1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Posco’ya tepki
Posco’ya tepki

Posco’ya tepki

Son günlerde fazlaca duyar oldunuz değil mi? Nedir bu Posco? Paslanmaz yassı çelik üretecek bir firma. Kimindir, kimdir ortakları Posco’nun? Kibar Holding ve Güney Kore kökenli bir ortaklık

A+A-

Son günlerde fazlaca duyar oldunuz değil mi?

Nedir bu Posco?

Paslanmaz yassı çelik üretecek bir firma.

Kimindir, kimdir ortakları Posco’nun?

Kibar Holding ve Güney Kore kökenli bir ortaklıkmış.

Sorun ne peki?

Alikahya’daki Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapmak istiyor Posco. Paslanmaz yassı çelik üretim yapmak için izin istiyor sizin anlayacağınız. İstiyor da, AKP’nin ya da yandaşlarının desteklemesi yetmiyor bu yapıyı. Çevre insanının olurunun da alınması gerekiyor. Bir başka deyişle Çevresel Etki Değerlendirme Toplantısı (ÇED) yapılması gerekiyor. Yani, vatandaşa, o bölgede oturan insanlarımıza, İzmit insanına sorulması ve onayının alınması gerekiyor.

İşin uzmanları konuyu araştırıyor. Böyle bir bölgede, böyle bir tesisin yapılmasının doğru olup olmadığını bulmaya çalışıyor. Sonuç olarak da bu bölgede böyle bir tesisin yapılmasının, üretim yapmasının çevre sağlığı konusunda sakıncalı olduğu kanısına varıyor. Bunu da kamuoyuna duyuruyor.

İşin uzmanlarından böyle bir bilgi alan çevre insanı ne yapacak?

ÇED toplantısında olumsuzluğu dile getirecek ve böyle bir yapıya olabildiğince izin vermeyecek doğal olarak.

Bunu yapmış insanlar. ÇED toplantısının yapılacağı gün gitmiş, pankartlar açmış, ıslıkla, düdükle tepkisini dile getirmiş ve açıklama yapılacak olan salona girip bir anlamda engel olmuş.

Vatandaşla birlikte kimler varmış orada o gün?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri Ali Haymanalı, Fahri Örengül, İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun, CHP’nin Milletvekili Adayları Haydar Akar ve Ömer Kurtaş, KYÖD, Hereke Çevre Derneği ve Türkiye Çevre Platformu üyeleri.

Kim olacaktı ki başka? AKP’nin bir tek yetkilisi ya da yandaşı, çok haklı olduğunu bilse bile, gidip de böyle bir eyleme destek verebilir miydi? Başbakanlık Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği bir yapıya hangi AKP milletvekili tepki gösterebilirdi ki?

CHP’lilerin o gün orada olmasını kimileri farklı yorumlamış ve “prim yapma” olarak değerlendirmiş!

Nasıl yani? Orada bulunan CHP’liler kendi propagandalarını mı yapmışlar? Var mı böyle bir şey? Yoksa çevrelerine sahip çıkmak, sahip çıkanlara destek olmak için mi oraya gitmişler?

Suya sabuna dokunmayana bizim memlekette “pis” derler, bilmiyor musunuz bunu? İyi ki de gitmişler, iyi ki de orada olup halka destek vermişler, kendilerini kutluyorum.

Bir kutlama da, o tepkide halka hoşgörüyle yaklaşan Kocaeli polisine benden. Beklentim, aynı hoşgörüyü diğer toplumsal olaylarda da göstermeleri. Vatandaş olarak bunu istemek de benim en doğal hakkım sanırım…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.