1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Rabakspor ile nostalji
Rabakspor ile nostalji

Rabakspor ile nostalji

Önceki akşam Metropol İşhanı’nda bulunan Tanyıldız 3 Düğün Salonu’ndaydım. Çok özel bir organizasyon vardı. Rabakspor efsanesini yaratanlar geleneksel nostalji gecesinde bir araya geldi.

A+A-

Önceki akşam Metropol İşhanı’nda bulunan Tanyıldız 3 Düğün Salonu’ndaydım. Çok özel bir organizasyon vardı. Rabakspor efsanesini yaratanlar geleneksel nostalji gecesinde bir araya geldi.  Baştan belirtelim, meslek hayatımdaki en özel, en anlamlı saatlerimi yaşadım. Yıllar öncesine gittim. 80’li yıllar film şeridi gibi geçti önümden.

Çok özel, örnek bir kulüptü

Yaşı benim gibi 40’ın üzerinde olup da Rabakspor efsanesini bilmeyen yoktur. 80’li yıllarda Rabakspor fırtınası esti Kocaeli ve Türk sporunda. Özel, örnek bir kulüptü Rabakspor. Rabak fabrikasının takımıydı. Fabrikanın genel müdürü Hayrettin Giray spora çok düşkündü. 1977 yılında federe oldu Rabakspor, bir yıl sonra da amatör kümede mücadele etmeye başladı. Diğer fabrikalardan farklı bir anlayışı vardı. Diğer fabrikalar gibi imkanları seferber edip dönemin yıldız futbolcularını toplayıp şampiyonluklara ambargo koymadılar. Diğer fabrikaların yaptığı gibi futbolcularına sabah akşam kart bastırıp maaş vermediler. İsteseler bunları yapacak imkanları vardı. Ancak böyle bir zihniyetin doğru olmadığını düşündüler. Pahalı transfer yapmadılar. Genç, karakterli, özel futbolcular seçtiler.  “Önce iş, sonra müsaade edilirse spor” prensibiyle hareket ettiler. Maç ve antrenman saatleri dışında futbolcular fabrikadaki işlerinin başındaydı. Maç sabahsa, öğleden sonra futbolcular fabrikaya vardiyaya geliyordu. Kimse fabrikadaki işini aksatmıyordu.

10’ncu nostalji gecesi yapıldı

Böylesi bir futbol takımı Türkiye’de bir ilkti, örnekti. Rabakspor 12 yıl bu düşünceyle faaliyet gösterdi. Hemen her sezon şampiyonluğa oynadı.  2 kez şampiyonluk yaşadı, Amatör Futbol Şampiyonasına gitti. Amatör kümeye bir renk getirdi. Rabakspor bir fark yarattı. Rabakspor ile benim futbola başlama yaşım hemen hemen aynıydı. Bu yüzden Rabakspor’u yakından takip ettim. Çok maçını izledim. Rabakspor 12 yıl yaşadı. 1990 yılında fabrika el değiştirdi, Bezmen’ler geldi. Rabakspor kapandı. Rabakspor’un yaşamı oldukça kısa sürdü. Rabakspor devam etse Türk sporuna büyük katkılar sağlardı. 12 yıllık kısa süreçte yaptıklarıyla iz bıraktı Rabakspor. Rabakspor bir efsaneydi. Kulüp kapansa da, ismi yaşamalıydı. İşte bu düşünceyle bundan 10 yıl önce efsanenin yaratıcılarından bir grubun girişimiyle nostalji gecesi organize edildi. Sonrasında bu gece geleneksel hale getirildi.

Hayrettin Giray ağabeye acil şifalar

Bu yıl 10’ncusu yapıldı nostalji gecesinin. Daha önce de davet almıştım ama gidememiştim. Bu kez bu özel, anlamlı gecede olmalıyım dedim ve Tanyıldız 3 Düğün Salonu’nun yolunu tuttum. Geceye en erken gidenlerden biriydim. İlerleyen saatlerde tüm davetliler geldi, 50-60 kişilik bir grup oluştu. Kimi eşi, çocuğuyla gelmişti. Aradan çok uzun zaman geçmişti. Çoğunu tanımakta güçlük çektim. Futbolculardan kaleci Tekin, Hamza, Musa, İskender, Kemal hatırladığım isimlerdi. Başkan Hayrettin Giray, genel kaptan Mustafa Özcan’ı hemen tanıdım. Hayrettin ağabey ilerlemiş yaşına, önemli hastalık geçirmesine rağmen geceye katıldı. Kapıdan girer girmez, hepimiz ayağa kalkıp, saygıyla elini öptük. Kendisine acil şifalar diliyorum.  Mustafa Özcan, Rabakspor efsanesinin en önemli isimlerindendi. 1996 yılında bir talihsizlik yaşamış, sol ayağını kaybetmiş. Protez ayak takılmış. Sağlıklıydı. Şükür ediyordu.

Neden 23 nisan?

Hakem camiasının duayenlerinden sevgili Cavit Süloğlu da gecedeydi. Cavit ağabeyi görünce şaşırdım. Rabakspor ile ne ilgisi var diye düşündüm. Organizasyon sorumlusu sevgili Kenan Oyak’a sordum. Oyak ,”Cavit ağabey içimizden biridir. O dönem emekli hakemlerden birinin yanımızda olmasını istemiştik. Oyun kuralları konusunda futbolcularımızı bilgilendirsin, uyarılarda bulunsun diye. Cavit ağabey geldi. Güzel bir birlikteliğimiz oldu. Ayrıca Cavit ağabey, Başkanımızın yakın arkadaşıdır” dedi. Merakımı giderdi. Bir başka merakım daha vardı. Nostalji geceleri için neden 23 Nisan tarihi seçilmişti? Kenan Oyak bu sorumu şöyle yanıtladı: “Malum özel, güzel bir gün. Ayrıca biz bu organizasyona çocuklarımızı da dahil edeceğiz. Bizler artık yaşlandık. Bu geleneğimizi, Rabakspor ismini çocuklarımız, torunlarımız nesiller boyu yaşatsın istiyoruz. Bu yüzden 23 Nisan’ı seçtik” Güzel bir düşünce.

“Rabakspor’u gelecek nesillere anlatın”

Cavit Süloğlu’nun düdüğüyle başladı yemek! Eski dostlar şarkısı eşliğinde o döneme ait fotoğrafların slayt gösterisi ile devam etti. Hep birlikte eski dostlar şarkısı söylendi. Gecenin anlamıyla ilgili konuşmayı Mustafa Özcan yaptı. Özcan, “Rabakspor ismi yaşatılmalı, Rabakspor çatısı altında yapılan örnek çalışmalar gelecek nesillere anlatılmalı, aktarılmalı ”dedi. Özcan gelecek nesle, “3 kişi bile kalsanız bu geleneği sürdürün” vasiyetinde bulundu.  Danslar edildi, çiftetelliler oynandı, halaylar çekildi. Kimi zaman hüzün çöktü katılımcılara, kimi zaman neşe geldi. Dikkatle baktım, gözyaşlarına hakim olamayanları gördüm. Çok samimi, çok içten bir nostalji gecesiydi. Eksikler da vardı tabi. Efsane yılların teknik adamları Nasut Kayalı ile Hayri Kara, Cenap Yener başta olmak üzere, nostalji gecelerin fikir babalarından İsmail Bayraktar yoktu. Bize verilen bilgi Rabakspor’un 12 yıllık tarihinde 200 futbolcu görev yapmıştı. Geceye katılım 50 dolayındaydı. Sevgili Kenan Oyak, önümüzdeki yıldan itibaren nostalji gecelerinin daha geniş katılımla yapılacağını söyledi. Öyle de olması gerekir. Rabakspor efsanesine katkı veren herkes bu organizasyona katılmalı, bu güzel geleneği yaşatmalı.

Efsaneler ölmez, rabakspor kalplerde hep yaşayacak

19. 30’da başladı gece, bir saat kalırım diye düşünmüştüm. Öylesine etkilendim ki, kalkamadım. Saat 22. 00 dolaylarında ayrıldım geceden. Öncelikle nostalji geceleriyle Rabakspor ismini yaşatma fikrinin sahiplerini, 10 yıldır nostalji geceleri organizasyonlarına katkı verenleri alkışlıyorum. Rabakspor’a hizmet edip ebediyete göçenlere rağbet, Hayrettin Giray başta olmak üzere hastalara şifa, tüm Rabaksporlulara sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Rabakspor bir efsaneydi. Efsaneler ölmez. Rabakspor efsanesini yaratanlar da, Rabakspor ismi de nesiller boyu anılacak, kalplerde yaşayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.