1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Peşimizden gelecekler!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Peşimizden gelecekler!

A+A-

Geçen sezon başı idman için Vinsan sahasının tahsis edilmesi, kısa bir süre önce konaklama için Atış Poligonu Kamp Merkezi’nin verilmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli lojistik desteğiydi. Kocaelispor yönetimi, bizler bu katkılar için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ederken, doğrular ve güzellikler karşısında kenti yönetenlerin kayıksız kalamayacağının altını çizdik ve bunun devamı da gelecektir dedik.  Bakıyorum sosyal medyaya yönetimin Karaosmanoğlu’na teşekkür etmesini, gazetelerde bu haberin manşetten verilmesine tepki gösterenler, “Bu kadar büyütülecek ne var” diyerek, “Halkın takımıyız,  kimseye ihtiyacı yok” diye ekleyenler, hatta bu desteğin siyasi bir niyet içerdiğini seçim yatırımı olduğunu yazarlar var. Tabi Karaosmanoğlu’na teşekkür eden, desteğin samimi olduğunu inananlar da bulunuyor.

NİYETLERİ BAĞCIYI DÖĞMEK
 Klavye başında ahkam kesmek kolay.  Hani bu atıp tutanlar var ya, hiç birinin Kocaelispor’a zerre kadar katkısı olduğunu sanmıyorum.  Olsa, en küçük bir desteğin bile ne denli kıymeti olduğunu bilirler, zarar veririz düşüncesiyle bu tür yorumlardan kaçınırlardı. Kimisi siyaseten haz etmediği için, kimisi Kocaelispor’a el uzatılmasından rahatsızlık olduğu için bu zihniyetle hareket ediyor. Onların niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı döğmektir. Bu asalak tipler her dönüm olmuştur, sosyal medya ağı genişledikçe sayıları artmıştır. Genellikle yorumların altına gerçek isimlerini yazmazlar, daha doğrusu yazamazlar. O kadar dahi yürekleri yoktur. Gel bir ortamda tartışalım, yüzleyelim diye hodri meydan dersiniz, kaçacak delik ararlar. 

EYÜP ESEN VE BEKİR HALEFLER’İN YORUMLARI 
 Doğruyu yazanlar da var dedik. Onlara birkaç örnek vermek, o görüşleri köşemde sizlerle paylaşmak isterim. Uzun yıllardır kentte gazetecilik yapan, duayen isim Eyüp Esen, “Kocaelispor’u yönetenler samimi oldukları müddetçe Başkan İbrahim Karaosmanoğlu onları hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Geçmişte onlardan birisi yüzünden bu güne kadar Kocaelispor kimsesiz kaldı” demiş ki, son derece haklı. Eski yöneticilerimizden Bekir Halefler,” Kocaelispor’u dürüst ve aynı zamanda işi bilen tecrübeli kişiler yönetirse sırtı yere gelmez. Araştırın kulüplere başkanlık etmiş ve başarısız olmuş kişilerin çoğunluğu kendi işinde de başarısız olmuş kişilerdir” sözleriyle çok yerinde bir tespit yapmış. Enes Yakut adlı bir taraftar ise güzel bir şekilde analiz etmiş olayı, adeta tartışmalara noktayı koymuş. Gerçek taraftarın doğru bakış açıcı diyebileceğim bir yazı olmuş. Esen Yakut kardeşimi kutluyor, mesajını aynen köşeme alıyorum. 

ALTINA İMZAMI ATACAĞIM İŞTE O MESAJ:   
 “Eyvallah halkın takımıyız bunu kimse inkar edemez. Ama bu takımın kimseye ihtiyacı yok da kimse diyemez. Kocaelispor bu şehrin her şeyi, çocuğu, yaşlısı, emeklisi, işçisi, belediye başkanı, valisi herkese ihtiyacı var. Sezon planlaması olarak 4 Milyon TL para lazım. Bu parayı bu taraftar nasıl kendi başına toplasın, gözünüzü seveyim. Daha 1011 kampanyasını tamamlayamayan taraftarız %50si ancak oldu, yönetim ve Bahri başkanın ailesi çıksa elde var sıfır. Her türlü gelirimizin kilitlendiği paraya ihtiyacımızın fazlasıyla olduğu, Bahri Yavuz başkanımın kaynak için her türlü imkanı seferber ettiği bu devirde bize bir kuruş destek verenden, yardım edenden Allah razı olsun. Bu AKPli CHPli MHPli olsun hiç fark etmez, teşekkür edince hiçbirimizin dili aşınmaz, yardım edene de istemiyorum denilmez. Tabi yardım ediyor diye de ağa baba deyip havalara da uçurmamak lazım. İnşallah bu başlangıç olur, şehirdeki vali, belediye başkanı, şirketler, fabrikalar elini taşın altına daha fazla koyar da zorlukların içindeki ortak paydamız Kocaelispor biraz da olsa rahat eder”

YENİDEN GÜVEN KAZANMAK ÖYLE KOLAY DEĞİL 
Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu geçmişte Kocaelispor’a ciddi katkılar sağladı. Siyasi bir beklenti veya bir yerden gelen emirle değil, samimiyetle yaptı bunu. Aksini iddia edenlerle istedikleri her yerde tartışırım.  Nitekim bu destek sonrasında sportif başarı geldi, takım 5 yıl sonra Süper Lig’e döndü. Ancak sonrasında Karaosmanoğlu’nun iyi niyeti suiistimal edildi, gönderdiği kaynak çarçur edildi. (Ki o süreci hepimiz çok iyi biliyoruz. Hala o dönemin yanlışlarının faturasını ödüyor, borç batağında yüzüyoruz)  Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’u yönetenlere güvene kalmadı ve köprüleri attı. O kızgınlıkla da, “Bir daha Kocaelispor ile işim olmaz, ne haliniz varsa görün” diye açıklamalar yaptı ve uzun süre destek çağrılarına kayıksız kaldı. Yeniden güven kazanmak kolay iş değildi, bunun için zamanla birlikte doğru adımların atılması gerekiyordu. 

KARAOSMANOĞLU TAVRINI GÖZDEN GEÇİRDİ 
Kocaelispor Bahri Yavuz liderliğinde kurumsal anlamda doğru bir yapılanmaya girdi, sportif başarı da sağladı. Kent ayağa kalktı. Böylesi bir tabloda kenti yöneten Başkan Kocaelispor konusundaki tavrını gözden geçirmek zorundaydı. Öyle de yaptı. O katı tutumundan vaz geçip geçen yıl Vinsan sahasını tahsis ederek ilk adımı attı. Baktı ki, doğrular ve güzellikler devam ediyor, kent Kocaelispor’u yeniden kucaklamış, ikinci bir adım atarak Atış Poligonu Kamp Tesisleri’ni kulübün emrine verdi. Bahri Yavuz göreve geldiği ilk günlerde bu takımın idman yapacak sahası, kalacak bir yeri yoktu. Bugün her iki sorun da Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun elini uzatmasıyla çözüldü. Kocaelispor kendisi için yapılan tesisin kapısından içeriye giremezken, Büyükşehir’den gelen bu lojistik destekler çok çok önemliydi. 

2 YILDA BÜYÜK MESAFE KATEDİLDİ 
Bu işler adım adım ilerler. 2 yıl öncesine kadar Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a olan tavrıyla, bugünkü arasında çok büyük fark var. Kocaelispor doğru şekilde yönetilmeye devam etsin, kent kulübü bağrına bassın, mutlaka bunun devamı da gelecektir. Düşünün Karaosmanoğlu’nun daha önceki sözlemlerini, mesajlarını. Ne diyordu, “Kulübün geleceği siyasetçilerin iki dudağının ucunda olmamalı, herkes bir tarafından tutmalı” Aynı şeyi Kulüp Başkanımız Bahri Yavuz da söylüyor. Biz yıllarca siyasilerin ağzına baktık, cebimizden tek kuruş çıkartıp vermedik. İki yıldır Halkın takımı olgusuyla hareket ediyor, bireysel olarak gücümüz nispetinde katkımızı koyuyoruz. Karaosmanoğlu’nun en başından istediği buydu. Halkın sahip çıktığı, elini uzattığı, takımın her maçını dolu tribünlere oynadığı yerde kenti yönetenlerin “bana ne” demesi gibi bir durum söz konusu olamazdı. 
Özetlersek: Sadece siyasetin yarattığı kaynaklarla kulübü yönetirseniz, bir gün gelir değirmenin suyu biter duvara taslarsınız. Kocaelispor buna en yakın, çarpıcı örnek. Keşke mümkün olsa ama özellikle bizim gibi ciddi borç içindeki kulüpler için sadece halkın katkısıyla ayakta durmak da söz konusu değildir. Halkın mutlaka ucundan tutacağı bir yapı bu işin olmazsa olmazı.  İki yıldır halk hareketiyle, halkın takımı olgusuyla yol alıyoruz. Bireysel katkılarımızı artırarak böyle devam etmeliyiz. Kulübü, takımı önce biz sahiplenmeliyiz. Halka rağmen bir şey yapılamaz, halk hareketinin önünde hiçbir güç duramaz.  Siyasiler, kenti yönetenler mutlaka peşimizden gelecektir.  

Bu yazı toplam 1327 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.