1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Prof.Komsuoğlu: “No smoking”
Prof.Komsuoğlu: “No smoking”

Prof.Komsuoğlu: “No smoking”

5. Sigara ve Sağlık Ulusal Kongresi’nde konuşan Vali Topaca, sigara ile savaşta kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını söyleyerek, “Bu savaşta Türkiye’nin en iyi ili olacağız” dedi. KOÜ

A+A-

5. Sigara ve Sağlık Ulusal Kongresi’nde konuşan Vali Topaca, sigara ile savaşta kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını söyleyerek, “Bu savaşta Türkiye’nin en iyi ili olacağız” dedi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ise öğrencilere “No Smoking” diye seslendi.

Bu yıl 5 ncisi düzenlenen ‘Sigara ve Sağlık Ulusal Kongresi’,  il protokolünün de katılımıyla Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.  Kongreye Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Türk TORAKS Derneği Başkanı Feyza Erkan, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Elif Dağlı’nın yanı sıra çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Toleransımız yok

Kongrede konuşan Vali Ercan Topaca, Türkiye’nin sigaraya bir yılda verdiği paranın yaklaşık 20 Milyar Dolar olduğunu söyleyerek, “Bir yılda belediyelere 20,5 Milyar Dolar aktarıldı. Belediyelere sigaraya verilen parayı aktardığımızı bir düşünün. Özel İdare bütçesinden Milli Eğitim bütçesine ayırdığımız para 25 milyon lira. Bu sigaraya ayrılan paranın yanında çok küçük kalıyor” dedi. İlimizde sigaraya karşı, en sert uygulamaları da uygulayacaklarını da sözlerine ekleyen Vali Topaca, “En sert uygulamalarımızı yapıp, hiçbir toleransımızın bulunmayacağını ve bu konuda sık sık cezalı yaptırımlarda bulunarak, sigara ile savaşta Türkiye’nin en iyi illerinden biri haline getireceğiz. Tabii ki sigara ile savaşta eğitimcilerimizin yanı sıra ailelerimize de çok büyük sorumluluklar düşüyor. Öğretmenler derslerde, ailelerde evlerde çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeliyiz” dedi.

Sınıfımızı pekiyi ile geçmek istiyoruz

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da kongrede yaptığı konuşmasına sigara içmediği için duyduğu memnuniyeti belirterek başlarken, “Belediye başkanı olarak sigarayla savaş konusunda bizlere de bir ödev verilmesini arzu ediyorum” dedi. Geçmişte yaptıkları konferansların sonucunda ‘Annelere bedava süt’ projesini gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Annelere verdiğimiz süt, yine böyle bir konferansın sonucunda ortaya çıkmış bir projeydi. Sigarayla mücadelesinin fiilen destekleyici olacağız ve sigara ile savaşta, sınıfımızı pekiyi ile geçmek istiyoruz” dedi.

Sigara hastalıklarına 50 milyar dolar

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Elif Dağlı ise sigaraya bir senede 100 bin can verdiklerini, sigara hastalıklarına ise yılda 50 Milyar Dolar harcandığını belirterek, “Sigara endüstrisi yabancı firmaların elinde ve bu paralar yabancı firmalara gidiyor. Gerçekleştirdiğimiz, Elazığ ve Kocaeli kongreleri ile adeta kurtuluş savaşı veriyoruz ve bu kongrelerle sigarayı denize dökeceğiz” dedi.

Türk TORAKS Derneği başkanı Feyza Erkan ise ilk misyonlarının sigarayla mücadele olduğunu söyleyerek, “Sigaraya karşı savaşımız 1950’lerden beri devam ediyor. Bu konuda Türkiye’de örnek bir mücadele verilmiştir. Bütün devlet kurumlar elele vererek büyük başarılar kaydetmişlerdir” ifadesini kullandı.

No smoking!

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ise üniversitelerde artık sadece ders anlatılmadığını, üçüncü kuşak üniversitelerin gereği olarak iyi şeylerin içinde olmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Komsuoğlu ayrıca sigara yasağında emeği geçen herkese teşekkür etti. Prof. Dr. Komsuoğlu, “Biz üniversite olarak sigara ile savaşta sivil toplum örgütü görevi gördük. Yaptığımız çalışmalarla kanuna inanmanın önemli olduğu ortaya çıktı” şeklinde konuştu. Sigara yasağının çıkmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Rektör Komsuoğlu, salonda bulunan öğrenciler için de ‘No smoking-sigara yok’ sloganıyla konuşmasına son verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.