1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Petrol-İş Genel Başkanı Akyüz: Tüpraş işçilerine haksızlık yapıldı
Petrol-İş Genel Başkanı Akyüz: Tüpraş işçilerine haksızlık yapıldı

Petrol-İş Genel Başkanı Akyüz: Tüpraş işçilerine haksızlık yapıldı

Petrol-İş Genel Başkanlığına seçilen Süleyman Akyüz, görevine başladı. 11 oy farkla geride bıraktığı Ali Ufuk Yaşar’dan koltuğu devralan Akyüz, sendikanın hedeflerini, ilk yapacaklarını, gelecek planlarını Özgür Kocaeli’ye anlattı

A+A-

DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Türkiye’nin en güçlü sendikalarından biri olan Petrol-İş, 40 bin üyesi ile sendikal hareket içinde önemli bir role sahip.

Geçtiğimiz hafta sendikanın 28’inci Olağan Genel Kurulu yapıldı. Çok heyecanlı ve çok gergindi.

Ancak delegasyon değişimden yana durdu, Ali Ufuk Yaşar’ın karşısına aday olarak çıkan Süleyman Akyüz’ü ve ekibini seçti. Aynı delegasyon Yaşar’ın listesinde yer alan iki isminde Akyüz’ün listesinde girmesini sağladı.

Delegasyon, “Kavgayı bitirin, birlikte yönetin” mesajı verdi.

Sadece 11 oy farkla seçilen Akyüz ve ekibinin işi zor. Sendikanın mücadeleci yapısını yeniden oluşturacak ve başka bir sendikacılık anlayışı ortaya koyacak.

Süleyman Akyüz, gazetemize verdiği röportajda kendinden ve ekibinden emin.

“Daha demokratik, daha mücadeleci, emek ve işçi sınıfından yana bir sendikal anlayış getireceğiz” diyor.

suleyman-akyuz-001.jpg

DEMOKRASİ VE MÜCADELE İÇİN

Petrol-İş Genel Başkanlığına neden aday oldunuz. Bu ihtiyacı ortaya çıkaran sebepler nelerdi?

Seçimlerde aday oluş sebebim, uzun yıllardır birlikte çalıştığımız ve ekip olduğumuz arkadaşlarımız çalışmalarımdan ve güvenden dolayı aday olmam konusunda beni destekledi. Oluşturduğumuz yapıyı örgütümüzün tümüne yaymamızı istediler. Bozulan birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ilişkilerini, sendikamızın mücadele anlayışını tekrar kazandırmamız için mutlak suretle olmam gerektiğini söylediler. Bir ekip oluşturduk ve bu ekiple 28’inci Olağan Genel Kurulu’muza katıldık. Bizden istenilen, oluşturduğumuz çalışma biçimini Petrol-İş’in geneline taşımamızdır. Sendikal hareket gerçekten büyük sıkıntılar içinde. Petrol-İş’te bu sıkıntıları daha fazla yaşamaya başladı. Daha demokratik, daha mücadeleci, daha kararlı, birlikte hareket edebilen, mücadele eden, dayanışma içinde olan bir anlayışı ve ruhu tekrar sendikamıza katmak için aday olduk.

BİZ İŞÇİYE VE DELEGEYE İNANDIK

Delegenin size bu kadar destek vereceğini düşündünüz mü? Çünkü Ali Ufuk Yaşar kamuoyunda daha güçlü bir figür olarak görülüyordu.

Güçlü figür olarak görünmesi sendikal faaliyet ve anlayışından değil. Eğer sendikal anlayış ve faaliyetlerinden dolayı güçlü olsaydı, 13 yıllık şube başkanlığı döneminde bu örgüte bir eleman kazandırırdı. Ya da bu örgüt bugün ki duruma gelmez ve bizim gelmemize gerek kalmazdı. Onu güçlü kılan şey tabii ki bu işin siyasal ayağı ve sendikal ayaklarıydı. Başka şeyler vardı. Artık bunları konuşmaya gerek yok. Biz işçiye, emeğe inandık. İşçinin iradesine ve seçilen delegasyona güvendik.

11 oyluk farkı bekliyor muydunuz?

Biz daha çok fark bekliyorduk ama bir takım baskılar, bir takım sıkıntılar seçimin bu seviyede bitmesine sebep oldu. Farklı etkenler oldu. Ama delegasyonumuz bize sendikayı birlikte yönetme görevi verdi ve biz bunu başaracağız.

DEĞİŞİM BÜYÜK OLACAK

Yeni yönetim ile ilgili üyeleriniz arasında beklenti çok yüksek. İlk olarak nasıl bir çalışma yapacaksınız?

Yeni yıldan itibaren toplu iş sözleşmesi dönemi başlıyor. Kamu toplu iş sözleşmelerinde çerçeve sözleşme imzalandı ama lokal olarak diğer sözleşmeler imzalanmadı. Önümüzdeki hafta genel başkan yardımcısı arkadaşlarımız Ankara’da olacak. Bu konuda çalışma yapacaklar. Asıl işimiz öncelikle örgütü barıştırmak. İç çekişmeleri ortadan kaldırarak tüm enerjimizi emek ve sınıf mücadelesi yönünde vermektir. Toplu sözleşme düzenimizden örgütlenme ve eğitime kadar bir seferberlik yapacağız.

Yani üyeye dokunacak ve onların yanında olduğunuzu hissettireceksiniz.

Amacımız tüm üyemize dokunmak. Ulaşabilirsek tüm işyerlerimize, ulaşamazsak sıkıntılı olan ve büyük iş yerlerimizden başlayarak çalışma yapacağız. Şube farkı gözetmeksizin çalışacağız. Bundan sonra sendikada muhalefet ve iktidar yok. Bundan sonra Petrol-İş var. 16 şube 90’na yakın iş yeri ve 40 bin üyemiz var. Tüm bunların hak ve menfaatleri, çalışma şartları ve koşullarının iyileştirilmesi, morallerini düzeltmek ve beklentilerine cevap vermek için yola çıktık. Umuyorum imkan ve mücadelemiz ölçüsünde bir çoğunu başaracağız. Ama her şey istenildiği gibi olacak diye bir şey de yok.

BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Ali Ufuk Yaşar’ın listesinden sizin listenizi delen ve bir de kurayla gelen iki isim oldu. Bu iki isimle anlaşabilecek misiniz? Nasıl olacak?

Amaç birliktelik oldukça anlaşmamak için bir neden yok. Bu arkadaşlar bizim arkadaşımız ve dostlarımız. Fikirlerde çok farklılık yok. Sadece ekip ile birlikte bir yerde olma mücadelesi vermiş. Bizim delegasyonumuz Petrol-İş’i birleştirdi. Herkes bu mesaja uyacaktır. Biz birlikte hareket etme adına ilk yönetim kurulu toplantımızda birbirimize bu sözü verdik. Bundan sonra o muhalefet, bu başka taraftaydı yok. Birlikte Petrol-İş için ve sınıf için mücadele edeceğiz. Sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

Sendika için özel olarak yapacağınız özel bir proje var mı?

Toplu iş sözleşmesi yapımızı değiştireceğiz. Özellikle büyük işletmelerde bunu hayata geçireceğiz. Örgütlenme daha planlı, daha stratejik ve daha doğru yapılacak. İlk çalışmalarımızı konuşmaya başladık. Eğitimlerimizi gözden geçirip daha aktif hale getireceğiz. Aktif üye, üye, temsilci ve yönetici eğitimlerini daha etkin kılıp pratiğe dökme noktasında harekete geçeceğiz. Tüm mali konularımızı gözden geçireceğiz. Hangi konuda olursa olsun Petrol-İş’in aleyhinde olan hiçbir uygulamayı hayata geçirmeyeceğiz.

HAKEM TARAFTI

Tüpraş sözleşmesinin Yüksek Hakem’e kalması ve verdiği kararlar işçiyi mağdur etti. Bu konuda ek protokol yapılması bile gündeme geldi. Siz yaşanan mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapacak mısınız?

Tüpraş sözleşmesi bitti. Kapalı kapılar arakasında ne sözler verildi, ne konuşuldu bilmiyorum. Ne verilecekse toplu sözleşme masasında verilmeli. Burada Tüpraş işçisine çok büyük haksızlıklar yapıldı. Tüpraş işçisine Yüksek Hakem Heyeti taraflı davrandı ve haksızlık etti. Bu yapılan haksızlığın telafisini isteyeceğiz. Eğer iş barışı ve huzuru isteniyorsa 4 rafineride insanların mutlu olması isteniyorsa bu haksızlık ortadan kaldırılmalı. Çünkü tarafsız davranılmadı. Biz Yüksek Hakem’den tarafsız olmasını beklerdik. İdari maddelerde ne işverenin ne de sendikanın yeni talepleri kabul edilmeden eski hali ile kabul edilmesi gerekiyordu. Adil olan buydu. Biz geri alının haklarımızı tekrar kazanmak için mücadele edeceğiz.

Üyeniz olan işçilere bir mesajınız var mı?

Bize büyük sorumluluk verdiler. Beklentiler yüksek. Ama bu işlerin sadece çözümü sendikal olarak değil, siyasal tarafları da vardır. Ne yapacaksak onu bilecekler. Yapamıyorsak neden yapamadığımızı anlatacağız. Önümüze duvarlar öreceklere karşı bu duvarları ortadan kaldırmak için mücadele edeceğiz. Biz mücadele edeceğiz, kavgamızı vereceğiz ve işçi bunu bilecek. Kendi içimizde kavgamızı bitirip sınıf için kavgamızı vereceğiz.

ikili-008.jpg

İKİLİ: Petrol-İş Genel Merkez Yönetimi’ne seçilen iki Kocaelili. Süleyman Akyüz, Gebze Şube Başkanlığından genel başkanlığa, Salih Akduman ise Kocaeli Şube Başkanlığından genel sekreterliğe seçildi. Mücadeleci yapıları ile bilinen bu iki ismin, Türk-İş içine de bu yapılarını taşıyacaklarına olan inanç yüksek.

Türk-İş’in genel kurulu var önümüzdeki süreçte. Burayla ilgili bir planınız var mı?

İşçi sınıfı ve işçi sınıfı hareketinin Türkiye’de çok büyük sıkıntıları var. Sadece bu Türk-İş kongrelerinde söylemle değil, bunların gerçekleşmesi için verilecek mücadele bizim için önemlidir. Bu mücadele dilini oraya taşıyacağız. Nasıl bir yönetim çıkacak, karşımızda ne olacak, nasıl bir çalışma var bunu bilmiyorum henüz. Önümüzdeki günlerde başkanlar kuruluna katıldığımda bunu göreceğim. Ancak biz emekten, sınıftan yana tavır koyanların her zaman yanınızdayız. Sendikacılığın içine siyaseti katmadın ve katmak istemem. Kimseden de medet ummadık. Mücadelemizle her şeyi yaptık. Mücadeleci bir Türk-İş yapısı oluşması noktasında mücadele edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.