1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pazar yerlerini yapıyor musunuz?
Pazar yerlerini yapıyor musunuz?

Pazar yerlerini yapıyor musunuz?

Geçtiğimiz aylarda İzmit'teki en önemli tartışma konularından biri Cumartesi Pazarı olmuştu. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, önce Cumartesi Pazarı'nı Santral mevkiinden kaldırıp, Perşembe

A+A-

Geçtiğimiz aylarda İzmit'teki en önemli tartışma konularından biri Cumartesi Pazarı olmuştu.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, önce Cumartesi Pazarı'nı Santral mevkiinden kaldırıp, Perşembe Pazarı alanına almak istedi. Ama yer yerinden oynadı. Pazarcılar ayağa kalktı, Büyükşehir pazarcılara sahip çıktı. Cumartesi Pazarı Santral mevkiinden kalktı ama yine şehrin bir ana caddesine, Kanal Boyu'na taşındı. Pazarcılar Odası ile yapılan protokole göre, Cumartesi Pazarı bir yıl süreyle Kanal Boyu'nda kurulacak, daha sonra Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede belirlenen alanda yapacağı sabit pazar yerine taşınacaktı.

Tek sorun Cumartesi Pazarı değil. Bir de şehrin batısında, Kozluk bölgesinde Pazar Pazarı uygulaması var. Her hafta Pazar günü bu bölgeyi perişan ediyor. Kirletiyor, çok büyük trafik sorunu yaratıyor.

Pazar Pazarı da, Seka Park girişinde belirlenen, boş duran alanda yapılacak yeni pazar yerine taşınacaktı.

Merak ediyorum; Büyükşehir Belediyesi, acaba bu iki kapalı yeni pazar yeri konusunda neler yapıyor?..

Cumartesi Pazarı ile Pazar Pazarı, içinde bulunduğumuz 2011 yılı bitmeden önce yeni, özel kapalı pazar yerlerine taşınacak mı?.. Yoksa bu tartışmalar bu yılın sonunda yeniden alevlenecek ve önümüzdeki yıllara da sarkacak mı?..

Büyükşehir Belediyesi için İzmit'te iki tane kapalı pazar yeri yapmak aslında hiç de zor değil. Pazar yerleri belli. Projeler kolay. Türkiye'de pek çok örneği var. Üstelik pazarcılar da artık cadde üzerlerinde tezgah açmak yerine, düzenli pazar yerleri istiyorlar. Ama bizim yetkililer kavga çıkmadan, kan dökülmeden bu konuya el atmıyorlar…

Bez afiş çirkinliği yeniden başladı

Son 10 yılda İzmit'in her yeri reklam panosu ile doldu. Billboard adı verilen dev çerçevelerden adım başı var. Otobüs duraklarının her tarafı reklam panosu olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Yürüyüş Yolu üzerinde çöpler atılsın diye dikilen kutuların önünde afiş yerleştirilecek yer var. Raket tabir edilen adam boyundan yüksek panolar var. Birkaç tane tv yayını yapılabilen büyük panolar var.

Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi kendi duyuru ve tanıtımlarını da büyük ölçüde bu panolar üzerinden gerçekleştiriyor. Ama İzmit Belediyesi'nin dikkat etmediği bir durum var:

Yapacağı bir etkinlik ile ilgili afişi bu panolardan birine asıyor. O etkinlik yapılıyor bitiyor, afiş haftalarca yerinde kalıyor.

Bu reklam panoları İzmit'in dört bir yanına yerleştirilirken. Ağaçlar arasına bez afiş asmanın yasaklanacağı açıklanmıştı. Gerçekten bez afişler müthiş bir görüntü kirliliği oluşturuyordu. Üzerine gidildi esnafın bez afiş asması önlendi. Ama yasağı yine İzmit Belediyesi deldi. Kendi etkinlikleriyle ilgili bez afişler yaptırdı. Arkasından başka dernek ve kuruluşlar da biz hayır işi yapıyoruz, ticaret yapmıyoruz bez afiş asabiliriz düşüncesine kapılıp yasağı deldiler…

Tabii görüntü çok çirkin… Seçim zamanı geldiğinde daha da çirkin olabilir… Bu konuda gerekli duyarlılığı öncelikle İzmit Belediyesi göstermelidir. Bez pankart asma işinden vaz geçmelidir. Sonra da kim asarsa assın, hangi amaç için asarsa assın bez afiş asılması engellemelidir. Yoksa bu bez afiş çirkinliği yeniden İzmit'in her yerini saracak gibi görünüyor…

Başbakan aynı resti çekti

Başbakan Erdoğan bu çıkışı ilk olarak 2007'deki genel seçimler öncesinde yapmıştı. O dönemde birinci muhatabı Deniz Baykal'dı.

Erdoğan, seçimde benim partim ikinci olursa, hiç tereddüt etmeden genel başkanlığı bırakırım” demiş, Baykal'a “Sen ikinci olursan bırakacak mısın?” diye sormuştu.

CHP'nin o dönemdeki Genel Başkanı Baykal, bu polemiğe hiç girmedi. Akdeniz'de Yunan Adalarına kadar yüzeceğini söyledi ama “CHP Genel Başkanlığını bırakırım” demedi. Sonra seçimi kaybetti, o yüzme sözünü de yerine getirmedi.

Erdoğan şimdi aynı şeyi yine söylüyor: “Benim partim ikinci olursa, genel başkanlığı bırakırım” diyor.

Bu kez hedefindeki isimler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli…

CHP ve MHP liderlerinin koltuğu çok sağlam değil. Partileri 2007 seçimlerinde aldığı oy oranının altında kaldığı taktirde parti içi muhalefet onların kafasını koparmak için hazırda bekliyor.

Başbakan Erdoğan bu iddiayı ya da söylemi şöyle yapsa çok daha adil olurdu: “2007 seçimlerinde aldığı oyun altında kalan parti başkanı istifa etsin.”

İşte o zaman bu çağrıya Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de yanıt vermek zorunda kalır…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.