1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Prof.Hülagü ile gelen büyüme
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Prof.Hülagü ile gelen büyüme

A+A-

Kocaeli Üniversitesi, hiç kuşkusuz ilimizin en önemli, en büyük, yönetilmesi en zor kurumudur. Aynı zamanda ilimizin kazancı, avantajıdır.

Ben KOÜ mezunuyum. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü bitirdim. Büyük oğlum, KOÜ mezunu. Turizm ve Otelcilik Bölümü mezunu. Küçük oğlum, Felsefe bölümü son sınıfta okuyor. Yani, KOÜ ile kişisel bağlantım ve ilgim de var.

1980’li yıllarda Yıldız Üniversitesi’ne bağlı Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinden, Kocaeli Üniversitesi’ne geçiş dönemini hatırlarım. Bazı çevreler tarafından çok dışlanmış ve haksızlığa uğramış olmasına karşın, Kurucu Rektör Prof.Dr.Atıf Ural’ın bu kurum için çabalarını çok iyi bilirim. Sonrasında rahmetli Prof.Dr.Baki Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yapılanları, ardından Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yapılanları çok iyi bilirim.

Biz, 1980’li yıllarda Ticaret Lisesi’nden bozma Anıtpark’taki yerleşkede, barakalarda mühendislik eğitimi gördük. Yazın sauna gibi, kışın derin dondurucu gibi olan barakalarda sıkış tepiş ders yapardık.

Elbette hala eksikler var. Ama şimdi KOÜ en güzel yerleşkelerden birine sahip modern bir üniversite.

Kent kamuoyu, KOÜ denince Tıp Fakültesi’nden ibaret sanıyor. Oysa öyle değil. KOÜ, Tıp Fakültesi’nden çok daha büyük bir kurum.

Sıkıntılar yok mu, elbette var.

Eksikler yok mu, elbette var. Ama KOÜ, bugünkü haliyle ilimizde en iyi yönetilen kurumlardan biridir. Rektör Prof.Dr.Sadattin Hülagü yönetiminde devletin de önemli desteği ile KOÜ büyümeye devam ediyor. Yeni yatırımlar var. Kentin bu gelişmeleri takip etmesi, desteklemesi gerekiyor. Bugün 85 bini aşkın öğrenciye, 2 binden fazla öğretim görevlisine sahip bir kurumdan söz ediyoruz. Elbette uluslararası değerlendirmelerde öğrenci sayısı yeterli kriter değil. KOÜ hala dünya çapındaki değerlendirmelerde bilim üretmek açısından bir hayli geride. Ama devam eden yatırımlar tamamlandığında bu açıdan da ilerleyeceğine eminim.

Dikkat çekici bir durumu hatırlatmak isterim. Geçen yıl KOÜ’den 12.585 öğrenci mezun olmuş. Bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı 12.696. Yani fiziksel büyümeye karşı, artık öğrenci sayısı açısından doymuş bir kurum var. KOÜ bundan sonra yatay büyümek zorunda. Bilim üreterek, kentle, bu bölgedeki sanayi ile tarımla, sporla daha fazla bütünleşerek büyümek zorunda. Rektör Prof.Dr. Sadettin Hülagü’nün birinci dönemini bitirdikten sonra, ikinci dönemde de göreve devam edeceğini öngörebiliriz. Devam eden fiziki yatırımların da tamamlanmasının ardından artık KOÜ’nün çok daha büyük ve başarılı bir kurum haline gelmesini bekleyeceğiz.

Şehir bu kurumu sahiplenmeli. Şehir bu kurumun öğretim elemanlarından, değerli hocalarından siyaset dahil her alanda faydalanmalı. Şehir, KOÜ mensuplarına daha sıcak davranmalı. Örneğin, KOÜ öğrencilerini korumalı, daha iyi, daha şefkatli davranmalı. Ulaşım sorunları, barınma sorunları mutlaka çözülmeli.

Dünkü gazetenin manşetinde KOÜ’deki gelişmeler özetlenmişti. Rektör Prof.Dr.Sadettin Hülagü, bu dönemde KOÜ için bir şanstır diye düşünüyorum. Hep birlikte bu kurumu kucaklarsak, uzak olmayan bir gelecekte bu kente daha büyük sosyal ve ekonomik katkılar sağlayacak bir KOÜ’nün oluşacağından eminim.

26 yıl bitmiş

Bugün 19 Eylül 2017. Elinizdeki bu gazete 19 Eylül 1991 Cuma günü yayınlanmıştı. Yani bugün ÖZGÜR KOCAELİ’nin yaş günü.

Bu gazetenin nasıl kurulduğunu, ne badirelerden geçtiğini, bu kentin sahiplenmesi ile nerelere geldiğini bugüne kadar çok yazdım. Bir daha tekrarlamayacağım.

Sadece teşekkür etmek istiyorum. Yola birlikte çıktığımız arkadaşlarıma, geçmişte ve bugün bu gazete için gerçekten emek veren, güç veren, dürüst çalışkan, özverili bütün arkadaşlarıma, bu gazeteyi bizden fazla benimseyip destek veren kent halkına, bütün okurlara, günümüzde yazılı basın can çekişirken, bu gazeteyi çıkartan şirketi sahiplenip, yaşatan Haldız Gruba, 26 yıl içinde bir gün bile olsa bu gazeteyi alan, okuyan, görüşlerini bizlerle paylaşan bütün Kocaeli halkına çok teşekkür ediyorum.

Gittiği yere kadar gideceğiz. Gittiği yere kadar giderken, bildiğimiz gazetecilik ilkelerinden en küçük bir taviz vermeyeceğiz. Bütün Kocaelililerin sesi, çığlığı olacağız. Herkese sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Türkiye’nin başarısı

Türkiye artık bir basketbol ülkesi. Avrupa’nın en iyi, en çekişmeli, en pahalı liglerinden biri Türkiye. Geçen sezon Fenerbahçe Avrupa’nın en büyük kupasını kazandı. Türkiye bu yıl da Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerini organize etti.

Şampiyonanın ilk tur maçları 4 ayrı ülkede (Türkiye, Finlandiya, İsrail, Romanya) yapıldı. Daha sonra eleme, çeyrek final, yarı final ve final maçları İstanbul’da oynandı. Turnuvada Türk takımı çok eksik kadrosuyla gruptan çıktı. Son 16 turunda İspanya’ya elendi. Pazar günü finaller yapıldı. Slovenya şampiyon oldu. Sırbistan 2’nci, İspanya 3’üncü, Rusya 4’üncü oldular.

Türkiye çok başarılı organizasyon gerçekleştirdi. Final maçında Sinan Erdem salonunu, Sloven ve Sırp taraftarlar doldurmuştu. Başbakan Yıldırım, Sırp ve Sloven Başbakanları ile maçı izledi. Finalin sonunda Slovenya Başbakanı ile birlikte şampiyon takımın kupasını verdi.

Avrupa Basketbol Şampiyonası finalleri de gösterdi ki, Türkiye artık her türlü büyük organizasyonu, olimpiyatları bile yapabilecek güce ve büyüklüğe erişmiştir. Bu açıdan bakıldığında şampiyonaya emeği geçen herkesi kutluyorum.

Ama böyle bir ülkede, en çok üreten, devlete en çok kazandıran kent olan Kocaeli’nin basketboldan bu kadar uzak bırakılmasını da hayretle karşılıyor, şiddetli kınıyor ve kentimiz yetkililerinin bu konuyu düşünmesi gerektiğine inanıyorum.

Geçen cumartesi günü Doğu Kışla Parkı’nda düzenlenen 150-200 kişinin izlediği Yağlı Pehlivan güreşlerine gelen pehlivanlara kaçar para verildi merak ediyorum. Yağlı pehlivanlara harcanan paralar, mehteran takımlarına verilen değer basketbola verilse, eminim bu şehrin de basketbol liginde bir takımı olurdu. Buna yanıyorum.

Bu yazı toplam 2437 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum