1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Protesto haktır; doğru kullanılmalıdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Protesto haktır; doğru kullanılmalıdır

A+A-
1970’li yıllardan, daha lise öğrencisi olduğum dönemlerden buyana, bu kentte kaç protesto eylemine katıldığım, bu kente zarar verdiğine ve vereceğine inandığım kaç toplumsal hareketin önünde ve öncüsü olduğum konusundaki takdir hakkını okurlarıma bırakıyorum. 
Elbette yaşlandık, ama “Protest” ruhum henüz çok yıpranmamıştır.. Son olarak daha iki yıl önce, demiryolu inşaatına taş çıkartmak adına Yanık Deresi yatağında kurulmak istenen taş ocağına karşı, üstelik kimlere karşı kendimizi hedef haline getirerek nasıl bir duruş gösterdiğimiz bilinir. 
Bir olayı, bir olumsuzluğu protesto edecek, bu konuda toplumu harekete geçirecekseniz, yüzde 100 haklı olmanız gerekir. Biz bu kentteki bütün fabrikalara bu şekilde arıtma tesislerini yaptırdık. Biz, Pakmaya’nın şehri kokutmasını böyle engelledik. Biz bu şehirden Ali Şen’in Maga Deri’sini böyle kovduk. İller Bankası’nın bu şehir için büyük krediler açıp,  Körfez’i temizlemek için evsel arıtma tesislerinin yapılmasını böyle sağladık. 
Gerektiğinde denize açılıp eylem yaptık.. Gerektiğinde caddeleri, sokaklara çınlattık. 2005’deki Seka eylemlerini hatırlayın, tamam amacına ulaşamadık, Seka’yı kurtaramadık ama, ortalığı ayağa kaldırdık. 
…………
Hepsini bir kenara bırakın.. Bu gazetenin ve bu köşenin yazarının 1990’lı yılların sonlarında Ford Fabrikası’na karşı nasıl bir duruş sergilediğini sanırım herkes hatırlayacaktır. Kimlere karşı direnç gösterdik, nasıl büyük maddi menfaatleri elimizin tersi ile ittik. 
Şimdi bu işlerin biraz ucuzladığını görüyor ve üzülüyorum. 
Bizim şehrimizde varlıklarını sürdürmenin tek yolu olarak her konuda küçük grupları tahrik ederek protesto eyleri yapmayı, eline megafon alıp bağırmayı profesyonel bir uğraş haline getirmiş bazı kişiler oluştu. Bazıları iyi niyetli.  Ama protestoya kalkıştıkları konuları tam olarak anlama, öğrenme zahmetine bile girmiyorlar.
Son günlerde iki konu var.. Profesyonel  protestocuların peşine bazı CHP’lilerin de takılıp , sözde engellemeye çalıştığı iki proje.. Birincisi, Brisa’nın yenileme projesi, ikincisi Gübretaş’ın amonyak tankı projesi.. Aslında toplum öylesine uyutuldu ki, en hayati konularda bile demokratik hakkını kullanan, protesto eden insan sayısı 15-20 kişiyi geçmiyor. Ama gürültü çıkıyor. Yerel basının da haber ihtiyacı var.. 
Bir gün Yahya Kaptan’da “Brisa”, ertesi gün Yarımca’da “Gübretaş” karşıtı eylem düzenleniyor. Bütün yerel gazeteler de muhabir gönderip, haber yapıyor.. Kuşkusuz, Brisa ve Gübretaş’ın da halkı yeterince bildirmemek gibi büyük ayıpları var. Ama toplum önünde “Protestolara öncülük” yapmaya soyunanların da sorumlulukları olsa gerektir. 
……..
Önce Brisa’daki işe bakalım. İlimizdeki bu büyük firma, Türk Sabancı ve Japon Bridgestone ortaklığıdır. Büyümek istiyorlar. Ama bizim şehrimizdeki mevcut alanlarında büyüme imkanları yok. Zaten bu nedenle Türkiye’nin başka kentlerinde yeni dev fabrikalar yapıyorlar. Brisa uluslararası bir şirket. Ürettiğinin büyük bölümünü ihraç ediyor. Böyle bir şirketin çevresine zarar vermek, çevre konusunda olumsuzluk yaratmak gibi bir lüksü zaten yok. Aksi halde, malını bedava verse Avrupalı’ya satamaz. 
İzmit’te yapmak istedikleri, mevcut lastik makinelerini, teknolojik açıdan ve model olarak yenilemek. Yeni bina yok. Yeni baca, yeni atık yok. Mevcut fabrika binası içindeki eski makineler sökülecek, yerlerine yeni modelleri konulacak. Böyle bir yatırım için ÇED aslında bir formalite. Ama anlatmadılar kent halkına, bölge halkına. Sanki, Yahya Kaptan’da yeni bir fabrika kurulacak, bölgeyi kirletecek gibi bir durum yaratıldı.  Yok öyle bir şey. Brisa’nın ÇED toplantısının yapıldığı Rizeliler Derneği önüne Çevik Kuvvet Polisi’ni yığmak, bilgi almak isteyen insanlara sert yapmak da büyük hataydı. Ama bu projenin çevreyi kirletmekle bir alakası yok. Hatta beli tam tersine, yeni ve modern makinelerle çevreye verdiği gürültü azalacak. 
……..
Bir de Gübretaş’ın amonyak tankı konusu var. Bu amonyak işi çok büyük bir tehlike ve risk. 17 Ağustos 1999 felaketinin ilk günlerinde, Tüpraş’taki yangından çok, İgsaş’taki amonyak tankının devrilme riski kent için tehlikeydi. O dönemde İgsaş’ın Genel Müdürü olan değerli büyüğüm Feridun Güray, “Bizim amonyak tankı devrilirse, yüzbinlerce insan, üzerine ilaç sıkılmış sivrisinek gibi  nefessiz kalarak ölür” demişti. 
Geçen gün Gübretaş’ın üst düzey yetkilileri ile görüştüm. Gübretaş bir patron şirketi değil. Ziraatçilerin, tarım üreticilerinin üyesi olduğu kooperatifin şirketi.  Türkiye’nin tarım alanında yeni gübrelere ihtiyaç duyduğunu, gübre üretiminde amonyakın çok önemli olduğunu anlattılar. Halen Gübretaş’ta küçük bir amonyak tankı var. Bu tanka, tankerlerle karayolundan amonyak taşınıyor ki, kent için büyük bir risk. Yeni tankın, Almanlar tarafından yapılacağını, başta deprem olmak üzere her türlü olumsuzluk karşısında yüzde 100 güvenli olacağını anlattılar, “Üstelik bu tank yapılınca, karayolundan amonyak nakli kalkacak. Amonyak denizden gelecek.  Çevre açısından çok daha olumlu bir durum ortaya çıkacak” dediler. 
……..
Kimse Brisa’nın yeni yatırımını, Gübretaş’ın yeni tankını protesto etmesin, yerinde otursun demiyorum.  Ama gelin, önce bütün kent olarak artık başa çıkılamaz hale gelen şu elektrik kesintilerine karşı baş kaldıralım. Gelin, suya yapılacak zammı, su faturası üzerinden alınacak “Katı atık vergisi”ni protesto edelim. 
Brisa’nın yeni makineleri, Gübretaş’ın yeni amonyak tankı, belki daha sonraki sorunlarımızdır. Demokratik toplumlarda protesto haktır. Ama yerinde, zamanında, doğru insanlarla, doğru kullanıldığı zaman anlam ve değer kazanır. 
Bu yazı toplam 717 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum