1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pehlivan: “Kocaeli vergi tahsilatı ve katkı şampiyonu”
Pehlivan: “Kocaeli vergi tahsilatı ve katkı şampiyonu”

Pehlivan: “Kocaeli vergi tahsilatı ve katkı şampiyonu”

Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı Meclis toplantısına konuk olan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan Kocaeli’de kişi başına düşen gelir miktarı 18 bin lira olduğunu ve ilimizin yüzde 94

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı Meclis toplantısına konuk olan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan Kocaeli’de kişi başına düşen gelir miktarı 18 bin lira olduğunu ve ilimizin yüzde 94 tahsilat ile Türkiye de birincisi, bütçeye yüzde 27 milyar lira yani 15 katkı ile de İstanbul’dan sonra ikinci olduğunu ifade etti.

Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleşti. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yönetiminde gerçekleşen toplantıya konuk konuşmacı olarak Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan katıldı.

Oda üyelerinin yoğun katılım ile gerçekleşen toplantıda açış konuşması yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 2010 yılı çalışmalarını değerlendirdi.  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, dün gerçekleştirilen 2011 yılının ilk Meclis Toplantısı’nda geçen yılın değerlendirmesini yaptı. KSO Başkanı Zeytinoğlu “2010 yılında Vizyonumuza ulaşma yolunda, belirlediğimiz stratejik hedeflerin gerçekleşmesi yönündeki faaliyetlerimizden de yıl içinde somut çıktılar elde ettik. Bu amaca yönelik mevcut işbirliklerimizi güçlendirdik, yeni işbirlikleri kurduk” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası’nın dün Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda yapılan Meclis toplantısında geçtiğimiz 2010 yılı çalışmalarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, Geçen yıl boyunca sanayicilerin yerel ve ülke bazındaki yaşadıkları sorunları saptayarak, meclis toplantıların da değerli üyeleri ile paylaştıklarını vurguladı. Zeytinoğlu, “Sorunlarımızı en üst seviyede Bakanlar ve Belediye Başkanları ile Bürokratlara aktarma imkânı bulduk. 2010 yılında Sayın Başbakanımız başta olmak üzere Bakanlarımıza çeşitli konularda 6 dosya sunduk. Bu kapsamda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ı Meclis Toplantımızda, Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu’nu Çevre Ödül Töreni’nde, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ü İftar Yemeğinde ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreninde ağırladık” dedi.

Pehlivan’ın konuşması

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan ise “2010 yılı çalışma sonuçları ve yeni yasal düzenlemeler” ana başlığı altında önemli bilgiler vererek şunları söyledi: “2005 yılından bu yana mobil teşkilat olmaya, fonksiyonel şekilde örgütlenmeye, kendimizi yenilemeye, çağı yakalamaya, ticaret ve iş adamları ile kopuk çalışmamaya gayret ediyoruz. Mükellef ile el ele çalışıyoruz. Bilançonun yüzde 30 ortağıyız. Maalesef zararınıza değil karınıza ortağız. 22 bölge müdürlüğü ve 750 personelimizle hizmet veriyoruz. Niyetimiz sadece vergi toplamak ve hazineye pay aktarmak değil. Sanayici ve iş adamları ile beraber olmak istiyoruz. Ülkemizde ÖTV maalesef yüksek. Ekonominin gelişmesinde temel faktör vergilerin toplanmasıdır. Böylece vergi oranları düşer, teşvik artar ve sosyal harcamalar rahat yapılır. Kocaeli ülke ekonomisine yaptığı katkı ile ayrı bir önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar ilimizde maliyenin ve devletin gülen yüzü olmaya çalışıyoruz. Kurumumuzda Toplam Kalite’yi uygulamaya çalışıyoruz. Türkiye’de İSO belgesi olan tek başkanlık olma özelliğini taşıyoruz. Ülkemizin kanayan yarası olan Kayıt Dışı Ekonomi ile mücadele birinci önceliğimiz. Mecliste konuşulan yasa henüz yasalaşmadı. Yeni yasa mükellef odaklı hazırlanmış. Biz maliyecileri kızdıran bazı maddeleri de bulunuyor. Hiçbir mükellef matrah arttırmaya mecbur değil. Matrah artırımını mükellefe silah veya tehdit olarak kullanmayacağız. Bizi avın peşinde koşa avcı olarak görmeyin. Aba altından soba göstermeyeceğiz. Yeni yasa vergisini zamanında uygulayanlar için çok önemli bir imkan sunmuyor. Şahıs olarak bu mükelleflerimizin gönlünü almaktan yanayım. Ancak nihai karar meclisindir.”

(Ayşegül Kalaycı Arslan)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.