1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Posco fabrikayı nereye yapacak?
Posco fabrikayı nereye yapacak?

Posco fabrikayı nereye yapacak?

Çelik üretiminde dünyanın dördüncü büyük firması olan Güney Koreli Posco firması, Türkiye'de 350 milyon Dolar'lık yatırım kararı almış. Haberlerde Posco'nun en az 1000 kişi çalıştıracağı dev

A+A-

Çelik üretiminde dünyanın dördüncü büyük firması olan Güney Koreli Posco firması, Türkiye'de 350 milyon Dolar'lık yatırım kararı almış.

Haberlerde Posco'nun en az 1000 kişi çalıştıracağı dev çelik fabrikasını Kocaeli'de kuracağı belirtiliyor. Bu nedenle Güney Koreli Posco'nun gelişi “Kocaeli halkına müjde” olarak duyuruluyor.

Kafamı karıştıran bir konu var. Önümüzdeki yılın ilk yarısı içinde bu çelik fabrikasının temeli atılacakmış. Ama fabrikanın kurulacağı yer, şimdilik açıklanmıyor, sır gibi saklanıyor. Bu tablo “Bu işin içinde mutlaka bir iş var” kuşkusunu ister istemez insanın kafasına yerleştiriyor.

Güney Koreli Posko, çelik fabrikasını nereye kuracak?.. Yine Güney Koreli olan Hyundai'nin ortağı Kibar Holding'in Alikahya'da yarattığı organize sanayi bölgesine kuracaksa, söyleyecek sözümüz yok.

Ama Kartepe'deki tarım alanları, Kuzey Marmara Otoyolu'nun geçiş güzergâhındaki alanlar ya da İzmit Körfezi sahillerinde bir yer mi olacak?

Kocaeli için, İzmit için, bundan böyle hiçbir büyük fabrikanın kuruluş haberi müjde değildir. Bizim ilimizde büyük fabrikalar kuracak yer kalmadı. Böylesi fabrikalar, genellikle deniz kenarında, iskele kurma olanağı olan yerleri istiyor.

1000 kişinin çalışacağı yeni fabrika demek, bu kent için yeni iç göç akını demektir. Bir de üstüne, kentin sahillerindeki son parçalar ya da tarım alanları elden gidecekse, bu haber müjde değil, ihanettir.

Yetkililerin Güney Koreli Posco'nun bu fabrikayı Kocaeli'nin neresine kuracaklarını açıklamasını bekliyorum. Bilelim de biraz tartışalım bakalım.

Bu yasa, yaraları biraz olsun sarar

AKP 12 Eylül'deki halk oylamasını “12 Eylül 1980 darbesi ile hesaplaşma” olarak açıklamış, bu anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi durumunda askeri darbeyi yapan, pek çok kişinin hayatını karartan darbecilerin yargılanacağını söylemişti.

Anayasa değişikliği halkoylamasında kabul gördü. Ama görülen o ki Kenan Evren ve diğer darbeciler yargılanamayacak…

Şimdi yeni bir yasa tasarısı gündemde. CHP ve MHP “12 Eylül mağdurlarının cezaevlerinde kaldığı süre emekliliğe sayılsın” diye bir önerge vermiş. Genellikle muhalefetten gelen önerileri doğru olsa bile benimsemeyen AKP iktidarı da bu öneriyi uygun bulmuş. BDP de öneriyi destekliyor.

Meclise gelecek yasa tasarısı ile aynı askerlik süresinin emeklilik için borçlanılması gibi 12 Eylül döneminde haksız yere hapiste yatan, sakıncalı diye işinden atılan, üniversitelerden uzaklaştırılan ve çok ciddi hak kayıplarına uğrayan insanların kaybettikleri bu yıllar emeklilik için çalışılmış ve primi ödenmiş süre sayılacak.

O dönemde çok insan mağdur edildi. Haksız yere hapislerde yattılar. İşlerinden atıldılar. Büyük bölümü emekli olamadan öldü. Bu düzenleme çıkarsa, emekli olamadan ölmüş 12 Eylül mağdurlarının ailelerine de emekli maaşı bağlanma olanağı doğacak.

Umarım tasarı fazla savsaklamadan Meclis'e gelir ve kabul edilir…

Kandıra Barajı hızlı biçimde tamamlanmalı

Yuvacık Barajı sayesinde Kocaeli'nin büyük bölümünün su sorunu ortadan kalktı. Daha uzun yıllar da olmayacak gibi görünüyor.

Ama Kandıra bölgesinde sorun devam ediyor. Kandıra bölgesi, su kaynakları açısından Kocaeli'nin diğer bölgelerinden daha yoksul değil. Ama bu bölgede içme suyu konusunda bir düzenleme, depolama yapılmamış. Bu yüzden özellikle yaz aylarında hem Kandıra merkezinde, hem turizme açıldığı söylenen sahil kesiminde, hem Kandıra'nın diğer köylerinde ciddi su sıkıntıları yaşanıyor. Ayrıca bu bölgede tarıma elverişli toprakların da daha verimli olabilmesi için sulanması gerekiyor.

Büyükşehir Belediyesi ve İSU yıllardır en önemli projelerden biri hatta birincisi olarak Kandıra Namazgah Deresi Barajı'nı kent gündemine getirmiştir. Bu baraj, aslında mevcut Yuvacık Barajı'nın yarısı kapasitesinde olacak. Ama Kandıra bölgesini kurtaracak, su sorununu ortadan kaldıracak.

Yıllardır sözü edilen Kandıra Namazgah Barajı için “Acilen kamulaştırma” kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. Şimdi Büyükşehir'in baraj gölünün oluşacağı dört köyde (Çakırcaaili, Hacılar, Kabaağaç, Sarnıçlar) toplam 681 parça araziyi kamulaştırması, sahiplerinden satın alması gerekiyor. Ardından proje tamamlanacak, barajın yapımına başlanacak.

Kandıra Barajı'nın en azından 2014 yılının Mart ayındaki yerel seçimlere kadar tamamlanması lazım. Aksi hâlde Büyükşehir Belediyesi ve İSU büyük prestij kaybına uğrayacaktır.

AKP'liler hâlâ her fırsatta Yuvacık Barajı'nı kötülüyor, karalıyor. Umarım Kandıra Barajı’nı hızlı ve ucuz biçimde tamamlayıp hizmete sokarlar. O zaman Yuvacık Barajı ile ilgili daha çok konuşma hakkına sahip olurlar...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.