1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Rahmet ve özlemle anıyoruz
Rahmet ve özlemle anıyoruz

Rahmet ve özlemle anıyoruz

Yıllar boyu ihmal ettik, ebediyete göçen isimleri anma törenleri yapmadık. Hiçbir yıldönümünde bir tören düzenlemedik. Bırakın töreni, yıldönümleri hatırlamadık bile. Oysa Kocaelispor gibi büyük

A+A-

Yıllar boyu ihmal ettik, ebediyete göçen isimleri anma törenleri yapmadık. Hiçbir yıldönümünde bir tören düzenlemedik. Bırakın töreni, yıldönümleri hatırlamadık bile. Oysa Kocaelispor gibi büyük bir kulübün, camianın vefalı olması, kendisine hizmet edip ebediyete göçenleri hatırlaması, onlar için anma törenleri düzenlemesi gerekirdi. Birkaç yıl öncesine kadar durum böyleydi. Kocaelisporlu Futbolcular Derneği bu iş bize düşer diyerek, anma etkinlikleri organizasyonunu üstlendi. Birkaç yıldır ocak ayının bir perşembe günü Kocaelispor’a hizmet edip aramızdan ayrılanlar için toplu bir anma töreni düzenleniyor. Tören yeri için her yıl farklı bir ismin mezarı seçiliyor.

RAHMETLE, ÖZLEMLE ANACAĞIZ

Geçen yılkı tören Müjdat Afşin’in mezarı başında yapılmıştı. Bu yılki tören için Ferruh Duygu’nun mezarı seçildi. Tören bugün yapılacak. Saat 10. 00’de Ferruh Duygu’nun Bağçeşme’deki mezarı başında toplanılacak, ebediyete geçen tüm Kocaelisporlular rahmetle özlemle anılacak. Başkan, yönetici, antrenör, futbolcu, Kocaelispor’a hizmet edip aramızdan ayrılmış olanlar için dualar okunulacak. Şöyle bir hafızamı yokladığımda Kocaelispor’a hizmet edip ebediyete göçmüş isimler gözümün önünden geçiyor. İsmail Kolaylı, Nurdoğan Özak, Müslüm Oğuztürk, Ferruh Duygu, Müjdat Afşin, Zeki Melen, Ömer Gencal, Mehmet Yalaz, Necati Gençoğlu, Muharrem Eskiyapan, Mehmet Sadık Efe, Ayhan Dönmez, Avni Kalkavan, Malzemeci Cengiz. Daha çok vardır. Aklıma gelmiyor.

BİR ŞEY DAHA YAPILMALI

Anma töreni organizasyonunu Kocaelisporlu Futbolcular Derneği’nin düşünmesi ve geleneksel olarak düzenlemesi olması gerekendir. Bu organizasyonu düzenlemek onlara yakışır. Her merhum için ayrı bir tören düzenlemek elbette kolay değil. Böyle yılda bir topluca tören yapmak uygundur. Ancak dernek bir şey daha yapmalı. Önce Kocaelispor’a hizmet edip ebediyete göçenlerin isimleri ve ölüm tarihleri tek tek çıkartılmalı. Tek bir isim bile unutulmamalı. Sonrasında dernek kimin ölüm yıldönümü geldiyse, bunu basına bildirmeli. Bugün şu kişinin ölüm yıldönümü diye. O gün gazeteler, televizyonlar merhum Kocaelisporlunun ölüm yıldönümü olduğunu duyurmalı. Böylece yılda bir topluca düzenlenen anma töreni dışında, ebediyete göçenler ölüm yıldönümlerinde de hatırlanmış olur. Dernek için bu çalışmayı yapmak zor değil. İnanıyorum bu düşüncemi benimseyip, gereğini yapacaklardır.

TÖRENE KATILIM FAZLA OLMALI

Evet bugün önemli ve anlamlı bir gün. Ebediyete göçmüş Kocaelisporlular için anla törenimiz var. Dualar edeceğiz, mevlit dinleyeceğiz, merhum Kocaelisporluları rahmet ve özlemle anacağız. Tüm ölmüşlerimize gani gani rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar, mekanları cennet olsun. Bu gibi anma törenlerinin mümkün olduğunca kalabalık olması gerekir.  Katılım, ne kadar vefalı olup olmadığımızın bir göstergesidir. En başta bugün ligde fırtına gibi esen, gururumuz olan futbol takımımız tam kadro törende olmalı. Eski başkanlar, yöneticiler, futbolcular, taraftarlar herkes törene katılmalı. Anma törenindeki kalabalık Kocaelispor’un büyüklüğüne yakışır olmalı.

Muammer Çelik’e geçmiş olsun

Sonuçları istediğimiz, beklediğimiz gibi çıkmasa da geçen sezonun devre arasında transfer izni almamız mucizeydi. Bu mucizenin yaratıcısı da Muammer Çelik’ten başkası değildi. Muammer Çelik ismi Kocaelispor tarihine mucizeyi yaratan adam olarak gitmiştir.  Kocaelispor’da yaptıkları elbette tartışılır. Kişisel görüşüm cevaplarının günahlarından fazla olduğudur. Muammer Çelik’in tartışılmayacak tek bir yönü vardır ki, o da Kocaelisporluluğudur. Tanıdığım en iyi Kocaelisporlu dersem hakkını teslim ederim. Maddi manevi her şeyini verdi Kocaelispor’a. Hayatına bile tehlikeye attı.

Başkanlığı bıraktıktan sonra Muammer Çelik’i ben de dahil pek arayıp soran yok. Arada aradığında haklı olarak sitem ediyor. Ben de gözden ırak olan, gönülden de olur diyerek kendimi savunuyorum ama inandırıcı veya haklı bir gerekçe değil bu. Muammer Çelik Kocaelispor için malını mülkünü feda ettiyse, hayatını bile tehlikeye attıysa, başkanlıktan ayrıldıktan sonra da onu arayıp hal hatır sormak gerekir. Ne yazık ki biz bunu yapmıyoruz. Çabuk unutuyoruz, çabuk harcıyoruz. Biraz nankör oluyoruz.

Geçen pazar aradı beni. Hal-hatır sorduk birbirimize. Yine sitemini etti. Ertesi gün için ameliyat olacağı bilgisini verdi. Detaylarından bahsetmedi. Ben de dün geçmiş olsun demek için kendisini aradım. Pazartesi günü Sopalı’da 6 saat süren bir ameliyat geçirmiş. Her iki diz kapağındanmış operasyon. Halter Milli Takım doktoru tarafından gerçekleştirilmiş ameliyat. Kolay değil 6 saatlik bir operasyon. Sesi kısık çıkıyordu. Bir süre daha hastanede kalacakmış. Başkanımıza büyük geçmiş olsun diliyorum. En kısa sürede esik sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum. Belki aramayı ihmal ediyorum ama kendisini sevdiğimi ve Kocaelispor’a yaptığı katkıları hiçbir zaman unutmayacağımı bilmesini isterim. O benim için bir ağabeydir.

Genç Kartepeliler Derneği’nden ziyaret

Geçen hafta köşemde Genç Kartepe dergisinden söz etmiştim. Önceki gün akşam saatlerinde önce güzel çiçekleri, sonrasında da derginin yayın ekibi ziyaretime geldi.  Genç Kartepeliler Derneği tarafından çıkartılıyor dergi. Dernek başkanı Murat Yıldız, derginin genel yayın yönetmeni. Yayın kurulunu da dernek yönetimi oluşturuyor.

Tanıştık, yaklaşır bir saatlik sohbet ettik. Benim Kartepeli olduğumu yeni öğrendiler. Kartepeliler bir araya gelince doğal olarak Kartepe’yi konuştuk. Ağırlıklı olarak spordu konumuz. Dergi ekibi ilçede profesyonel bir takım özlemi olduğunu özellikle belirttiler. Ben de aynı düşüncedeyim. Futbol potansiyeli çok zengin olan bir bölge Kartepe. Artık bir profesyonel takım çıkartmak gerek. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, ilk seçildiğinde, önce alt yapı, sonra büyük hedefler demiş, 2-3 yıl sonrasını hedef göstermişti. Artık zamanı geliyor. Heyecan ve merakla bekliyoruz. Kartepe ilçe artık profesyonel liglerde temsil edilmeli diyoruz.

Sıcak, samimi bir sohbetti. Keyif aldım. Dernek de, yayın organı dergi de Kartepe ilçenin ihtiyacı. Güzel işler yapacaklarına inanıyorum. Her zaman yanlarındayım. Kolaylık diliyorum. Derginin üçüncü sayısı ay sonunda çıkıyormuş, merakla bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.