1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Posco işçisinin gözyaşları
Posco işçisinin gözyaşları

Posco işçisinin gözyaşları

Alikahya’da kurulu G.Kore sermayeli Posco’da işten çıkartılan işçilerin sıkıntısı, bunun kamuoyuna yansıması, iş dünyasına yaptığı etki sürüyor.

A+A-

Posco’da sendikalı olduktan sonra işten atılan Okan Akyüz, tansiyon hastası annesine işten atıldığını söyleyemediğini gözyaşları içinde anlattı.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay; sendikalı olduktan sonra işten atılan ve sayıları 56’yı bulan Posco işçilerini örgütlendikleri Birleşik Metal-İş Sendikası’nda ziyaret etti. Ziyarette; Sendika Genel Merkez Örgütlenme Daire Başkanı Hami Baltacı, Şube Başkanı Telat Çelik, sendika yöneticileri ile işçiler hazır bulundu. Ziyarette konuşan işten atılan Okan Akyüz’ün gözyaşları herkesi ağlattı. Bel fıtığı olan Okan Akyüz isimli işçi, işverenden daha hafif bir işte çalışmak istediğini söylemişti. Ancak iş yeri hekimi tarafından “Akyüz’e bel fıtığı yoktur” raporu verildi. Akyüz korse ağrılar içinde çalışmaya devam etti. En sonunda da işten atıldı. Toplantıda konuşan Akyüz, “Annem yüksek tansiyon hastası. Rahatsızlanmasın diye günlerdir yalan söylüyorum. İşten atıldığımı söyleyemiyorum” dedi.

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Ziyarette konuşan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, “Cumhurbaşkanı da, Başbakan da söylesin. Artık ülkede sendikalaşmak yasaktır desinler. Biz de rahat nefes alalım. Bu kadar olmaz. Sen anayasanın tanıdığı imza attığın uluslararası sözleşmenin gereğini yapamıyorsun bu ülkede. Bunu yapınca da terörist oluyorsun. Bu ülke gerçekten demokratik, sosyal hukuk devleti ise gereğini yapsınlar. Çözüm üretsinler. Sorunun bir parçası değil sermayenin yandaşı değil onlara oy veren halkının sorunlarına çözüm üretsinler. Biz bunları istiyoruz kendilerinden” dedi.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “Biz sayın vekilimizle beraber size destek vermeye geldik. Bunun siyasi olarak düşünülmemesi lazım. Biz nerede mağdur olan insan varsa genel başkanımızın verdiği talimat gereği yanlarında oluyoruz. Siz emekçilersiniz. CHP de emek ağırlıklı bir parti. Her şartta sizlerle beraber olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. 15 yıllık Adalet Kalkınma Partisi döneminde ben sanmıyorum ki 3-5 günden fazla hak ihlali yaşanmasın. Olağanüstü Hal, o veya şu nedenden dolayı grevler erteleniyor ve yasaklanıyor. Grev bir haktır. İşçinin elindeki silahtır. Siz bu silahı elinden alırsanız iyice mağdur ediliyor. Hak verilmez alınır. Sizin de bu hakkınızı almak için çaba göstermeniz lazım. Biz de her zaman yanınızdayız” şeklinde konuştu.

HÜRRİYET: “AK PARTİLİ 7 MİLLETVEKİLİ HEP ARAZİ”

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, verilen mücadelenin başarıya ulaşması dileğinde bulundu, şunları aktardı:

“- Dayanışma duygularımızla burada olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kentin vekilleriyiz. Hangi partiden seçilmiş olduğumuz önemli değil. Bizler de insanız. Ben de emekçi çocuğuyum. İşçilik yaptığım dönemler de oldu.. Siyaset gelir geçer. Hepsi emanet görevler. Vatandaşın bize verdiği yetkileri vatandaş adına kullanmaya çalışıyoruz. Kocaeli milletvekiliyiz. Burada yaşayan vatandaşın sorunu bizim sorumluluğumuzda. Derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Ne yazık ki sermayeyi koruyan bir yönetim şekli var.

Biz elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Biz Posco’ya muhalefet ettik. Yöneticiler Kore’lere götürdüler. Ballandıra ballandıra anlattılar. Çok iyi şartlarda vatandaşımız çalışacak. Çok iyi üretim olacak diye öyle güzel tablolar çizmişlerdi ki ama tablo ortada. Buna kimsenin sessiz kalmaması gerekiyor. Yanlışa yanlış demek erdemliliktir. İktidar vekilleri böyle zamanlarda ne yazık ki yoklar. Ne yazık ki Kocaeli’nin 7 milletvekili böyle zamanlarda hepsi arazi. Hiçbir zaman sorumluluk almıyorlar. Kitlelerin çoğundan çuvalla oy alıyorlar. Oy almaya geldiği zaman kırk takla atıyorlar. Ama işleri bittiği zaman arkalarını dönüyorlar. Bu haksızlık, vicdansızlıktır. Bu oy devşirmekten başka bir şey değiş. Sorumluluklarını yerine getirmek zorundalar”

BÜTÜN PARTİLERDEN DESTEK BEKLİYORLAR

İşçilerden Eray Dalkılıç, “Babam yok. Tek başıma çalışıyorum. Anneme bakmakla yükümlüyüm. Ev yaptırıyoruz 100 bin TL’ye yakın borcum var. 25’inci maddeden atıldım. Benim burada büyük bir emeğim var. Sendikalı olduktan sonra ne iş yavaşlatma ne işimi geri bırakmadım. Arkadaşlara destek oldum. Atılmayı göze aldım. Atıldım. Tazminat alamadım. Ben kendime güveniyorum. Elimiz ayağımız tutuyor. Birbirimize kilitlendik. Savaşımızdan bir sonuç alamasak bile bu dik duruşumuz daima sergileyeceğim. Sizlerden destek bekliyoruz. Bu sadece CHP, Ak parti veya MHP değil. Herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

Orhun Çakır ise, “Fazla mesaiye gitmedim diye işten attılar. 3 aylık kızım var. 2013 Mart ayından beri Posco işçisiydim. Yüz kızartıcı suçtan işten atıldım. Tazminat alamadık. İşsizlik maaşı alamıyoruz. Ödemelerimiz var. Kredi borcum var. Çocuklarımızın ailelerimizin masrafları var. Sosyal yaşantımız vardı. Alt üstü oldu. Sizlerden ve diğer partilerden destek bekliyoruz. Geri dönemesek bile Posco Assan’a sendikayı sokacağız. Sabah 8.00’de gidiyorsunuz gece 24.00’ te çıkıyorsunuz. İş kazaları saklanıyor. Hijyen yok. Bir arkadaşımıza 800 sayfayı elle yazdırdılar. Mobbing uygulanıyor” iddiasında bulundu.

“İŞ ELBİSEMİZDEN, AYAKKABIMIZDAN KISTILAR”

Emre Bulut, “İşçi temsilcisiyim. Verilen vaatler tutulmadı. Hakkımızı aradığımızda tehditle susturmaya çalıştılar. Yasal olmayan kısa dönüş çalışması var. İşçi elbisemizden ayakkabımızdan kıstılar. Biz onların bahçe düzenlemesine sesimiz çıkarmadık. Milyarlarca parayla bahçeye çiçek böcek aldılar. 6 aylık ayakkabı hakkımızı 1 yıla çıkardılar. İşçi elbiselerini 3 yıla çıkardılar. Yasal hakkımızı olan sendikaya başvurduk. Yüz kızartıcı suçtan işten çıkardılar. Biz yanlış bir mücadele verdiğimize inanmıyoruz. Para insanlığın, hakların önüne geçebiliyorsa biz de insanca yaşamak istiyoruz diyoruz” dedi.

Resul Gökbudak, “Fabrika ilk kurulduğundan beri moloz temizledik. Tuvalet malzemeleri taşıdı. Hiçbir zaman yılmadık. Vaatler doğrultusunda Posco’yu üretime geçirmek için çalıştık. Vaatler yerine getirilmedi. İşvereni zor duruma bırakan hareketlerimiz olmadı. Bana bir gecede mesaj geldi. Bu kadar kolay olmamalı” dedi.

Ertuğrul Emre Erdoğan, “Verdiğimiz emeğin karşılığı 4-5 karakterlik mesaj olmamalıydı. Biz arsız, namussuz, hırsız değiliz. Kimseye savmadık, sövmedik. Aileydik. 2014 yılı Ramazan bayramını içerde geçirdik. Arife günü girdik, ikinci günü çıktık. İtaat ettik. Sendika anayasal hakkımız. Başbakanımız da söyledi. Kapının önünde konulduk. İçerdeki arkadaşlarımız sendikadan istifa etmeleri için tehdit ediliyor. Başka bir işçi de, “Kızım bana soracak. Sen neden işten atıldın. Ben yüz kızartıcı suçtan atıldım. Sicilime işlendi. Belki ben bir daha fabrikada çalışamayacağım. Karımın, çocuğumun isteklerini yerine getiremeyeceğim” dedi. 

Ayşegül KALAYCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum