1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Pazar günü İzmit’in hali
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Pazar günü İzmit’in hali

A+A-
7 Haziran seçimlerinin rüzgarına kapıldık, gidiyoruz.. Önümüzde yeni vaatler; duble yollar, köprülü kavşaklar, battı-çıktılar, raylı sistem, metro, tramvay, teleferik, yeni büyük otobüsler falan..
Önce kendimizde şu soruların bir yanıtını arayalım:
1)-2009 yerel seçimleri ile 2014 yerel seçimleri arasında bu kentte pozitif yönde neler değişti?
2)-2011 genel seçimlerinden bugüne bu kent hangi yatırımları aldı,  pozitif yönde hayatımız ne kadar değişti?
………..
İlimizde bugüne kadar girdikleri her seçimi, üstelik bir önceki seçime göre oylarını da arttırarak kazanan AKP’nin yöneticileri de bu kentin sorunlarını gayet iyi biliyorlar. Çünkü, nabız tutuyorlar. Ellerinde anketler var. Sürekli kamuoyu araştırması yapıyor, halkın beklentilerini de gayet iyi analiz ediyorlar.
AKP’liler ilimizde ilk kez 30 Mart 2014’deki yerel seçimler sırasında, CHP’den Sefa Sirmen aday gösterildiği için İzmit seçiminden korkmuşlardı. Bugün 7 Haziran’daki genel seçime giderken yine çok rahatlar. En azından mevcudu koruyacaklarına, yine şimdiki gibi en az 
7 milletvekili çıkartacaklarına, hatta 8’i zorlayacaklarına inanıyorlar. 
30 Mart seçimleri öncesi İzmit’te yapılan anketlerde, halkın 3 konudaki şikayetleri ön plana çıkmıştı:
1)- Toplu taşımadaki sıkıntı. 2)- Trafik sorunu ve otopark sorunu. 3)- Sokak köpekleri sorunu. 
2011’deki genel seçimler öncesinde de İzmit’te bu sorunlar ön plandaydı. 
Genel seçimlerin üzerinden 4 yıl; 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. 
Allah aşkına söyleyin, sorunları gidermek yönünde, iyi yönde hangi adım atıldı?.. Hangi proje tamamlandı?.. 
………..
Bu şehrin nüfusu her yıl 50 bin kişi artıyor. Bu şehirde trafiğe kayıtlı araç sayısı çılgınca artıyor..  Bir yandan da sokak kedileri, sokak köpekleri sürekli doğuruyor.. Sorunlar katlanarak büyüyor.. Türkiye’nin diğer kentleri, bu gün bu şehrin başına dert olan sorunları 10 yıl önce aştılar..  Battı çıktılar, kavşaklar yaptılar.. Toplu taşımada raylı sisteme, havadan teleferik sistemine geçtiler.. Biz yerimizde sayıyoruz. 
………
Geçen pazar günü İzmit’in, İzmit’in çevresinin halini gördünüz mü bilmem?.. Hava soğuktu ama, pırıl pırıldı. Isıtmıyor olsa da güney yüzünü göstermişti.. Kuşlar cıvıldıyor, tertemiz havada bahar kokuları insanların içini açıyordu. 
Çoluk çocuk sokağa döküldü insanlar. Aileler arabalarına bindi. Kimisi bir yerlere gidip yemek yemek, kimisi, indirimli alışveriş yapmak istiyordu. 
Nasıl olsa günlerden de pazardı ya.. Trafik sakin olur diye düşünüyorlardı… 
Heyhat!... İzmit’in pazar günü trafiği, iş gününden bile daha beter karmaşık hale gelmişti. 
Eski Gölcük yolu, tamamen “Off” olmuştu. Ne Gölcük yönünden İzmit’e, ne İzmit yönünden Gölcük’e gidiş vardı.  Eski Gölcük yolu üzerindeki Outlet Center’da ucuzluk var diye,  insanlar akın akın gidiyordu. Ama yol yoktu. Hadi yol var diyelim..  Bir tane polis, bir tane zabıta, bir tane bekçi yoktu yolda.  Sekapark alanında görevli 3 zabıta işin içinden çıkamıyordu. Trafik düğümlendi. Işıklı kavşaklar falan işlemez oldu. 
D-100’e alternatif  Salim Dervişoğlu Caddesi.. Burası da pazar günü “Off” oldu. Sekapark alanına girilemedi. Sekapark alanında her yere park eden araçlar yüzünden yayalar yürüyemedi.  Köseköy Kavşağı kilitlendi. Otogar Kavşağı kilitlendi. 
Şöyle pırıl pırıl güzel bir Nisan pazarında bu şehirde ailece çıkıp hava almak, bir yerde yemek yemek, birkaç parça alışveriş yapmak isteyen insanların pazar günü, trafik keşmekeşi içinde arabalarında geçti. 
D-100 felaketti. D-130 felaket. Sapanca yolu öyleydi. Salim Dervişoğlu Caddesi hiç işlemedi. 
…………
Bakın, haftaya pazar günü (19 Nisan), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu şehre gelecek. İzmit’te, Sekapark alanında büyük bir tören düzenlenecek. Cumhurbaşkanı, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Bilim Merkezi’nin açılışını yapacak. 
Şimdiden bütün hemşerilerimi uyarıyorum.. 19 Nisan Pazar günü hava ne kadar güzel olursa olsun.. Sokak sizi ne kadar davet ediyor, evde eşiniz çocuklarınız size “Bizi biraz dolaştır, bir yerlere götür” diye yalvarıyor olursa olsun.. Sakın arabanızla bu şehirde bir yerden bir yere gitmeye kalkmayın.. 
………..
Bu şehir bu kadar zulmü hak etmiyor sevgili dostlar.. 
Türkiye için üretmekse ürettik.. 
Türkiye’nin bütün ihracat ve ithalat yükünü üstlenmekse üstlendik..Her yanımız liman, her yanımız fabrika.. Kanserden sapır sapır dökülüyoruz. 
Vergilerimizi ödedik. İktidar partisi oy istedi, isteğinden fazlasını verdik.. 
Ama bu şehirde artık pazar günleri bile, ailece arabamıza binip yakın bir yerlere gidip gelebilme lüksümüz kalmadı. 
Şehir patladı sevgili dostlar.. “Şu yolları duble yapacağız” dediler. Şurada battı çıktı, burada köprülü kavşak olacak dediler.. 
Belki ufak tefek bir şeyler yapılıyor. Ama öyle geç yapılıyor ki, o kavşak bittiğinde, zaten  yapılan yeni köprü de yetersiz kalıyor.. 
Şu tramvay işine bakın. 2 yıl önce sözü verildi. Bir türlü ihalesini yapamadık. Hoş tramvay olsa ne olacak. Göreceksiniz, bu şehirdeki toplu taşımaya hissedilir bir katkı sağlamayacak. Ama artık bir şey yapılsın da, ne olursa olsun noktasına geldik. 
Bu kentte bütün bir hafta boyunca trafik işkencesi çekiliyor. Pazar günü rahatlarız sanıyoruz, Pazar günü daha beter oluyor.. Geçen pazar, bu şehrin pek çok bölgesi kilitlendi. Bu devirde biz hala bu sıkıntıları yaşıyorsak, yıllardır bu şehri yönetenlere bir sitem hakkımız değil mi?
Bu yazı toplam 875 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum