1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Petrol iş’te seçim heyecanı
Petrol iş’te seçim heyecanı

Petrol iş’te seçim heyecanı

Son zamanlarda, Petrol İş Kocaeli şubesine bağlı Tüpraş İzmit Rafinerisi ,Tüpraş Genel Müdürlüğü, Gübretaş, Deva, Ege Kimya, Ege Sil ve Shell Derince işyerlerinde yoğun günler yaşanıyor. 7

A+A-

Son zamanlarda, Petrol İş Kocaeli şubesine bağlı Tüpraş İzmit Rafinerisi ,Tüpraş Genel Müdürlüğü, Gübretaş, Deva, Ege Kimya, Ege Sil ve Shell Derince  işyerlerinde yoğun günler yaşanıyor. 7 Aralık 2010 tarihinde başlayan resmi süreç, 10-15 Aralık tarihleri arasında delege adaylığı müracaatları, 15-18 Aralık tarihleri arasında delege aday listelerinin askı süresi, 20 Aralık tarihinde Gübretaş (218 üye-15 delege),Deva (114 üye-8 delege),Ege Kimya (89 üye-7 delege), Ege Sil (33 üye-3 delege), Shell Derince ((80 üye-6 delege) ve 21 Aralık tarihinde ise Tüpraş Genel Müdürlüğü (49 üye-4 delege),Tüpraş İzmit Rafinerisi (1141 üye-72 delege) işyerlerinde delege seçimleriyle devam edecek. Muhtemelen 15 Ocak 2011 tarihinde de şube kongresi yapılacak

11 yıl öncesinden başlayan süreç, giderek çalışanların aleyhine gelişiyor. Petrol – İş Kocaeli Şubesi’nin şu andaki yönetiminin karnesi oldukça zayıf bu anlamda. Zayıf çünkü, üye sayısında sürekli düşüş var. Bu düşüşün sorumluluğunu da var olan yöneticiler almıyor üstlerine.

Aradan geçen 11 yıl içerisinde,  Kocaeli sanayisinin can damarları sayılan Petrol Ofisi, İgsaş, Petkim ve Tüpraş özelleştiriliyor. 1997 senesinde 2850 üyesi, 1999  senesinde 2500 üyesi bulunan sendikanın şu an 7 işyerindeki üye sayısı ise 1724.

Üye sayısının düşüşü olayın bir yanı. Bir başka yanı da, işyerlerinin bütününde, yeni işe girişte düşük ücret ve taşeronlaşma problemlerinin varlığı.

Türkiye ölçeğinde bir zamanlar en yüksek işçi ücretlerinin alındığı Tüpraş’ta artık yarım ücretli işe alım gerçekleştiriliyor. Asgari ücret dahi dillendiriliyor. Yeni işçilerin yıllık izinleri de aynı ücretler gibi azaltılmaktan payını alıyor. Taşeron işçilerle Tüpraş’ın kendi işçisi birlikte çalıştırılarak, işçilerin her an kendilerini bekleyen işsizlik tehdidiyle yüz yüze olması sağlanıyor. Her sözleşme döneminde işçiler, yeni kazanımlarını değil de, hangi haklarının duracağını, hangilerinin kaldırılacağını merak ediyor. Çalışanları rahatsız eden bir başka duyum da, sendika yöneticilerinin yakınlarının, işverenle yakın temas çerçevesinde işe alındığı biçiminde.

Tüpraş çalışanları ve Petrol İş Kocaeli Şubesi, özelleştirmeden sonraki ikinci şube kongresine hazırlanıyor. 2006 yılında kamudan ayrılan Tüpraş işçisi,  4 yılı aşkın süredir yaşanan tüm hak kayıplarına, tüm taşeronlaştırma girişimlerine sessiz kalan şu andaki şube yönetiminden hesap sormaya hazırlanıyor.

Yıllardır bu anlayışa karşı fabrikada dişleriyle tırnaklarıyla direnen, her türlü yıldırma taktikleriyle sindirilmeye çalışılan ama her defasında daha da bilenen bir ekibin adı geçiyor şimdilerde. Her türlü ayrıştırmaya, her türlü ötekileştirmeye karşı dimdik duran ve şimdiye kadar hiçbir pazarlığın, hiçbir paylaşımın içerisinde yer almayan bu ekibin adayı Faruk Arıkan.

Aynı zamanda işyeri temsilcisi olan Faruk ARIKAN muhalif anlayışını iktidara taşımak için yıllardır yoğun çaba gösteriyor. Her görüşten, her inançtan ve siyasi yelpazenin her kesiminden işçilerle hareket ediyor. Artık Tüpraşta ve Petrol İş Kocaeli şubesinde yeni şeyler söyleniyor, işçilerin birliğinden bahsediliyor. Sendikal bürokrasi ile işçiler arasındaki psikolojik ve fiziksel bariyerlerin yıkılmasından ve tüm hak kayıplarına karşı etkili bir mücadeleden söz ediliyor. Önümüzdeki günlerde Kocaeli emek dünyasında güzel gelişmeler olacak gibi. Dileyelim de bu sancılı, sıkıntılı günler güzel günlerin habercisi olsun…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.