1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PKK’nın çekilme tarihi açıklandı
PKK’nın çekilme tarihi açıklandı

PKK’nın çekilme tarihi açıklandı

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, Kandil'de düzenlediği basın toplantısında geri çekilmenin 5 Mayıs'ta başlayacağını söyledi.

A+A-

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, Kandil'de düzenlediği basın toplantısında geri çekilmenin 5 Mayıs'ta başlayacağını söyledi.

Karayılan: Geri çekilme tereddütsüz yerine getirilecek

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, Kandil'de düzenlediği basın toplantısında geri çekilme süreci ile ilgili açıklamaklarda bulundu. Karayılan, devletle yürütülen müzakerelerde varılan sonuçların temelinde 23 Mart'tan itibaren sürdürülen ateşkes pozisyonunun devam ettiğini beyan etti. Murat Karayılan, Türkiye sınırları dışına çekilme çağrısının gereklerini tam bir kararlılık ve irade birliği içinde tereddütsüz sahiplenerek yerine getireceklerini dile getirdi.

Karayılan açıklamasında "Kürt sorununun çözümü ile Türkiye’nin demokratikleşmesi sağlanacak " ifadesine yer verdi.

Karayılan: Ortadoğu’daki çatışmalara taraf olmayacağız

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan bugün Kandil'de düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu’daki çatışmalara taraf olmayacaklarını söyledi.

Sadece Türkiye’deki değil, tüm Ortadoğu’da çatışma sürecinin sona erdirileceği yeni bir dönem istediklerini belirten Karayılan, "Bu adımla birlikte mevcut durumda Ortadoğu'da var olan denge ve çatışma sürecine ilişkin politikamızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ortadoğu'ya dönük politikamız, mevcut çatışmalara taraf olmayan 'üçüncü çizgi' dediğimiz halkların kardeşlik, demokrasi ve özgürlük çizgisidir. Hareketimiz yeni dönemde de bu çizgiyi sürdürmeye devam edecektir." dedi.

Karayılan’ın Kandil’de yaptığı açıklama, örgüte yakın bir internet sitesinde yayınlandı. Kürt sorunun uluslararası bir sorun olduğunu hatırlatan Karayılan bölge ülkeleri haricinde ABD, AB ve Rusya gibi ülkelerden de Kürt sorununun çözümü için destek istedi. Murat Karayılan; Erbil ve Diyarbakır’ın yanı sıra Avrupa’da da çözüm konferansları yapılması için çağrı yaptı.

Kandil'den sürecin kesintiye uğramaması için 6 maddelik öneri

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, Kandil'de düzenlediği basın toplantısında geri çekilme süreci ile ilgili açıklamaklarda bulundu. Kandil'in açıklamasında, sürecin kesintiye uğramaması için 6 maddelik öneri sunuldu. Basına dağıtılan metinde geri çekilme tarihi 5 Mayıs olarak açıklandı. Ancak bu tarih sonra 8 Mayıs şeklinde düzeltildi.

1- Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 5 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3- Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)'dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

5- Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

KCK: Apo özgürleşince silahsızlanma gündeme gelecek

KCK'nın sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan’ın bugün Kandil’de okuduğu bildiride silahların bırakılması için terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın ‘özgürleşmesi’ şart koşuldu.

Sürecin üç aşamadan oluşacağı belirtilen açıklamada, ilk adımın ateşkes ve teröristlerin geri çekilmesi olduğunu, ikinci aşamada ise Türkiye’nin gerçek anlamada demokratikleşmesi için anayasal çözüm çerçevesindeki reformların yapılması gerektiği belirtildi. Bu kapsamda, “Koruculuk, özel tim, vb. tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir." ifadelerine yer verildi.

Örgüte yakın bir internet sitesine konan açıklamada, "Özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak, Kürt halkının inkarını sona erdirecek, varlığını ve özgürlüğünü kabul edecek, tüm kimliklerin, inançların ve mezheplerin hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, eşitliğini sağlayacak olan yeni demokratik bir anayasanın yapılması hayatidir." denildi.

Normalleşme süreci olarak altı çizilen üçüncü aşamayla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Normalleşme süreci, barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlik ve özgürlükler sürecidir. Önder Apo dahil herkesin özgürleşeceği bu sürecin pratikleşmesi paralelinde silahın tümden devre dışı kılınması ve gerillanın silahsızlanması gündeme girecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.