1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ramazan boyunca yine kazık yiyeceğiz
Ramazan boyunca yine kazık yiyeceğiz

Ramazan boyunca yine kazık yiyeceğiz

11 ayın sultanı Mübarek Ramazan bugün başlıyor. Her yıl Ramazan ayı başladığında, bu içerikte bir yazıyı kaleme almak, bu şehirde benim boynumun borcu haline geldi. Ben yazıyorum, fırıncılar çok kızıyo

A+A-

11 ayın sultanı Mübarek Ramazan bugün başlıyor. Her yıl Ramazan ayı başladığında, bu içerikte bir yazıyı kaleme almak, bu şehirde benim boynumun borcu haline geldi.

Ben yazıyorum, fırıncılar çok kızıyor. Ama aklı başında her insan hak veriyor. Bir sonraki Ramazan yine bu kent aynı kazığı yiyor.

Anlamışsınızdır; konumuz pide fiyatı.  Bu yıl ilimizde 400 gramlık Ramazan Pidesi 1. 50 TL’den, 800 gramlık pide 3 TL’den satılacak. Bizim ilimizde denetim zaten yok. İlk günler 400 gramlık tekli pide yapılır. İlerleyen günlerde kent halkı büyük bölümü israf olan 800 gramlık pideyi 3 TL ödeyerek almaya mecbur bırakılır. Ramazan ayının sonuna doğru, zaten pidenin boyu, çapı küçülür, ağırlığı da azalır.

Yine ve altını çizerek iddia ediyorum. Bu yıl Ramazan ayında da en pahalı pideyi Kocaeli halkı yiyecektir. Ramazan ayı öncesinde Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, pide fiyatları ile ilgili açıklama yaptı.  Balcı, 2008 yılından buyana Ramazan pidesine zam yapılmadığını bu yıl da Türkiye genelinde pidenin ortalama kilo fiyatının 3 TL olacağını söyledi.

Ankara’da 300 gramlık pide azami 1 TL, İstanbul’da 400 gram pide azami 1. 50 TL’den satılacak.  Türkiye’nin başka bir ilinde 800 gram ağırlığında devasa büyük pidenin üretildiği, 3 TL’den satıldığı başka bir il olmayacak.

Ramazan ayının alışkanlıkları vardır. Özellikle İzmit’te pek çok insan, iftara yakın vakitte, sıcak pide almak için fırınların önünde kuyruğa girerler.  Fırıncı, 10 Kuruşluk bir de yumurta kırar,  yumurtalı pidenin fiyatına da ekstra 50 Kuruş ekler.

Bizim kentimizde, pide ve ekmek fiyatını belirleyen Esnaf Odaları Birliği, fırıncılar odasından önüne gelen talebi onaylar.  Pide ya da ekmek maliyeti ne kadar artmış, fırın işçileri geçen yıldan buyana ne kadar zam almış, bunlara hiç bakılmaz.

Şimdi, Ramazan ayı boyunca bu şehirde 3 TL’lik pide alacağız. Bayram ertesinde de görürsünüz,  ekmek fiyatına azımsanmayacak bir zamla karşılaşacağız.

Bizim ilimizde ekmek ve Ramazan pidesi konusunda hepimizin kazık yiyor olmasının tek sorumlusu fırıncılar değildir. Ticaretin temel kuralı, bu kentte, bu sektörde tamamen ters olarak işlemektedir.

Size rakamlarla basit örnek vereyim.  İlimizde kayıtlı fırın sayısı 500’e yaklaştı. Diyelim ki, ekmek, pide üreten 500 fırın var. Kentin toplam nüfusu 1. 5 milyon kişi. Henüz anne sütü ile beslenen bebekler, diyet yaptığı için ağzına ekmek sürmeyen insanlar da bu rakama dahildir.

Diyelim ki, bu şehirdeki 1. 5 milyon insanın her biri, günde 1 ekmek tüketiyor olsun. Elbette bu imkansız. Ama bu imkansız durumda bile, bu şehirde faaliyet gösteren 500 fırının her birine, ortalama 3 bin ekmek düşmektedir.

Ticaretin temel kuralları vardır. Rekabet önemlidir. Misal, bu şehirde başka bir yerel gazete olmasa, bu gazete şehrin tek yerel gazetesi olsa, çok büyük olasılıkla satış fiyatı bunca zamandır 50 Kuruş olarak kalmazdı. Rekabetsiz ortamda bugün bu gazeteyi almak için 75 Kuruş ya da 1 TL ödemek zorunda kalabilirdiniz.

Ama ekmek ve pide işinde durum öyle değil. Bu alanda kesinlikle rekabet yok. Hiçbir fırın, “Ben ekmeği- ya da pideyi- daha ucuza satacağım” diyemiyor. Ekmek ya da pide fiyatında rekabete kalkışanın hemen ensesine çöküyorlar.

İlimizdeki fırınların büyük bölümü, günde ortalama 5 bin ekmek satarsa kendisini kurtarabilecek durumdadır. Kapasiteler çok daha yüksektir. Ama tablo ortada. 500 fırın, 1. 5 milyon nüfus var. Her insan günde bir ekmek yese bile, bir fırın başına ancak 3 bin ekmek düşüyor.

Yatırım maliyeti, işçilik maliyeti, bakkala, markete verilen kar payı, nakliye maliyeti hesaplandığında, günde 3 bin ekmek-ya da pide- satıyor olmak, fırıncıyı kurtarmıyor. Bu şehirde gereğinden çok fazla ekmek fırını bulunmasının, bu alanda rekabet değil, dayanışma olmasının,  faturası, tüketiciye, vatandaşa çıkıyor.

Pide ve ekmek maliyetinde, unun, suyun, mayanın fiyatı önemli değil. Bizim şehrimiz, gereğinden fazla fırın olduğu için Türkiye’nin en pahalı Ramazan pidesini, Türkiye’nin en pahalı ekmeğini yiyor. Denetim olmadığı için de kalite her geçen gün bozuluyor. İzmit’teki fırınlar, günde ortalama 5 bin ekmek ya da pide satabilse, bu şehirde temel gıda ürününü çok daha ucuza alabiliriz. Hem fırıncı daha çok kazanır, hem vatandaş kazık yemez. Hesap bu kadar açıktır.

Pekiyi ne yapmalı. Valilik, Büyükşehir Belediyesi fırıncıların başına vursun, onları yola getirsin, Esnaf Odaları Birliği  fırıncıların talep ettiği fiyatları reddetsin,  ekmek fiyatında devlet narh uygulaması mı yapsın?.. Hayır, bu olmaz.

Rekabet ortamı yaratılsın, ekmek ve pide fiyatı tamamen serbest bırakılsın mı?.. Bu da kolay değil.

Bir tek çözüm var. Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek Fabrikaları kurması. Başkan Karaosmanoğlu’nun, AKP’nin seçim vaatlerinde kesinlikle böyle bir  proje yok. Ama  Kocaeli’deki tabloyu dikkate almak ve Halk Ekmek Fabrikası kurmak zorunlu hale gelmiştir.

Bakın, İstanbul’da, Ankara’da Büyükşehir Belediyeleri’ne ait Halk Ekmek Fabrikaları var. Bu fabrikalarda üretilen son derece kaliteli Ramazan pideleri bu yıl 300 gramlık pide 50 Kuruş, 400 gramlık pide 75 kuruştan satılacak.

İzmit’te 400 gramlık Ramazan pidesi 1. 50 TL. İstanbul ve Ankara’da Halk Ekmek’in ürettiği aynı 400 gramlık pide yarı fiyatına 75 Kuruş.

Bu hak mı, adalet mi?.. Ramazan boyunca, her gün 2 pidenin girdiği gariban bir evi düşünün. Günlük fark 1. 50 TL.  30 gün Ramazan’da 45 TL. Aynı pideyi yiyoruz, biz iki katını ödüyoruz. Üstelik,  400 gramlık pideyi 75 Kuruş’tan satan Belediye Halk Ekmek fabrikaları da zarar değil, kar ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, istese bir ay içinde en modern Halk Ekmek Fabrikasını kurar. Bir yıl içinde ilimizin 12 ilçesinde Büyükşehir’e ait Halk Ekmek fabrikaları üretime başlar. Gelecek Ramazan ayında, ilimizdeki fırıncılar belki de pide için 5 TL fiyat çıkartacaklar. Bu işin sonu yok, dibi yok.

Büyükşehir’in Halk Ekmek Farikası olursa, vatandaş bu kazıktan kurtulur. Tabii bir de, cebine sermaye koyup, Rize’den ilimize gelen herkesin bir ekmek fırını açmasını da engellemek, nasıl şehir içindeki minibüs, taksi sayısı bir yerde donduruluyorsa, fırın sayısını da dondurmak gerekiyor.

Bu Ramazan ayı için, zorunlu “Pide fiyatı” yazımı yazmış bulunuyorum. Mübarek Ramazan ayını sağlıkla, bereketle, mutluluk içinde geçirmenizi dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.