1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. PETER HANDKE’YE NOBEL ÖDÜLÜ VERMEK, SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLMAKTIR!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

PETER HANDKE’YE NOBEL ÖDÜLÜ VERMEK, SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLMAKTIR!

A+A-

Dikkatlice takip ediyorum, şu Nobel Barış ödülünü dağıtan komite, her ne hikmetse, İslam ve İslam coğrafyası ile sorunu olan belli başlı insanlara hep ödül verir. Aziz Sancar’ı istisna kabul edecek olursak, bu güne kadar ödül verdikleri insanların birçoğu İslam ve İslami değerlerle sorunu olan insanlara hep ödül verir ve onları ön planda tutmak için azami gayret gösterirler.

İşte bu kurum şimdi de, Bosna Hersek’te Müslüman Boşnaklara katliam uygulayan Miloseviç’i öven Avusturyalı yazar Peter Handek’e ödül veriyorlar. Doğal olarak Türkiye\'den Handke'ye ödül verilmesine sert tepki geldi. Bosna'daki soykırımı onaylayan ve eli kanlı Sırp lider Miloseviç'e destek açıklamaları yapan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye Nobel Edebiyat verilmesine tepkiler sürüyor. Pazartesi günü düzenlenen ödül töreni öncesi, Nobel komitesinden iki üye istifa ederken, Stockholm'de de protestolar var... En sert tepkilerden biri ise Türkiye'den geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir. Nobel Komitesi, vicdanı olmayan birisine nasıl ödül verebilir?" dedi.

Sırp katliamını inkâr eden ve Miloseviç'e destek açıklamaları yapan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmesine tepkiler sürüyor. Pazartesi günü verilen ödül öncesi Nobel komitesinden iki üye istifa etti. Bu iki üyeyi, hassasiyetlerinden dolayı kutluyorum. Hiç değilse, bu son ayıba ortak olmadıkları için.

Türkiye'den de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'utanç günü' öncesi sert bir açıklama yaptı. Kalın "Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir. Nobel Komitesi, vicdanı olmayan birisine nasıl ödül verebilir?" dedi.

 

"BOŞ SORULARINIZ İÇİN TUVALET KÂĞIDI TERCİH EDERİM"

Handke, 10 Ekim'de layık görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülü'nü almak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de Kraliyet Akademisi'nde basın mensuplarının sorularını cevaplamış, bir kez daha soykırımı onaylayan ifadeler kullanmıştı.

Srebrenitsa'da yaşanan soykırımı inkâr ettiği ve Sırp savaş suçlularını savunduğu yönündeki sorulara sinirlenen Handke, "Son 8-9 haftada okuyuculardan birçok harika mektup aldım. Bunlardan biri isimsiz bir mektuptu ve üzerinde bir tür dışkı kalıntısı olan tuvalet kâğıdı içeriyordu. Bu tür sorular soran gazetecilere boş sorularınız için isimsiz gönderilen dışkılı tuvalet kâğıdını tercih ettiğimi söylemek istiyorum" ifadesini kullanmıştı.

Şimdi düşünebiliyor musunuz? Sorulan bir soruya bu kadar pespaye, bu kadar bayağı ve bu kadar alçakça cevap verebilen sözüm ona bir insan müsveddesine sen kalk Nobel Barış Ödülünü ver. İnsana sormazlar mı kardeşim, ne barışı, hangi barış? İnsan, ödül verdiği kimsenin hiç değilse asgari müşterekte her kesin üzerinde ittifak ettiği ahlaki bir değere sahip olan biri olmasına özen gösterir ki, dünya kamuoyunun vicdanı muazzep olmasın. Bence, bu ödül ile insanlığın ruhu taciz ediliyor. Barış ayaklar altına alınıyor. Ve savaş yanlısı bir insana barış ödülü vermek kurumun kendisiyle çeliştiğini gözler önüne seriyor.

Siyasi saiklerle ödül dağıtmak, ya da İslami değerlere saldıranlara ödül dağıtmak o ödüle anlam katmadığı gibi o ödülün bir paçavradan ibaret olduğunu gözler önüne seriyor. Toplumda bu kanaat giderek kabul görüyor ve insanların bu kuruma olan güveni ve saygısı yok oluyor. Bence, Nobelciler kendilerini sorgulamalı, bir vicdan muhasebesi yapmalı ve eylemlerini bu nüansı gözeterek yeniden gözden geçirmeleri gerekir. Yoksa, çifte standartlı tavırlarından dolayı itibarları her geçen gün yok olmaya yüz tutar ve kimse de kendilerine güven duymaz, saygı da duymaz.

Bu yazı toplam 899 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.