1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ragıp Savaş’ın süper projesi
Ragıp Savaş’ın süper projesi

Ragıp Savaş’ın süper projesi

Geçtiğimiz dönem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeniyken çalışmalarıyla çalıştığı kurumun başarı çıtasını yükseklere çıkaran, aynı zamanda son üç yıldır İzm

A+A-

Geçtiğimiz dönem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeniyken çalışmalarıyla çalıştığı kurumun başarı çıtasını yükseklere çıkaran, aynı zamanda son üç yıldır İzmit Sanat Merkezi’nin(İSM) Genel Sanat Yönetmeni olan, kendi dalının dışında tüm sahne sanatlarını kapsayan çalışmalarıyla gençlere yeni ışıklı yollar açan İzmit’i Ragıp Savaş’ın İzmit ve Türkiye için çok önemli bir projesinin olduğunu kendisiyle yapılan bir röportajdan öğrendim.  Ve de, projenin ihale evresindeyken rafa kaldırıldığını duyunca şaşırdım kaldım.

Kocaeli ve İzmit için şimdiye kadar tasarlanmış en güzel ve çok olumlu bir projenin liste başı olacakken rafa kaldırılması olacak iş değil.

Tamam, Kocaeli çok fabrikaları, çok alışveriş merkezleri, çok insanlarıyla Büyükşehir… Ama, kültür ve sanat olmazsa bu büyüklük kof kalır.

Ragıp Savaş’ın projesinin yeri bile hazır. Son dönemlerde sinema sanatının, özellikle Türk sinema sanatının kendini uluslar arası büyük ödüller alarak kanıtlaması, bizlerin bu projeye acil olarak sıcak bakmamızı gerektiriyor. Şu sıralarda başka illerin(Adana, Antalya, İstanbul) böyle bir projeyi gerçekleştirme isteğinde olabileceği gün gibi aşikar.

Kocaeli Film Plato ve Sanat Merkezinin Kocaeli dışında tüm yurdumuzda, hatta uluslar arası sinema sanayinde ses getirmesi hayal değil.

Kentimizde yerleşmiş şöyle bir kanı da var: Dışarıdan gelen birileri olsaydı, hemen yapılırdı.

Bu kanıyı yıkalım. Bu kentin çocuğu, sanatıyla doğduğu kente hizmet vermek isteyen Ragıp Savaş’ın bu projesini bir kez daha düşünelim.

Yoksa siz de o emeklilerden misiniz?

Önce sizlere kısa bir öykü anlatmak istiyorum.

Öykünün adı: Sihirli Sandık.

Ülkenin birinde milletvekili seçimi varmış. Vatandaşlar istedikleri kişileri seçecek, parlamentoya gönderecek. O seçilmiş kişiler de ülkenin ve vatandaşın sorunlarını saptayacak, tartışacak ve özellikle seçilmiş mebus olarak bütün sorunları halledeceklermiş.

Gün gelmiş, vatandaş kimi seçelim diye düşünüp iradelerini çalıştırırken, önlerine pattadanak birer liste vermişler, işte bunları seçin demişler. Onlar da büyüklerimiz biz kullardan daha iyi düşünür deyip seçim günü sandığa giderek listedeki isimleri sandığı atmışlar. Aradan 10 saat geçmiş. Sandıklar açılmış. Aaaaa! O da ne? Vekil adayı olarak sandığa attıkları isimler sandıktan birer patron olarak çıkmışlar. Sonra ne mi olmuş? İşte haliniz!

Usta ve ünlü kalemlerden sizlerle ilgili birkaç alıntı. Lütfen okuyun.

“Yani Türkiye Cumhuriyeti, devlet memuruna, işçisine, Bağkur’lusuna, emeklisine, dul ve yetimlere yaşamasına yetecek kadar para vermiyor.

Yani bütün bu dar gelirli insanlar rahat  yaşamıyor.

Açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamak için savaşıyor.”

Tufan Türenç-Hürriyet Gazetesi(15 Ekim 2010)

İki yıl çalışana 5 bin lira emekli aylığı bağlanır mı?

Milletvekilleri 10 bin 500 TL görev aylığı, iki yılı tamamladıklarında 3 bin 500 TL de emekli aylığı, toplu emeklilik ikramiyesi alabiliyorlar.

Yukarıda belirttiğimiz gibi daha önce SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığından emekli olan milletvekilleri de bu avantajdan yararlanabiliyorlar.

Milletvekili seçildiklerinde;

Milletvekili iken aldıkları emekli aylığı artıyor. Örneğin; Temmuz 2010 itibariyle milletvekili emekli aylığı 4 bin 967 TL olarak ödeniyor.

Şükrü Kızılot-Hürriyet Gazetesi(12 Ağustos 2010)

Cemal TURGAY

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.