1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Pepe: “Meral Hanıma alanı boş bırakacaklarını sanmam”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Pepe: “Meral Hanıma alanı boş bırakacaklarını sanmam”

A+A-

Kocaeli siyasetinde en sevdiğim, güvendiğim, sohbetinden keyif aldığım insanlardan biri, Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe’dir. Geçen gün dost ziyaretleri için İzmit’e gelmiş. Gazeteye uğradı, hasret giderdik.

Pepe, ciddi sağlık sorunları yaşamıştı. Şimdi gayet iyi görünüyor. İstanbul’da yaşıyor. Sık sık Trabzon’a,  Kocaeli’ye geldiğini anlattı. Oğulları işlerin başında. “16 yaşında aktif siyasete girdim. Siyasetin her kademesinde görev yaptım.  Şimdi 62 yaşındayım. Hiçbir siyasi sıfatım yok. Ama insanların arasında başım dik dolaşıyorum. Cep telefonumu hiç değiştirmedim, hiç kapatmadım. Bakanlığım döneminde bile kim aradıysa, geri döndüm. Şimdi bu siyaset tarzının faydasını, bana getirdiği artıları halkın içinde doya doya yaşıyorum” dedi.

Osman Pepe’ye nasıl zaman geçiriyorsunuz diye sordum:

“-Yurt içi ve yurt dışı seyahatler yapıyorum. Sürekli okuyor ve geziyorum. Özellikle tarih okuyorum. Haftada bir gün İngilizce dersi alıyorum. Hocam eve geliyor. Çok değerli bir insan. İngilizce siyaseti, dünya meselelerini konuşuyoruz.”

Pepe ile tanışıklığımız, 1980’li yıllara uzanıyor. İl Başkanıydı,  adaydı, vekildi, Bakan’dı. Ben de gazeteci. Hakkında olumlu yazılar kadar olumsuz yazılar, bazen sert eleştiriler de yazmıştım. Bir tek gün hakkında yazılanlarla ilgili sitem duymadım. Şimdiki kimi zoraki siyasetçiler gibi hiç kibirli, burnu havada biri olmamıştı. Biraz yerel siyasete çekmek istedim. Konuştu, ama konuşmadan önce “Bu söylediklerim kayıt dışı. Lütfen yazma” dedi. Sonra sözü, ulusal siyasete getirdim. Meral Akşener’i takip edip, etmediğini sordum. Şunları söyledi:

“-Elbette Meral Hanım’ı takip ediyorum. Hemşerimizdir.  Toplantılarının coşkulu geçtiğini de biliyorum. Ama Meral Hanım’a siyasette alanı boş bırakacaklarını sanmıyorum. Genel başkan olsa bile, MHP’de büyük karışıklıklar olur. MHP bölünür, içinden yeni bir parti çıkar. “

Pepe’ye göre, AK Parti içinde sıkıntı yok, olmaz. Şöyle devam etti:

“-Siyasette yeni liderlerin çıkması için büyük boşluk lazım. Türkiye’de siyasetin sağ kulvarı kapalı. Akşamdan sabaha gündem değişiyor olabilir. Ama güçlü bir iktidar, güçlü bir siyasi kadro var. Sağ siyasette yeni ve büyük bir çıkış için ortamın uygun olduğunu düşünmüyorum.”

Sevgili Osman Pepe’ye sağlık diledim. Yerel siyasetin içinde olması yönündeki temennimi aktardım. Yerel basını takip ettiğini, olup biten her şeyden haberdar olduğunu söyledi, “Siyasette her görevde bulundum. Artık bir beklentim yok” dedi.  Hayatın tadını çıkartıyor ki, bence bunu da hak etti.

 

Teşekkürler Sayın Valim

Her insana, ilk tanıştığımda inanır ve güvenirim. Bu nedenle geçmişte çok hayal kırıklıkları yaşadığım olmuştur.  Ama pekçok insanla ilgili kanaatim de doğru çıkmıştır.

Hasan Basri Güzeloğlu ile Mersin’den ilimize atandıktan kısa süre sonra tanışmıştık. Kendisini gerçekten çok sevmiş ve güvenmiştim. Zaman ilerledikçe yanılmadığımı anlıyorum.

Kocaeli’nin 2000’li yılların başından itibaren en önemli sorunlarından biri, eğitimdeki kalitesizlikti. Kocaeli’nin öğrencileri girdikleri sınavlarda dökülüyorlardı. 2000’li yılların başında, bu kentteki eğitime siyaset çok fazla bulaşmıştı. Koalisyon hükümeti vardı. DSP’li Halil Çalık, sözde kendini ilimizdeki eğitimden sorumlu ilan etmiş, kendine yakın, emrinden çıkmayan bir Milli Eğitim Müdürü getirmiş, eğitimin her alanına çomak sokmuştu.

Bütün sınavlarda Kocaeli dökülüyordu. Ama sorumluları hiç üzerlerine alınmıyorlardı. “Büyük deprem felaketinin etkisinden böyle oldu” diyorlardı. Ya da, “Bizim ilimizde meslek lisesi öğrencisi çok var. Başarı ortalamasını Meslek lisesi öğrencileri düşürüyor” diyerek kendi kendilerine mazeret uyduruyorlardı.

Kocaelispor Süper Lig’den Amatör Kümeye kadar düştü ya.. İlimizin eğitim alanındaki düşüşü, Kocaelispor’un halinden daha kabul edilebilir değildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, daha tanıştığımız ilk gün “Eğitimdeki bu tabloyu ben kabul edemem” demişti. İlçe ilçe dolaştı. Eğitim camiasını motive etti. Okul aile birliklerini, velileri işin içine koydu. Muhtarlara, eğitim konusunda yetki ve sorumluluk verdi. İlimizde eğitimin kalitesi adım adım yükseldi. Vali Güzeloğlu, geçen gün, son YGS sonuçları hakkında bilgi verdi. Haklı olarak gururluydu. 81 il içinde son 10’lara kadar düşen ilimiz öğrencileri, artık ilk 10’u zorluyordu.  Kocaeli’de eğitim kalitesinin yükselmesi, öğrencilerimizin büyük sınavlarda artık başarılı olması, kesinlikte Milli Eğitim’de kararlı ve hırslı, düzgün yönetimin eseridir. Vali Güzeloğlu’nun kararlılığının ve ısrarının bir sonucudur. Ayrıntıları bile takip ediyor. Sorun varsa, üzerine gidiyor. Hepsinden önemlisi, eğitim konusunu çok önemsiyor.

Hasan Basri Güzeloğlu’nun bu dönemde ilimiz için bir şans olduğunu düşünüyorum. Eğitimde gerçekten önemli bir hamle gerçekleştirdi. Kocaelispor’la yakından ve samimiyetle ilgilendi. Kocaelispor’un bu yılki şampiyonluğunda önemli payı vardır. KEV konusunu da çok yakından takip ediyor. Tabii, daha bu kentin eğitimde, sporda yapacağı, yapması gereken çok işler var. Güzeloğlu’nun bu hırsını hiç yitirmemesini, ilimizi her alanda hak ettiği yerlere yükseltmesini bekliyorum. 

Süreler yine çok uzun değil mi?

Büyükşehir Belediyesi’nin işi gerçekten zor. İlçe belediyeleri çöp toplamak ve belediyelere ait arsaları satmak dışında neredeyse bir iş yapmıyor. Her yeri derleyip toparlamak da Büyükşehir’e kalıyor.

Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında ilçelerdeki bozulan yolları onarmak için kolları sıvadı. Üst üste ihaleler açılıyor. Bunlar hakkında bilgi vermek isterim.

İzmit ilçe sınırlarındaki Arızlı Kabaoğlu bölgesinde 7 kilometrelik yolun onarımı ihalesi açıldı. İhale 26 Mayıs’ta. İşi üstlenecek müteahhide verilecek süre 400 gün.

Gölcük ve Karamürsel’in köy yolları için bakım-onarım ihalesi açıldı. İhale 25 Mayıs’ta.  13.200 metreküp beton dökülecek.  Bu işin süresi 450 gün.

Başiskele ve Kartepe ilçelerinin bozulan caddeleri için de ihale açıldı.  Topu topu 2.8 kilometrelik cadde onarılacak, asfalt yapılacak. İhale, 26 Mayıs’ta. Bu iş için müteahhide verilen süre de 400 gün.

İş yapılıyor olması, elbette çok güzel. Ama bir işin zamanında ve olabildiğince çabuk yapılması gerekmez mi?.. Başiskele ve Kartepe ilçelerinde  toplam 2.8 kilometrelik yol onarılacak. 400 gün süre neyin nesi?. Müteahhit, yolları kapatacak, 400 gün insanlar sıkıntı çekecek. Yeni yol yapılmıyor. Alt yapı işi falan da yok. Kazılmış, bozulmuş yollar onarılıyor. Büyükşehir Belediyesi ihalelerinden 400 günden daha az süre verilmiyor. Çok şaşırıyor ve anlam veremiyorum bu duruma.  400 gün dediğiniz, mayıs sonunda ihale yapılsa, haziran sonunda işe başlansa, gelecek yılın sonbaharında bitecek. Yani  çile bülbülüm çile..

Huzurevi için Sekapark’ı öneriyorum

İzmit Turgut Mahallesi’ndeki mevcut Huzurevi binası, 1980’li yıllarda yapılmıştı. Huzurevi çok büyük bir ihtiyaç haline gelmişti.  Apar topar bu bina yapıldı.

Yetersizdi, yeri şehre uzak ve bu nedenle yanlıştı. Zaten kısa sürede yetersizliği ortaya çıktı. Önünde içinde barınan yaşlı insanların vakit geçirebileceği bir bahçesi bile yoktu.

Huzurevi binası, geçenlerde arkasındaki istinat duvarının çökmesiyle zarar gördü. Zaten burada barınanların büyük bölümü, evlerine, yakınlarının yanına gönderildi. Yapılan son kontrollerde binanın depreme dayanıksız olduğu da belgelenmiş. Şimdi,  İzmit için yeni bir huzurevi gündemdi. Vali Güzeloğlu, “ Çok daha modern bir huzurevi yapacağız. Yer bakıyoruz” dedi.

İzmit Huzurevi’nin rahat, ferah, daha yüksek kapasiteli olması lazım.  “Ne oldum değil, ne olacağım demeli” diye söz vardır. İleride kimin, hangimizin Huzurevi’ne ihtiyaç duyacağını Allah bilir. Huzurevi, hepimize lazım. Yenisini yapacaksak, en iyisini yapmalıyız.  Huzurevi’nde barınan insanlar, rahat etmeli. Bahçesi olmalı..  Yaşlı insanlar bahçede ekip biçebilmeli. Spor tesisleri olmalı. Şehir merkezine yakın, ulaşımı kolay olmalı. İzmit’te böyle bir yer bulmak artık kolay değil.

Ben geçenlerde bu sütunlarda yazmıştım.  Sekapark alanında, özellikle yıkılıp yok edilen eski Vazife Evleri’nden boşalan alan, çok modern bir Huzurevi için bence son derece uygundur. Sekapark bölgesinde bu alana Huzurevi yapmak, Sekapark’ı betonlaştırmak anlamına gelmez. Zaten bu alana yapılacak bir Huzurevi, dikine değil, yatık, tek veya iki katlı binalar şeklinde yapılabilir. O alanda eskiden hepsi tek katlı, çok kullanışlı 56 tane ev vardı. Seka çalışanları aileleriyle otururdu. Hepsi bahçeliydi. Benzer bir proje uygulanabilir. Yüzlerce yaşlının barınabileceği, modern, şık, bahçeli ve şehir merkezine ulaşımı kolay bir konumda Türkiye’ye örnek olabilecek bir huzurevi yapabiliriz.

2005 yılında Seka İzmit fabrikasının yıkılmasının ardından, İzmit’e kazandırılan bu müthiş alanı bence yeterince iyi ve verimli kullanamadık. Sekapark alanında yeni Huzurevi’ni inşa etmek, bu alanı çok daha kent için faydalı hale de getirebilir. 

Otopark açıldı, artık düzen sağlanmalı

Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy Mahallesinde yaptırdığı, İzmit için gerçekten çok gerekli olan dev binanın kapalı otopark bölümü nihayet hizmete açıldı.

800 araç kapasiteli kapalı otoparkı Büyükşehir Belde A.Ş. işletecek. Park ücretleri son derece makul. Otoparkın içi geniş, ferah, giriş çıkışı gayet güzel..

İzmit’in doğusunda çok büyük trafik sorunu yaşanıyor. Ana caddeler üzerinde araçlar gelişi güzel park ediyor. Minibüs durakları bile, park etmiş araçların işgali altında. Bu konuda hiçbir çalışma da yapılmıyordu. Zaten cadde üzerinde park eden aracı çekseniz nereye koyacaksınız. Bölgede otopark bulunmuyordu.

Şimdi büyük, güvenli bir otopark var. Artık Bağdat Caddesi’nde, Turan Güneş Caddesi’nde mutlaka gelişi güzel parklanmanın önüne geçilmesi gerekiyor. Bu geniş caddelerin tamamında park yasağı uygulansın demiyorum.  Ama özellikle toplu taşım güzergahındaki, yaya geçitleri, minibüs durakları önündeki park yapmış araçların da cezalandırılması,  bu caddelerde sıkı bir denetim yapılması gerekiyor. 800 araç kapasiteli kapalı otopark işte o zaman gerçek manada işe yarayacak demektir.

 

Bu yazı toplam 1762 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum