1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Petrol-İş'te kazanan Akyüz oldu!
Petrol-İş'te kazanan Akyüz oldu!

Petrol-İş'te kazanan Akyüz oldu!

Petrol-İş Sendikası’nın 28. olağan genel kurulunda delegeler sandık başına gitti. 250 delegenin oy hakkının olduğu kongrede Süleyman Akyüz 129 oy alarak sendikanın yeni genel başkanı oldu, Ali Ufuk Yaşar ise 118 oyda kaldı.

A+A-

“ÖRGÜTÜN HUZURU KALMADI”

Petrol-İş Sendikası’nın cumartesi günü İstanbul’daki genel merkezinde başlayan 28. olağan genel kurulu bugün yapılan seçimle sona erdi. Sendikanın 16 şubesinde seçilen 250 delegenin oy kullanma hakkının olduğu seçimde mevcut genel başkan Ali Ufuk Yaşar ile Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz'ün listeleri yarıştı. Saat 09.00’da başlayan oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erdi. Sandık başında oy kullanma işlemini izleyen başkan adayı Süleyman Akyüz, adaylığı ve seçim süreci ile ilgili konuştu. Akyüz, "Petrol-iş Türkiye'nin en köklü sendikası. Çok etkin bir sendikayız. Mücadeleci yapımızı göstermek için, tekrar bu ruhu sendikamıza kazandırmak ve yürümek için yola çıktık. Uzun yıllar bu görevi yapmış ve bu işin içinde olmuş insanlarız. İnşallah hayırlı sonuçlar çıkacak. İnsanların özlemle beklediği yapıyı sendikamıza tesis edeceğiz. Sınıf adamı olmak başka bir şeydir. Kendine adam olmak başka bir şeydir. Son dört yılda maalesef bu örgütün huzuru kalmadı. Biz göreve seçilirsek ‘o şube bize destek verdi’, ‘bu şube bize destek vermedi’ demeyeceğiz. Çalışacağız ve barıştıracağız” dedi.

whatsapp-imagdsruye-2019-09-01-at-14.11.jpg

“SENDİKAMIZ RAYINDAN ÇIKTI”

Süleyman Akyüz'ün listesinde Genel Sekreter adayı olan Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, sendikalarında bozulan birlik ve beraberliği yeniden sağlayacaklarını söyledi. Akduman, sendikaların 69 yıllık geçmişi ve geleneği olan bir sendika olduğunu kaydetti. Akduman, ayrıca, “Ne yazık ki son dönemlerde sendikamız farklı bir yere çevrildi. Sendikamızda bölünmeler ve kutuplaşmalar var. Bu işler bizim kodlarımızda olan şeyler değil. Sendikamız rayından çıktı. Biz tekrar eski birlik ve beraberlik içindeki günlerimize dönmek istiyoruz. Bunu da başaracağız. Tüm üyelerimizle el ele vererek daha güçlü bir işçi sınıfı için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

whatsapp-imagrtue-2019-09-01-at-14.11.jpg

“İŞÇİNİN HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Petrol-İş Sendikası genel kurulunda bir kez daha aday olan mevcut genel başkan Ali Ufuk Yaşar, genel kurulda kendisine yönelik tüm suçlamalara yanıt verdiğini ve kendisini suçlayanların konuşamadığın belirtti. Yaşar, iki gündür sendikalarında demokrasi şöleni yaşandığını belirterek, "Bizim hedefimiz işçinin haklarını en düzgün şekilde korumak. İşçilerin sorunlarını çözecek bir ekiple yola çıktık. Genel kurulun ilk gününde bana da çok sataşmalar oldu. Ancak ben gece hepsine toptan cevap verdim. Ben konuşunca ağızlarını açamadılar. Öylece dinlediler. İsnat ettikleri tüm suçlamalara teker teker cevap verdim. Sonra hiçbir şey diyemediler” açıklamasını yaptı.

221992.jpg

KAVGANIN SEBEBİ TELEFON

Petrol-İş Sendikası’nın gergin geçen kongresinde kavga çıktı. Genel kurul kararı ile kabine cep telefonun girmesinin yasaklanmasının ardından bir delege kabine telefonla girdi. Bunun üzerine diğer delegeler itiraz etti ve sandık başına koştu. Delegenin bu tavrı bir anda salonu gerdi. Salonda bulunan Akyüz ve Yaşar'ı destekleyen delegeler bir anda birbirlerine saldırdı. Araya yöneticilerin girmesi ile olay yatıştırıldı. İki gündür yan yana gelmeyen Akyüz ve Yaşar olayı sakinleştirmek ve sağduyu çağrısı yapmak için yan yana geldi. İki aday kavgayı sakinleştirmek için kürsüye çıkarak kavganın sendikalarına yakışmadığını söyledi. Ardından tüm delege salondan çıkartıldı

(Süriye ÇATAK TEK)

SÜLEYMAN AKYÜZ’ÜN KAZANAN LİSTESİ

Başkan: Süleyman Akyüz

Genel Sekreter: Salih Akduman

Genel Mali Sekreter: Turgut Duşova

Genel Örgütlenme ve Mali Sekreteri: Mustafa Mesut Tekik

Genel Yönetim Sekreteri: Ünal Akbulut

Denetim Kurulu: Selami Kırlı, Ziya Selvi, Adem Çoktan.

Disiplin Kurulu: Asım Çavuşoğlu, Mehmet Soptan, Vahap Orhan.

Türk-İş Üst Kurul Delegeleri: Süleyman Akyüz, Salih Akduman, Turgut Duşova, Mustafa Mesut Tekik, Ünal Akbulut, Orhan Zengin, Ahmet Oktay, Efcin Culca, Ercan Yavuz, Şehmus Kaygusuz, Muzaffer Işık, Nesimi Yetiyoğlu, Veysel Gündüz, Eyüp Akdemir, Şivan Kırmızıçicek, Mustafa Örgen.

ALİ UFUK YAŞAR’IN KAYBEDEN LİSTESİ

Başkan: Ali Ufuk Yaşar

Genel Sekreter: Abdülmecit Dönmez

Genel Mali Sekreter: Erhan Yakışan

Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri: Niyazi Recepkethüda

Denetim Kurulu: Yavuz Katırancı, Turgut Altun, Abdülkadir Eligür

Disiplin Kurulu: Hasan Akçay, Erdem Üstünce, Gürsel Acar

Türk-İş Üst Kurul Delegeleri: Ali Ufuk Yaşar, Abdülmecit Dönmez, Erhan Yakışan, Niyazi Recepkethüda, Ali Haluk Koşar, Ali Tırpan, Ahbet Baranlı, İlyas Satırlı, Murat Kaya, Mevlüt Çınar, Osman Aslan, Osman Çakıl, Ergün Artuç, Kemal Karakaya.

img-20190901-wa0006.jpgimg-20190901-wa00rtu02.jpgimg-20rtui190901-wa0018.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum