1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Püskevitin tadı damağımda kaldı
Püskevitin tadı damağımda kaldı

Püskevitin tadı damağımda kaldı

Perşembe Pazarı alanı, İzmit’in miting alanıdır. İzmit küçükken, herkesin birbirini tanıdığı, 80-90 bin nüfuslu, trafik sorunu olmayan, kaliteli, çağdaş, aydınlık bir kentken, bu kentin takı

A+A-

Perşembe Pazarı alanı, İzmit’in miting alanıdır. İzmit küçükken, herkesin birbirini tanıdığı, 80-90 bin nüfuslu, trafik sorunu olmayan, kaliteli, çağdaş, aydınlık bir kentken, bu kentin takımı Süper Lig’de oynarken, İzmit’in miting alanı Halkevi meydanıydı.

Yeterdi. Hatta bazı partiler dolduramazdı.

Sonra İzmit büyüdü, Kalabalık oldu. Kimsenin birbirini tanımadığı, herkesin yabancılaştığı,  yapmacık dindarlığın, yapmacık samimiyetlerin yoğunlaştığı, geçmişte sadece kadınlarla erkeklerin karşılaştıklarında medenice yanak yanağa öpüştükleri bir şehirken; artık erkeklerin kafa tokuşturarak selamlaştığı bir şehir haline geldi.

2000’li yılların başından itibaren de Perşembe Pazarı alanı, şehrin miting meydanı oldu.

Perşembe Pazarı alanını doldurmak, Halkevi meydanını doldurmaya benzemiyor. Çok büyük bir alan.

Perşembe Pazarı alanı, sadece İzmit’in değil, Kocaeli’nin miting alanıdır. AKP’liler, 12 Haziran seçimleri öncesinde -hangi akla hizmettir hala anlamış değilim- Başbakan Erdoğan’ı Perşembe Pazarı alanından kaçırdılar, Gebze Stadına götürdüler.

Oysa seçim öncelerinin siyasi mitingleri kentin miting meydanında yapılmalıdır. Bu sayede, o partinin aynı alanda önceki yıllarda yaptığı mitinglerle son mitingini karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca, bütün mitingler aynı alanda yapılırsa, bir seçim döneminde burada miting yapan bütün partilerin heyecanını, organizasyon gücünü, tabanının büyüklüğünü veya küçüklüğünü birbiri ile kıyaslayabilirsiniz.

Cumartesi günü MHP Perşembe Pazarı’ndaydı. Çok görkemli bir miting yapıldığını söylemek, vay canına MHP bu kentte 3 milletvekilliğini garantilemiş de 4’e oynuyor gibi bol keseden atmak mümkün değildi.

Ama MHP’nin önceki yıllarda aynı alanda düzenlediği mitinglerden çok daha görkemli, heyecan vericiydi.

Her mitinge olduğu gibi, cumartesi günü MHP mitingine de çok erken gittim. Doğrusu başlangıçta alan, birkaç hafta önce Saadet’in yaptığı mitingden daha boştu.

MHP mitinginde profesyonellik yoktu. Hinlik yoktu. Perşembe Pazarı alanını hiç daraltmamış, hatta tam tersine, polis bariyerlerini bugüne kadarki bütün mitinglerde olan yerden daha geriye götürmüşlerdi.

Saat 16. 30’dan sonra akın akın alana insanlar gelmeye başladılar. İlçelerden minibüslerle partililer geliyordu.

Aslında seçim öncelerindeki bütün mitingleri,  herkesin izlemesi lazım. Her miting bana muhteşem geliyor. Her mitingde heyecanlanıyorum.

MHP mitinginde çok tanıdık yüz gördüm. Çok fazla buralı gördüm. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin kürsüye çıktığı sırada alan hemen hemen tamamen dolmuştu. MHP’liler Genel Başkan gelene kadar alanda coşku yaratamadılar. Bir tek İstanbul adayı, Kocaelispor’un efsane kaptanı Saffet Sancaklı alanı selamladı.

Aday tanıtımı bile yapılmadı, eksiklikti. O koca meydanda biraz arkada kalanların Genel Başkanı izleyebileceği bir dev ekran bile yoktu alanda. Bu da önemli eksiklikti.

Cumartesi günü gündüz, televizyonlarda Sayın Bahçeli’yi önce Düzce mitinginde, ardından Adapazarı mitinginde izledim. Kolay iş değil. Bir günde üç miting yapıyor. Zaten Bahçeli’nin sesi bıraz kısık. Zinde duruyordu ama, çok heyecan verici bir konuşma yapmadı.

Miting alanında beklediğimden çok daha fazla genç gördüm. “Sarkık bıyıklı” MHP’li tipi bitmiş. İyi giyimli, bakımlı, şık gençler vardı.

Pek çok partili, sanki kaset skandallarına da baş kaldırır gibi, eşini, çocuklarını alıp alana gelmişti. Çok kadın vardı, genç kız vardı. Alanda CHP’liler vardı. Pek çoğu, nabız yoklamaya değil, alanda kalabalık görüntüsünü arttırmaya katkı için gelmişti. Alanda eskiden tanıdığım pek çok DP’li gördüm. AKP, ilimizdeki DP’lilerin fazla itibar görmeyen isimlerini topladı. Mübarek olsun. Asıl DP tabanı, MHP’ye, CHP’ye gidiyor. Eski ANAP’lılar da vardı.

Siyasi parti mitinglerinde her şey alanda toplanan insan sayısı değildir. MHP’nin hala teşkilat organizasyon yönü zayıf. Partinin teşkilat yöneticileri çok çalıştıklarını, çok yorulduklarını sanıyorlar ama, genelde boş işlerle uğraşıyorlar. Teşkilat zayıf da parti tabanı kıpır kıpır. Geçmişte, sağ partilerin miting alanlarında, “Bizim çocuklar olmasa, AKP olsa da olur. Onlar da bizim çocuklar” havası hissedilirdi. Bu dönem, hem Saadet mitinginde, hem MHP mitinginde, AKP’ye yönelik sert ve katı tavır dikkatimi çekti.

Sıradan insanların elinde-belli ki kendileri oturup yazmış- Başbakan’a, AKP’ye yönelik çok ilginç yazılı pankartlar vardı.

MHP mitingindeki en güzel şey ise, Devlet Bahçeli’nin Yozgat mitinginde kendine has üslubu ile meşhur ettiği “Püskevit” ikramıydı. Alanın ortasında 4-5 yere bisküvi kutuları ile, lokum kutularını yığmışlar, elini daldıran alıyordu. Çok sağlıklı bir yiyecek dağıtma yöntemi değildi. Ama dayanamadım, kalabalığı yarıp,  iki tane bisküvi ile, bir tane bol pudra şekerli- hatta yerken pudra şekerleri hep üzerime döküldü- lokumu kaptım. İki bisküvi arasına lokumu koydum, kalabalığı içinde döke saça yedim.

Bahçeli’nin Osmaniye usulü Püskevit’i gerçekten mükemmel bir şey. Hem bisküviler, hem lokum çok tazeydi.

Doğrusu tadı damağımda kaldı.

Perşembe Pazarı alanında bir miting daha yapıldı ve tarihe geçti. 13 Haziran’da seçim sonuçlarını gördüğümüzde, bu mitingin ne ifade ettiğini de daha iyi anlayacak, sonraki seçim dönemleri ve bu dönemlerdeki yeni mitingler için referans olarak alabileceğiz.

Bu miting, MHP için ne çok parlak bir şölendi. Ne de, “MHP ezildi” dedirtecek cinstendi. Bu imkanlarla, bu teşkilat organizasyonu ile, bundan iyisi Şam’da kayısı olurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.