1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Politika ısınıyor
Politika ısınıyor

Politika ısınıyor

Bir önceki genel seçimleri şöyle bir düşünün. Ne kalmış sizde, geçirin aklınızın süzgecinden. Kimler adaymış, kimler aday olamamış, politik deyişle söylersek kimlerin kafası koparılmış, kiml

A+A-

Bir önceki genel seçimleri şöyle bir düşünün. Ne kalmış sizde, geçirin aklınızın süzgecinden. Kimler adaymış, kimler aday olamamış, politik deyişle söylersek kimlerin kafası koparılmış, kimler Ankara’ya gitmiş, şöyle bir bakın.

Şimdi de günümüze gelin!..

Ne çabuk değil mi? Aynı şeyleri bir daha ve kaçıncı kez yaşayacağız değil mi?

Aynı mı?

Değişmeyen tek şey değişimdir kuralı burada da, politikada da geçerli. Partiler, partilerin isimleri değişmiyor belki ama, yöneticiler, yönetimler değişiyor.

İki seçimin arasındaki en büyük değişimi CHP yaşamıştır hiç kuşkusuz. Deprem denmiştir ama, kimilerine göre de bir devrimdir CHP’de yaşanan. Deniz Baykal gibi, Önder Sav gibi, partide yıllarını geçirmiş, istediğini Ankara’ya taşıyıp istediğini politikanın arşivlerine yollamış deneyimli politikacıların devre dışı bırakılmasını siz de kendinize göre yorumlayın isterseniz.

En yakınınıza, Kocaeli’ye bakın!

İl yapısı, ilçelerin yapısı, kimselerin düşünemeyeceği biçimde değişmiştir. Partinin il binası bile değişmiştir ve göründüğü kadarıyla CHP’ye bir canlılık da gelmiştir. Bunu söylerken, giden yöneticileri karalamak değil, değişimin getirdiği canlılığın altını çizmek istiyorum.

Kocaeli için bir özel durum da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çok yakın olarak iki Kocaelilinin Ankara’da görev almasıdır. Hurşit Güneş ve İzzet Çetin, hem CHP’nin üst kadroları için, hem de Kocaeli için ayrı bir kazançtır. Sayın Güneş Kandıralıdır da, İzzet Çetin için;

“O Kocaelili değil, Boluludur” diyenler çıkacaktır, vardır da. Ne ki, Çetin’in Bolu’da, Kıbrısçık’da doğmuş olması neyi değiştirir ki? Kocaeli’de yaşamış, Gölcük Tersanesi’nde çalışmış, emekçilere önderlik etmiş bir insan olarak, hem emek dünyasında, hem de politik çevrelerde hak ettiği yeri almıştır. Bu konuda kimsenin söyleyeceği bir tek sözcük bile yoktur. Kocaeli’de doğmuş, büyümüş ve buradan Ankara’ya gitmiş olanların bir bölümünün bu kente ne verip ne veremediğini de ayrıca tartışırız isterseniz…

Hurşit Güneş, geçtiğimiz günlerde Kocaeli’ye, doğup büyüdüğü yer olan Kandıra’ya gelmiş. Tüm gününü Kandıra’da geçirmiş ve hemşerilerine CHP’nin en önemli seçim güvencesinin “Aile sigortası” olduğunu söylemiş. İktidar olduklarında her aileye 600 TL maaş vereceklerini, kaynağın hazır olduğunu belirtmiş.

Bu doğru olabilir mi? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu söylemin üstünden CHP’ye saldırmamış mıydı?

İş ekonomiye geldiğinde, Başbakan Erdoğan ile Hurşit Güneş’i kıyaslamam bile. Güneş’in yanında çömez kalır Başbakan.

Öyleyse, Hurşit Güneş söylüyorsa doğrudur. Kaldı ki, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da aynı sözü vermişti. Demek ki olmayacak şey değil.

Dedim ya, politika ısınıyor giderek. İsterseniz yarın da yine CHP’nin bir başka yanını anlatalım. Sonraki günlerde diğer partilerden de söz ederiz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.