1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. “Politika” ve “siyaset”
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

“Politika” ve “siyaset”

A+A-
“Politika” ve “Siyaset” kavramı iç içe telaffuz edilse dahi tamamen birbirinin aynı şeyler değildir. Ahlaki değerleri taşıyarak siyaset yapan insanların bile kendilerini takdim ederken pekâlâ “politikacı” olduklarını söyleyebilmektedirler. Oysaki “poli” kelimesi “çok”, “tika” da “yüz” manasına gelmektedir. Yani “çok yüzlülük” Politika Makyavelist düşünceyi önceler, maneviyattan yoksundur, çıkar esaslıdır. Kazanmak için her şeyi mübah sayar ve köksüzdür. “Siyaset” ise, bunun tam tersidir. Arapça bir kelimedir.“seyese” kökünden türetilmiştir. At terbiyeciliği manasına gelir. Siyaset, mana yüklüdür, çözüm odaklıdır, ahlaki değerleri uhdesinde barındırır. Çıkarı değil; toplumsal faydayı esas alır. Hizmet aracı odaklıdır.
Tabi diyeceksiniz ki madem siyaset bu kadar önemli ve kutsal bir görev, o halde siyasetteki bu kirliliğin, düzenbazlığın, çelme takmaların, nepotizm ve kronizmin kol gezmesinin sebebi nedir?
Evet, üç çeşit siyaset etme amacı vardır. 
1- “Komisyon” için siyaset 
2- “Vizyon” için siyaset
3- “Misyon” için siyaset
“Komisyon” için siyaset yapanlar, onlar tıpkı politikada olduğu gibi, çıkar odaklı, Makyavelist düşünceye sahip, midesini ve cebini düşünen, çıkarı uğruna yapmayacağı şey kalmayan mana ve değerden yoksun tiplerdir. Onlar için varsa yoksa menfaat. Çıkar ve şantajdır. Tıpkı “sinek” gibidirler, çöreklenecekleri yerleri bellidir.
“Vizyon” için siyaset yapanlar, onlar da tıpkı komisyoncu siyasetçiler gibi menfaat odaklıdırlar. Fakat tek fark, onlar artık maddeten doyuma ulaştıklarından kartvizit, etiket, şan ve şöhret devşirmeyi önceleyen siyasi tiplerdir. -Vekilim, vekilim, başkanım başkanım, bakanım bakanım kendisine denilsin, önünde düğme iliklensin ve etrafında insanlar pervane gibi dolaşsınlar isterler.  Bir de bunların en tehlikeli olanları vardır ki, o da hem komisyon ve hem de vizyon siyasetini eş zamanlı ve eşgüdümlü götürmek isteyenler. Bu tipler, toplum için tam bir fecaet… Bunlar da tıpkı “eşekarısı” gibidirler. 
“Misyon” için siyaset yapanlar ise, işte tam da bir Müslümanın sorumluluk duygusuyla hareket etmesi lazım gelen bir siyasetçi prototipidir. Onların bir misyonu vardır. Tıpkı balarısı gibi çalışırlar, manevi mes’uliyetlerinin bilincindedirler, Hakk’a ve halka hesap verme gaile ve düşünceleri vardır. Halka hizmeti Hakka hizmet olarak görürler. Bunlar,ne komisyona, ne de vizyona tav olurlar. Misyonları bittiğinde siyasette onları kimse tutamaz. Mustafa Hoca’nın tabiriyle, “Onlar bal tutsalar bile, parmaklarını her ihtimale karşı yalamak yerine yıkamayı tercih ederler. Elleri kirli, akılları kirli, duyguları kirli, inançları kirli değildir. Siyasetin katma değeridirler. İyi de, bir şeyi misyon için yapmak, ancak belli bir “iddia”, bir “dava”, bir “ideal” sahibi olmakla mümkündür. İdeali olmayanın misyonu mu olurmuş? İddia sahibi olmayanın misyonu ne ola ki? Misyonu olmayanınsa çek kuyruğundan. 
Bir Müslüman için, siyaset de bir “amel”dir. Ameller üç nitelikte olabilir: Salih, fasık ve fasit. Bir Müslüman yaptığı siyasetin “salih amel” olmasını hedefler. Salih amel olan siyaset, tevhid, adalet ve özgürlük üzre meşru, iyi, doğru, dürüst, yararlı; fiyata değil değere ayarlı siyasettir. Gerisi fasık ve facir siyaset olur ki, bir mümin ondan şeytandan kaçar gibi kaçar” İşte bunlar da tıpkı “balarısı” gibidirler…
Değerli dostlar, bu misyon uğruna yola çıkanlara selam olsun. Mevla’m yar ve yardımcıları olsun. 
 Mümeyyiz akıl sahiplerine tavsiyem, sizler bu akıl sayesinde iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, helal ile haramı, sap ile samanı, şap ile şekeri ve cevher ile cürufu birbirinden ayırt edeceksiniz. Sizlerin de mes’uliyetleriniz var. Sevaba ve ikaba ortak olma sorumluluğunuz var. 
Bu yazı toplam 512 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum