1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Prof. Güneş’in gözlemleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Prof. Güneş’in gözlemleri

A+A-

Kocaeli eski Milletvekili Prof.Dr.Hurşit Güneş, aktif siyasetin şimdilik dışında. Ancak 31 Mart seçimlerine yönelik olarak hem Kocaeli’de, hem Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gözlemler yapıyor, siyaseti koklamaya çalışıyor.

Geçenlerde bu sütunlarda, “CHP Kocaeli’de Büyükşehir adayı çıkartmadığı için pişman olabilir” şeklinde bir yazı yazmıştım. Bu yazı üzerine aradı Hurşit Hoca;  şunları söyledi:

“-Ben Millet İttifakında Büyükşehir adaylığının İYİ Parti’ye bırakıldığının açıklandığı gün İzmit’te basın toplantısı yaptım. Bu kararın çok yanlış olduğunu söyledim. O zaman bana kızanlar, şimdi hak veriyorlar.”

Hurşit Güneş’e, “Ama bu tabloda sizin de suçunuz var. Adaylığı kabul etmediniz” dedim. Güneş, “Durum öyle değil. Aslında ben bu fikre çok yaklaşmıştım. Ama hem Kocaeli’deki örgüt, hem Genel Merkez bu işe hiç sıcak bakmadılar. Genel Başkan beni çağırıp, bu görevi vereceğini söylese, tablo başka olabilirdi” diye yanıt verdi.

Güneş’in, 31 Mart seçimleri ile ilgili temel görüşünü şu sözleri ile özetleyebiliriz:

“-Seçim meydanlarında AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, rakipleriyle yarışmıyor. Patates ve soğanla yarışıyor. Ekonomi halkın her kesiminin cebine dokunmaya başladı. Vatandaşta pahalılığa tepki var. Seçimde bunun etkisi görülebilir”

Prof. Güneş, Ankara’da CHP adayı açısından sorun görülmediğini öne sürerek şöyle devam etti:

“-İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, benim çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir isim. Çok başarılı kampanya götürüyor. CHP açısından İstanbul hala çok zor. Ama 31 Mart gecesi seçim sonucu çok başabaş geçecek. İmamoğlu az farkla önde çıkarsa, benim için sürpriz olmaz.”

Güneş, pek çok ili ziyaret etmiş. Değerlendirmeleri şöyle:

“-Antalya, Aydın, İzmir, Trakya’da CHP şanslı gözüküyor. Ben Bursa’yı çok önemsiyorum. Çünkü Bursa’da da CHP iddialı. Bursa daha önce hiç kazanılmamış. Bu defa CHP adayı kazanırsa, bu çok büyük bir değişim olur.”

Hurşit Güneş, bu hafta sonunu Adana ve Mersin’de geçireceğini söyledi. Kocaeli’yi de dolaşmış şöyle değerlendirme yaptı:

“-Gölcük’te İşeri’nin performansını çok iyi gördüm. Karamürsel’de CHP adayı yakından tanıdığım ve çok sevilen bir insan. Karamürsel’de de CHP açısından umut var. Kandıra’da Ercüment iyi çalışıyor. İzmit’te tablo karışık. Derince’yi, Gebze’yi CHP açısından iyi gördüm. Dilovası’nda sanırım Ercan Dalkılıç işi bitirmiş.”

 

yorum---hursit-gunes.jpg

 

İç göç tersine döner mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Bölge Müdürlüğü, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine dayanarak çok ilginç nüfus istatistikleri yayınlıyor.

Son yayınlanan ve bence bu kentle ilgili herkesin dikkatle incelemesi gereken bir rapor, aslında yıllardır alıştığımız ezberleri bozacak nitelikte. Biz bu kentte, nüfusun her yıl ortalama 50 bin kişi arttığını ve bu artışın Türkiye’nin başka illerinden ilimize göç eden insanlardan kaynaklandığını söylüyoruz. Oysa TÜİK’in açıkladığı sonuçlara göre, 2018’deki tablo bu tezi doğrulamıyor.

TÜİK’in raporuna göre, geçen yıl, nüfus kayıtları başka illerde olan, yani başka kentlerde doğmuş  (80.457) kişi ilimize gelip yerleşmiş. Buna karşın, nüfus kayıtları Kocaeli’de olan, yani Kocaeli’de doğan  (79.970) kişi başka kentlere gidip yerleşmiş. Yani geçen yıl ilimizde iç göç nedeniyle gerçek nüfus artışı sadece 487 kişi.

Elbette bu rakamların yüzde yüz doğru sonuçlar verdiğini söylemek mümkün değil. Başka illerden gelip, ilimizde ailelerinin yanına yerleşen, gecekondu yapan, ya da bu ile gelip yerleşmesine karşın resmi kayıtlara girmeyen binlerce kişi olabilir. Ama rakamların gösterdiği bir gerçeği de tespit etmek gerekiyor.

Kocaeli taşı toprağı altın bir kentti. Bu kente gelen herkes, iş bulabileceğini, hayatını düzene koyabileceğini düşünüyordu. Bu nedenle çok hızlı göç aldık. Bu nedenle nüfusumuz çok arttı.

Ancak son yıllarda Kocaeli farklı bir kent görünümü aldı. Artık bu kentin taşı toprağı altın değil. Nitelikli iş gücüne hala çok ihtiyaç var ama bu kentte amelelik dönemi bitti. Ayrıca Kocaeli’nin havası kirli, Kocaeli pahalı. Ekmek de pahalı, konut da pahalı. Ayrıca Kocaeli çok önemli bir konumda bulunmasına rağmen, ulaşım açısından zor ve kısır bir şehir. Eskiden Kocaeli’de bir süre yaşayıp, emekli olanlar hayatlarının geri kalan bölümünü de bu kentte geçirirlerdi. Artık emekli olanlar, kaçmanın yolunu arıyor. İş bulamayanlar, memleketlerine dönmeyi göze alıyor.

Sanatın, kültürün, sporun olmadığı, giderek daha tutucu, daha muhafazakar hale gelen,  tuhaf bir kent haline geldi Kocaeli. Geçen yıl, nüfus kaydı Kocaeli’de bulunan 16.961 kişi İstanbul’a taşınıp; yeni bir yaşam kurmuş. Yine geçen yıl ilimizden 4.341 kişi Sakarya’ya, 2.610 kişi İzmir’e kaçmış, 2.600 kişi Giresun’a geri dönmüş.

Rakamlar bana ilginç geldi. En çok göç alan ilçe İzmit. Gebze ise artık başka kentlere göç veren bir ilçe durumunda. Birkaç yıl sonra net göç veren bir kent haline gelirsek, şaşırmamak lazım. Çünkü bu kentte yaşamak, başka kentlerde yaşamaktan daha zor.

 

Gebze, İstanbul’un bir parçası oldu

Birilerinin çıkıp, “Kral çıplak” diye bağırması lazım. İlimizin en büyük ilçesi haline gelen Gebze, resmen Kocaeli’ye bağlı olmakla birlikte giderek Kocaeli’den kopuyor.

Düşünün Kocaeli’nin doğusu Eşme… Eşme’den Gebze’ye sadece kara yolu ile gidebilirsiniz. Otomobil ile takriben 45-50 dakika; otobüs veya minibüsle 1.5-2 saat.

Aynı Gebze, artık İstanbul’un en batıdaki Halkalı’ya banliyö trenle 1 saatte gidebiliyor. Hem de çok ucuz maliyetle.

Bir Gebzelinin Kocaeli Valiliği’nde işi olsa, gelip gitmesi çok müşkül bir iş. Aynı Gebzelinin İstanbul Valiliği’nde işi olsa, atlar banliyö trene yarım saatte gider, işini yapar. Yarım saatte geri döner. Gebzeli’ye, İstanbul Kadıköy’deki Fenerbahçe Stadı, İzmit Alikahya’daki Kocaeli Stadından çok daha yakın ve ulaşımı çok daha kolay. Gebzeli, Sabiha Gökçen Havaalanına 10 dakikada ulaşabilir. İzmit’teki havaalanına 1 saatte gelse, uçak bulamaz.

Gebze, ilimizin en önemli ilçesi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vergi gelirlerinin en önemli merkezi. Ama kabına sığmıyor. Sosyopolitik yapısı, ekonomisi, ulaşım sistemleri farklı. Bence, Üsküdar kadar olmasa da, bir Kartal, bir Pendik, bir Ümraniye kadar İstanbullu. Elbette Gebze Kocaeli’den ayrılsın, İstanbul’a bağlansın demek büyük bir haksızlık. Ancak Gebze Kocaeli’den çok İstanbul’a bu denli entegre olduktan sonra, bağımsız bir il olmayı da fazlasıyla hak ediyor. Gebzeli de bunu istiyor. Sadece Kocaeli siyasetinin iplerini elde tutmak uğruna Gebze’yi hala zoraki Kocaeli’nin bir ilçesi olarak tutmak istemek de bence Gebze’ye haksızlık oluyor.

 

DUVAR YAZISI

Sanayi Köprülü Kavşağı

dün itibariyle hizmete

girdi. Şu Otogar kavşağı

acaba ne zaman bitecek?

Bu yazı toplam 3718 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum