1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Peygamberler şehri Kudüs-1
Peygamberler şehri Kudüs-1

Peygamberler şehri Kudüs-1

Üç semavi dinin de kutsal kabul ettiği Kudüs, bizlere eşsiz güzellikler sunuyor. Birçok manevi değere sahip bir bölgeyi gezip görmek insana yeni ufuklar kazandırıyor.

A+A-

Kudüs. İçinde taşıdığı önemli unsurlar nedeni ile 3 semavi dinin de kutsal kabul ettiği bir yer. Kutsal kitabımız Kur’an’ın yanı sıra İncil ile Tevrat’taki birçok tarihi olayın geçtiği yer olan ve bu üç din için ayrı manevi değeri bulunan bir bölgeyi gezip görmek insana yeni ufuklar kazandırıyor. Ercan Tur, haziran ayında benim de içinde bulunduğu 30 kişilik bir grubu Kudüs’e götürdü. Grubumuzun uyumluluğu, rehberlerimizin ehil olması ve firmanın titizliği, bu bölgeyi yakından tanımamızı sağlamdı. Yoğun ve yorucu bir seyahat olmasına rağmen bu gezi, görüp öğrendiklerimize değer bir hatıra olarak belleğimizde kalacak.

 

kudus.jpg

 

HAREKET 07.45’TE

Perşembe Pazarı Alanı’nda saat 03.30’da buluşan grubumuz, saat 07.45’te kalkacak uçağımıza binmek üzere Sabiha Gökçen Havaalanı’na hareket etti. Seyahatimiz hakkında Ercan Tur’un sahibi Haluk Ercan’ın yaptığı bilgilendirme ile dikkat edeceğimiz hususları öğrendik. Bu bilgilendirme gideceğimiz yerle ilgili günlük haberlerin bizlerde sebep olduğu tedirginliğin giderilmesi bakımından önemli idi.

 

turkleri-seviyorlar.jpg

TÜRKİYE’Yİ SEVİYORLAR: Mahmudiye Camii yönetim odasındaki bayraklarımızın önünde gururla poz veriyorum. Bölgede ülkemize karşı yoğun bir sevgi ve güven var.

 

TÜRKLER İLGİSİZ

İki saatlik uçak yolculuğu ile Tel-Aviv’e indik. Burası yılda 30 milyon insanın geldiği yoğun bir havaalanı. 2017’de 18 milyon Hristiyan turistin geldiği bilgisi yanında, sadece Türkiye’den 32 bin kişinin geldiği bilgisi şaşırtıcıydı. Nitekim havaalanı çıkışındaki 30 duraklı otobüs peronunda dünyanın muhtelif ülkelerinden gelen turistler vardı. Ve içindeki tek Türk kafilesi bizdik.

 

mahmudiye-cesmesi.jpg

MAHMUDİYE ÇEŞMESİ: 2. Mahmut zamanında yapılan Mahmudiye Camii’nin dış duvarına bitişik çeşme, oldukça güzel ve dikkat çekici bir eser.

 

NEDEN GÜÇLÜLER?

Girişte ise bir arkadaşımızı detaylı sorgulamaya aldıkları için yarım saat beklemenin dışında bir zorlukla karşılaşmadık. İsrail 8 milyon nüfuslu bir ülke. 6 milyonu Yahudi olan bu ülkenin coğrafyası Türkiye’nin 20 kat küçüğü. Ancak, dünyaya yayılmış etkili 20 milyonluk Yahudi kökenli insanları ile güçlü bir ülke. Bu bilgileri veren buradaki rehberimiz Oktay Bey, tekstil için buraya gelip yerleşmiş İstanbullu bir Türk.

 

abdulhamit-saat-kulesi.jpg

ABDÜLHAMİT SAAT KULESİ: Kudüs’teki ilk durağımız Yafa. Burada ecdadımızı hatırlatan çok sayıda eser bulunuyor. Abdülhamit Saat Kulesi de onlardan biri.

 

YAFA’YI GEZİYORUZ

Kudüs’teki ilk durağımız Yafa. Burası, Kudüs’ün denize açılan kapısı. Tarihi bir yer ve şu anda Tel-Aviv’le birleşmiş durumda. Kudüs’ün kutsal mabetlerinde kullanılan malzemeler bu limandan şehre aktarılmış. Yafa’nın sahili yol boyu plajlarla dolu. Büyükelçiliğimiz merkezi bir yerde ve 4 katlı bir bina. Rehberimize göre İsrail ile siyasi ilişkilerimiz zaman zaman çok kötü olsa bile ticari ilişkilerimiz hep çok iyi olmuş. Bu ülkenin birçok tüketim maddesi Türkiye’den geliyor.

 

yemek-zamani.jpg

YEMEK ZAMANI: Üç dinin kutsal kabul ettiği Kudüs’te helal sertifikaları restoranlar bulmak zor değil. Yemekler oldukça leziz.

 

ŞEHİR TURUNDAYIZ

Otobüsümüzle bir şehir turu yaptık. Yemek yediğimiz tarihi lokantadan yaya olarak Mahmudiye Camii’ni görmeye gittik. Sahilde balıkçıların ihtiyacı için yapılmış, şu anda kapalı olan Bahriyeli Mescidi’ni gördük. Sonra Mahmudiye Camii’ne geldik. Burası 2. Mahmut zamanında yapılmış, 4 mihraplı, güzel bir bahçeye sahip ve fazla büyük olmayan bir cami.

 

islamin-ilk-kiblesi.jpg

İSLAM’IN İLK KIBLESİ: İslam’ın ilk kıblesi kabul edilen Mescidi Aksa’nın içinden bir kare. İçeride Kur’an okuyanların sayısı bir hayli fazla.

 

KARPUZ İKRAMI

Hemen dış duvara bitişik çeşmesi oldukça güzel ve dikkat çekici bir eser. Öğle namazı sonrası buradaki görevlinin bahçedeki güneş saati üzerinde soğutulmuş karpuz ikramı bizlere ayrı bir neşe kaynağı oluyor. Bu bölgedeki diğer bir tarihi eser olan; 2. Abdülhamid’in 25. cülus yılında yapılmış saat kulesi önünde hatıra fotoğrafı çektirip otobüsümüze geçerek Kudüs’e hareket ediyoruz.

 

ukraynali-kafile.jpg

UKRAYNALI KAFİLE: Kudüs, yılda 18 milyon Hristiyan’ın ziyaret ettiği bir kent. Tel-Aviv Havalimanı da Avrupa’dan gelen kafilelerle dolup taşıyor.

 

VE GÖRKEMLİ KUDÜS

Kudüs, Yafa’ya 66 kilometre uzaklıkta. 800 bin nüfusunun yüzde 40’i Arap, yüzde 60’ı Yahudi. Doğu Kudüs tarihi mekanların yer aldığı bölüm olup 1967’den beri İsrail’in yönetiminde. Burada Müslüman, Hristiyan, Ermeni ve Yahudi mahalleleri var. Beytül Makdis dediğimiz kutsal tepe, kale duvarları ile çevrili 144 dönümlük bir alan. Buranın dış girişleri İsrail asker ve polislerinin kontrolünde. İçeride ise Kudüs İslam Vakfı görevlilerinin kontrolü mevcut. Bu kontrollerde herhangi bir zorlukla karşılaşmadık.

 

İLK DURAK KUBBETÜS SAHRA

İlk durağımız, bu bölgenin en önemli yeri olan Mukaddes Kaya’nın üzerini örten, altın kaplamalı kubbesi ile dikkat çeken Kubbetüs Sahra. Bu eser, 691’de Abdülmelik Bin Mervan tarafından yaptırılmış. İslam’ın buradaki ilk kubbeli eseridir. Bu kayanın altındaki mağara Peygamberimizin miraca çıkmadan önce namaz kıldığı yer olarak biliniyor. Kayanın üzeri ise Hz. İbrahim’in, Hz. Davud’un, Hz. Süleyman’ın kurban sunağı olarak kullandığı yer olarak kabul ediliyor. Arkadaşlarımızla namazımızı burada kılıyoruz.

 

MESCİDİ AKSA CAMİİ

Sırada Mescidi Aksa Camii var. Burası, Müslümanlarca önemli olan bir diğer yapı. Hemen batısında Burak Mescidi ve Ağlama Duvarı, doğusunda ise Mervan Mescidi, altında ise Kadim Mescidi mevcut. Selçuklu Devleti’nin Halep Emiri Nurettin Zengi’nin yaptırdığı ve Kudüs fatihi Selahattin Eyyubi tarafından buraya konan tarihi kıymetteki ve bir ahşap sanat şaheseri olan minber 1969’da fanatik bir Yahudi’nin cami içinde çıkardığı yangında yanmıştı. Türkiye’nin kündekari, Suriye’nin sedef ustaları ve Ürdün’ün para desteği ile yeniden yapılarak benzeri bir minber yerine konuldu.

Devam edecek...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.