1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Pepe gibisi pek çıkmıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Pepe gibisi pek çıkmıyor

A+A-
Kocaeli siyaseti, halktan aldığı oyun hakkını veren, gücünü halktan alarak, gerektiğinde  partisinin liderine bile kafa tutabilen, sıradan insanların ihtiyaç duydukları her an ulaşabildikleri, kendisi de her zaman halkın içinde olan ve gerçekten halkın her kesimi ile, her sosyal sınıftan, her siyasi görüşten insanla diyalog kurabilen insanlar yetiştirmekte bir hayli zorlanıyor..
Bu kentin çıkarttığı, seçtiği siyasetçiler, genellikte seçildikten sonra halkı unutan, siyaseten geldiği yeri korumak adına, partisinin liderine yüzde yüz biat eden, kendisini çok önemsediği için, yerel sıkıntılarla uğraşmak yerine, sözde memleketi düzeltmek için çaba harcayan türden oluyor. 
Yakın geçmişte bir Sefa Sirmen örneği yaşandı. Sirmen, görevde kaldığı süre içinde herkesin ulaşabildiği, herkesin derdini anlatabildiği, başı sıkışan herkesin gidip bir şeyler talep edebildiği bir siyasetçi türüydü. Belki de bu kentte kendi türünün son örneğiydi. Sirmen, insanların siyasi kimliğine bakmazdı. Bu nedenle kendi partisi içinde bile çok eleştirildiği olmuştu. Her ortama girebilir,  herkesle ilgilenebilirdi. Bu nedenle üç kez üst üste, üstelik çok güçlü rakipler karşısında seçim kazanmıştı. 2002’de Belediye Başkanlığından sıkıldı. Aslında sıradan milletvekili olmak için değil, iktidara gelecek partisinde önemli bir Bakanlık koltuğuna oturmak gibi bir siyasi hayalle Belediye Başkanlığını bıraktı, milletvekili adayı oldu. 
Muhalefet milletvekili olarak sıkıldı. Kendisini işe yaramayan biri gibi hissetti. Yeniden en iyi bildiği işe, Belediye Başkanlığına talip oldu ama, siyasi konjonktür değişmiş, iş işten geçmişti. 2009’da Büyükşehir seçimini kaybetti. 2014’de büyük bir hata yaptı, İzmit’e aday oldu. Bu kentin en çok ihtiyaç duyduğu türden bir siyasetçi, yakın çevresinin dolmuşuna gelerek, kendi siyasi hayatını bitirdi.
………
İlimizde günümüzde aktif olan siyasetçilerden hangisini kendinize yakın bilirsiniz?.. Hangisinin,  insanların tümüyle, siyasi kimliklerini hiç umursamadan iletişim kurabilecek geniş yüreklilikte olduğunu söyleyebilirsiniz?
Bir İbrahim Karaosmanoğlu farklıdır. İnsandır.. Adam gibi adamdır. Herkesin seviyesine inebilir. Ama iş bitirme, iş üretme konusunda aynı oranda beceri sahibi olduğu söylenemez. Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda eskidikçe, yakın çevresinin “Sizi pamuklara saralım da halktan koruyalım” telkinlerine yenik düşmeye başlamıştır. 
İyi siyasetçi, işe yarayan siyasetçi olmak için “İyi insan” olmanın yetmediği Karaosmanoğlu örneği ile ortadadır. Karaosmanoğlu’nun bu kentte çok önemli siyasi gücünün bulunduğu, bu kentteki AKP’li siyasetçiler içinde, “Salt Erdoğan’ın eteğine tutunmadan”, kendi karizmasıyla seçim kazanmayı başaran ve çok önemli miktarda kendi oyu bulunan siyasetçi olduğu da yadsınamaz. Ama benim anlatmak istediğim daha başka bir şey.. 
………
Bu açılardan bakıldığında, bugün Kocaeli siyasetinin en farklı,  halka en yakın ve aktif görevdeyken hem kentin, hem halkın sorunlarıyla gönülden ilgilenin tek isminin Osman Pepe olduğunu düşünüyorum. 
Bakın, bu kentteki sığ siyaset, bayram günlerinde bile kin ve nefret taşıyor. İktidarda olanlarla, muhalefette olanlar birbirleriyle bayramlaşmayı bile zul sayıyor. Hatta, özellikle CHP içine baktığınızda, kendi partisinin insanlarıyla bile bayramlaşmayı zul sayan, kendi partilerinin bayramlaşmasına katılmayan insanlar görüyoruz. 
Çevre ve Orman eski Bakanı, eski milletvekili Osman Pepe, bayramın 2 nci günü, “AKP organizasyonu” olarak bilinen Kent Bayramlaşması’na katılmadan önce,  Fethiye Caddesi’nde “AKP muhalifleri”nin düzenlediği alternatif bayramlaşmaya katılabiliyor. Orada bulunanlar,  AKP’yi beğenmeyen, AKP’li siyasetçilere mesafeli durmanın ötesinde adeta düşman gibi bakan insanlar.
Pepe aralarına girebiliyor. Hepsinin elini sıkabiliyor. Orada Pepe’nin bayramlaştığı herkes gayet iyi biliyor ki, günün birinde Osman Pepe yine siyaseten önemli bir yere gelse, kendilerine bir telefon kadar uzaktır. Her an Pepe’ye ulaşabilirler. Pepe, “Bu benden değildir” diyerek, kendisine ulaşıp bir şey talep eden vatandaşı ortada bırakmaz. Talebi uygunsa, karşılanabilirse ilgilenir. 
Yine herkes biliyor ki, Osman Pepe, bu kent insanlarının bir bölümü için önem taşıyan değerlere karşı düşmanlık yapmaz. Örneğin, bugün Osman Pepe hala siyaseten etkili bir yerde olsa, Kocaelispor ile çok yakından ilgilenir. 
Pepe, kimi zaman kendisine haksızlık yaptığını düşündüğü insanlara kırılabilir. Küsebilir. Ama kolay kolay-ayni Sirmen gibi- kin tutmaz. Hele hele kurumlara, kente karşı hiçbir zaman düşmanlık beslemez. 
Osman Pepe, AKP’nin kuruluşunda en önemli kişilerden biriydi. Tam anlayamadığımız bir şeyler oldu, 2007’de üzeri çizildi. Elbette kırılmıştır. Ama küsmedi. Yine seçim dönemlerinde partisi için, partisinin adayları için çalıştı.
Şimdi bu kentte, herkesin arasında elini kolunu sallayarak dolaşabiliyor. Herkesle kucaklaşabiliyor. Pek çok AKP’li, kendilerine muhalif insanların arasında dolaşamazken, Osman Pepe gidip, “Alternatif bayramlaşma” programı düzenleyen arasına girip, hepsiyle tek tek bayramlaşabiliyor. Önemli bir özelliktir. 
Umarım, iktidar partisi, yaklaşan genel seçimlerde Pepe için “iade-i itibar” yapacaktır. Pepe’nin yeniden Kocaeli milletvekili olması, hele hele Kocaelili bir bakan olması, emin olun, bu kentte AKP’li olsun olmasın, herkesin, şehrin menfaatinedir. 
Bu yazı toplam 273 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.