1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Posco’ya yol vermek
Posco’ya yol vermek

Posco’ya yol vermek

Posco’nun temeli 28 Eylül’de atılacakmış. Görünen o ki bu tarih kesin. İzmit insanı istediği kadar kızsın, istediği kadar bağırsın, istediği kadar eylem yapsın, adamlar Posco’nun temelini atacaklar dem

A+A-

Posco’nun temeli 28 Eylül’de atılacakmış. Görünen o ki bu tarih kesin. İzmit insanı istediği kadar kızsın, istediği kadar bağırsın, istediği kadar eylem yapsın, adamlar Posco’nun temelini atacaklar demek ki!..

Nasıl, kim veriyor bu izni, kim yol veriyor Posco’ya?

İlk bakışta, Kocaeli Valiliği’nin olayın ilgilisi olduğu görünüyor. Ama olay daha geniş boyutlu, daha tepelerden bitiyor demek ki. Son edinilen bilgiler, Güney Kore yetkililerinin son açıklamaları bunu gösteriyor.

Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Kocaeli’ye geliyor. Geliyor ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile görüşmeler yapıyor.

Nerede yapılıyor bu görüşme?

Kocaeli’nin önemli tarihi yerlerinden biri olan Av Köşkü’nde!

Ne konuşuluyor, ne görüşülüyor bu toplantıda?

Basına kapalı yapıldığı için tam anlamıyla içeriğini bilen yok. Güney Kore İstanbul Başkonsolosu ne kadar bilgi veriyorsa, Kocaeli Valisi Ercan Topaca bu görüşmenin ne kadarını anlatıyorsa ancak o kadarını biliyor kamuoyu.

Bu kadar gürültü yaşanmışken, bölge insanının önemli bir bölümü bu projeye karşıysa, işin bilimsel yanını irdeleyen çevreciler sürekli uyarılarda bulunuyorsa, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu ile gizli görüşme neden? Kendi insanının karşı çıktığı bir projenin sahipleriyle, Kocaeli Valisi ne görüşebilir?

Başkonsolos sayın Topaca’ya Samsung marka bir elektronik fotoğraf albümü armağan etmiş, sayın Vali de Başkonsolos’a altın kaplama bir vazo armağan etmiş. Çay, pasta, kurabiye ikramları yapılmış konuklara ve toplam olarak 2 saat sürmüş bu görüşme.

Yapılan açıklamalarda neler var?

Posco’nun temelinin 28 Eylül’de atılacağının dışında başka şeyler de var.

Örneğin, Güney Koreli kimi firmaların Kocaeli’de değişik yatırımlar için girişimlerde bulunduğu var!..

Kocaeli kendileri için bir “yatırım kenti” imiş. Öyle söylemiş Başkonsolos ve ardından da Arslanbey’de bir pipet fabrikası girişimlerinin olduğunu belirtmiş…

Sağlık kompleksine ilgi duyduklarını belirtmiş Başkonsolos. Öyle olunca da, Cephanelik bölgesinde yapılacak olan sağlık kompleksi gündeme gelmiş doğal olarak. Kocaeli Valisi Ercan Topaca bu konuda;

“ Ben de oranı kamu ve özel kurum ortaklığında yapılacağını söyledim ve kendisini Sağlık Bakanlğı’na yönlendirdim” gibi bir açıklama yapmış.

Türkiye’de sağlık giderek özel sektörün eline geçiyor. Sağlık gibi çok önemli bir konu devlet güvencesinden çıkarılıyor ve para kazanma aracı haline getiriliyor. Biz de biliyoruz ki, Türkiye’de özelleşen sağlık konusunda, Türkiye’yi yönetenlerin yakınları önemli roller oynuyor.

Nasıl olacak bu iş? Cephanelik alanının peşkeş çekileceği korkusunu yaşayanlar haksız mı şimdi? Söylenen, endişelenen noktaya doğru gidilmiyor mu?..

Posco’ya yol vermekle, Anadolu’da çokça söylenen “sıçan bıyıktan geçerse yol olur” özdeyişi cuk oturacak ve gelecekte insanlarımız bu yolu açanlara mutlaka hesap soracak…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.