1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'PKK ile pazarlık söz konusu değil'
'PKK ile pazarlık söz konusu değil'

'PKK ile pazarlık söz konusu değil'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terör örgütü PKK'nın elinde bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakılmaları ile ilgili herhangi bir pazarlığın söz konusu olmadığını söyledi. Atalay, "Bunlar süreçle

A+A-

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terör örgütü PKK'nın elinde bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakılmaları ile ilgili herhangi bir pazarlığın söz konusu olmadığını söyledi. Atalay, "Bunlar süreçle ilgili iyi niyet gösterileri. Bu konu da gereksiz tutumlardan kaçınılması ve sürecin, hassasiyetle sürdürülmesi gerekiyor. Kamu görevlileri, aileleri ile buluşacak sonra da evlerine gidecekler. Başka bir şey yok.” dedi.

Beşir Atalay BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile yaptığı toplantınını ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

“MEKTUP ULAŞTIRILDI, CEVABI GELECEK, AÇIKLAMALAR OLACAK”

Abdullah Öcalan’ın yazdığı mektupların Kandil’e ulaştırılmasının ardından, yeni bir cevabın gelip gelmediğinin sorulması üzerine Atalay, şu cevabı verdi: “O süreçle ilgili ayrıntıları pek fazla paylaşmıyoruz. Geliştikçe konuların bilgilendirilmesi yapılıyor. Şu anda bu konuda söyleyeceğim şu: Süreci zedeleyecek açıklamalardan kaçınarak birlikte bu süreci yürütüyoruz. Süreç olumlu ve iyi bir şekilde yürüyor. Büyük bir toplumsal destek var. Umut var. Ülkemizin bütün kesimlerinde çözüm sürecinin başarıya ulaştırılması konusunda destek var. Türkiye’nin değişik yerlerinde ziyaretlerimiz oluyor. Bölge toplantılarımız yapılıyor. Yarın, toplantılarımız olacak. Orada amaç ön bilgilendirme yapmak. O sürecin cevapları gelecek. Açıklamalar olacak. Onlar devam ediyor. Burada bir takvim vermek mümkün değil.”

“CİLVEGÖZLÜ DE ARACIN PATLATILMASI BÜYÜK BİR TERÖR OLAYI”

Cilvegözlü Sınır Kapısı'nda yapılan saldırı ile ilgili yeni bir detayın olup olmadığının sorulması üzerine Atalay, “Orada muhaliflerin liderlerinin toplantısının olacağı biliniyor. Ama onunla ilgili bir irtibat kurulmuş değil. Neticede orası yoğun bir alan. Orada aracın patlatılması ve infilak ettirilmesi başlı başına büyük bir terör olayı.” şeklinde cevap verdi.

“BAŞBAKAN’IN SAĞLIK DURUMU İYİ”

Atalay, Başbakan Erdoğan’ın sağlık sorunları nedeni ile grup toplantısının iptal edildiğinin sorulmasına ilişkin de, “ Detayını daha sonra paylaşırız. Başbakanımızın sağlığı çok iyi. Hatta dün, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra çalışmaları da oldu. Bunları ileri bir şekilde yorumlamamak lazım. Herhangi bir rahatsızlık olabilir. Başbakanlık olarak ilerleyen aşamalarda açıklama yaparız.” diye konuştu.

“PKK’NIN SERBEST BIRAKACAĞI KAMU GÖREVLİLERİ İLE İLGİLİ BİR PAZARLIK YOK”

Terör örgütü PKK tarafından serbest bırakılacak kamu görevlilerinin pazarlık yapılarak serbest bırakılacağı şeklindeki eleştirinin sorulması üzerine de Atalay, böyle bir pazarlığın olmadığını söyledi. Süreçle ilgili Başbakan Erdoğan’ın da açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Atalay, “Asla öyle kabul etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Atalay, "Bunlar süreçle ilgili iyi niyet gösterileri. Şu anda heyet Habur'da. Sınırdan karşı tarafa geçiş yaptılar. Oradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bugün olabilir yarın olabilir, teslimler gerçekleşecek. Burada da hazırlık yaptılar. Gelişmeleri oradan takip edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bu durumun insani konu olduğunun altnı çizen Atalay, “Gereksiz tutumlardan kaçınmak gerekiyor. Sürecin, hassasiyetle sürdürülmesi gerekiyor. Kamu görevlileri, aileleri ile buluşacak sonra da evlerine gidecekler. Başka bir şey yok yani.” şeklinde konuştu.

“AÇIK POLİTİKA GEREĞİ SINIRDAN GEÇMEK İSTEYEN SURİYELİLERİ ALIYORUZ”

Sınırda yığılan Suriyeli mültecilerin, iç bölgelere yerleştirilmesine ilişkin soruya da Atalay, “ Hem Kilis’te hem Malatya’da yeni kamplarımız yapılıyor. Van’da kullandığımız konteynerlar boşaldı. O konteynerları buraya taşıyoruz. Orada yeni kamplar kuruyoruz. Suriye’de sınırın öbür tarafında bir yığılma var. Türkiye’nin bu insanları almama gibi bir durumumuz yok. Açık kapı politikası uyguluyoruz. Kapımız o manada açık. Gelenleri en iyi yaşaması için çaba sarf ediyoruz.Suriye’den geçmek isteyenleri, politikamız gereği alıyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.