1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Pazarların temizliği 16 bin TL, aldığımız para sadece 9 bin TL”
“Pazarların temizliği 16 bin TL, aldığımız para sadece 9 bin TL”

“Pazarların temizliği 16 bin TL, aldığımız para sadece 9 bin TL”

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, “Biz pazarların temizliği için aylık 16 bin TL para harcıyoruz ama aldığımız işgaliye bedeli 9 bin TL’yi geçmiyor” dedi. Derince Belediye Meclisi’nin

A+A-

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, “Biz pazarların temizliği için aylık 16 bin TL para harcıyoruz ama aldığımız işgaliye bedeli 9 bin TL’yi geçmiyor” dedi. Derince Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumu meclis odasında gerçekleşti. Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar’ın yönettiği meclis toplantısında katiplik görevlerini Hakkı Öner ve Hüseyin Demirelli yaptı. Belediye Meclisi’nin 4. dönem 2011 yılı Mart ayı olağan toplantısının başında konuşma yapan Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ı rahmetle andığını belirterek ‘Allah hepimize böyle bir ölüm ve böyle bir cenaze nasip etsin’ diyerek toplantıyı açtı.

Tutanaklar oylandı

Yoklamanın yapılmasının ardından bir önceki meclis tutanakları oylanarak kabul edildi. Sonrasında itiraz nedeniyle 03. 02. 2011 tarih ve 16 nolu karar ile komisyona havale edilen Çenedağ Mahallesi nazım imar paftası raporu okundu. Komisyonun itirazı oy birliğiyle uygun görmediği rapor meclis üyelerince de oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 4. maddesinde Belediye Meclisinin 03-02-2011 tarih ve 12 sayılı kararı ile Çeşitli İşler ve İmar Ortak Komisyonu’na havale edilen ve oy birliğiyle uygun görülen 24-02-2011 tarihli komisyon raporu meclise sunuldu.

Oy çokluğuyla

Bu madde de meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 5. maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Tahsis ile ilgili 16. 02. 2011 tarih ve 244 sayılı yazısı meclise sunuldu. Vatandaşlardan gelen yoğun talepler nedeniyle Sırrıpaşa (İbn-i Sina) Mahallesi’ndeki bir bölümün büfe olarak yer ayrılması ve bunun belediye sınırları içersinde yer alan spor kulüplerine üç yıla kadar ücretsiz tahsis edilmesi konusuna muhalefet tarafından komisyon talebi oldu fakat kabul edilmedi. Başkan Alemdar’ın oylamaya sunduğu bu madde karşı oylara rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

Tapular Mayıs’ta

Gündemin 6. maddesinde ise Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Sopalıçiftliği (Yenikent) Mahallesi’nde bulunulan bir bölüm parselin, 5393 sayılı Belediye kanununun 18. Maddesinin e bendine göre satın alınabilmesi ve satın alınma işlemlerinin yürütülebilmesi amacıyla belediye başkanına yetki verilmesi istendi. Konunun detaylarıyla ilgili açıklama yapan Derince Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ergin meclis üyelerine, bölgedeki konutlara mayıs ayı içersinde tapularını vermeyi amaçladıklarını söyledi.

İskan sorunu

Bu maddeyle ilgili muhalefetin seçim yatırımı yapıyorsunuz sözlerine yanıt veren Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar “Kesinlikle hiçbir seçim kaygımız yok. 2 yılda bir girdiğimiz tüm seçimleri kazanıyoruz. Böyle bir şeye ihtiyacımız yok ve asla bunu düşünerek hareket etmiyoruz” dedi. Başkan Alemdar ayrıca, iskanlarla ilgili sorunun aşılmasını kendinsin de istediğini söyledi. Konuşmaların ardından madde oy birliği ile mecliste kabul edildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün plan tadilatıyla ilgili yazısı 7. madde olarak görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

Pazar yeri değişikliği

8. Maddede ise Zabıta Müdürlüğü’nün ‘Pazar yeri değişikliği’ talebi vardı. Çınarlı Mahallesi Nato Caddesi üzerinde salı günleri kurulan açık halk pazarının, aynı mahallede bulunan Aydoğan Sokak, Sema Sokak ve Aktaş Sokağa taşınmasının daha uygun olacağı yönündeki talepte bunun gerekçesi olarak Çenesuyu Caddesindeki yaya ve araç trafiğini rahatlatmak ile vatandaşların mağduriyetlerini önlemek olduğu iletildi.

Zarar ediyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Alemdar, pazar yeri değişikliği konusunda Pazarcılar Odası ile mutabık kaldıklarını söyledi. Muhalefetin, pazarcı esnafının da görüşü alınmalı şeklindeki konuşmaları üzerine yeniden söze giren Başkan Alemdar “Salı günleri bu bölgede çok ciddi sıkıntılar oluyor. Ana caddenin ulaşıma kapanması nedeniyle binlerce kişi mağdur oluyor. Orada yaşayan binlerce insanı mağdur etmeyelim. Biz pazarların temizliği için aylık 16 bin TL para harcıyoruz ama aldığımız işgaliye bedeli 9 bin TL’yi geçmiyor. Kamu hizmetinde kar-zarar hesabı yapılmaz ama pazar yerlerinin disiplini ve temizliğinde esnafımız daha dikkatli olmalı” dedi.

Yenikent’te çalışma

Kapalı Pazar alanı yönünde çalışmalarının olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Alemdar “Bu konuda Yenikent’te bir çalışmamız var. Daha sıhhatli şartlarda, daha nezih pazar alanları oluşturabiliriz. kapalı pazar yerine inşallah kavuşacağız” dedi. Pazar yeriyle ilgili madde muhalefetin talebi üzerine oy birliği ile Türlü İşler Komisyonu’na havale edildi. Toplantının son bölümünde mazeretleri nedeniyle katılamayanların izin talepleri onaylandı ve bir sonraki toplantı tarihi 5 Nisan olarak belirlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.