1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Ramazan ve bayramın yumuşama iklimi siyasete de yansımış görünüyor
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan ve bayramın yumuşama iklimi siyasete de yansımış görünüyor

A+A-
Ramazan ve bayramını manevi iklimi siyasete de yansımış durumda. Yıllardan beri birbirleriyle rekabet sınırlarını aşan bir mücadelenin içinde olan partilerin sayın genel başkanları bu manevi iklimin atmosferin içinde kendilerini bulmaları sevindirici. Belki sırf bu yönüyle bile koalisyonun oluşmasında rahmete dönüşebilecek icraaatlara birlikte imza atılabilir.  
Bu güne kadar körüklenmeye çalışılan karşılıklı siyasi linç girişimleri, koalisyonla biriken gazı deşarj etmesi açısından önemli. Böylelikle, yerini birbirlerini anlama, empati yapma ve farkındalıkları kültürel zenginlik olarak algılama ve anlama zeminine bırakma ihtimali kuvvetli.
Siyasi partilerin varlık nedeni, en iyi hizmeti üretme iddiası olmasıdır. Yoksa, siyasi rakibini/muhalifini yok saymaya, ya da imha etmeye dönüşmemeli,  aksine birbirinin pencerelerine göre bakışın hayra vesile olabileceği ihtimalini göz ardı etmemelidirler. Bu yönüyle, zıt tabana sahip siyasi hareketlerin aynı düzlemde birlikte hükumet etmeleri karşılıklı sinir uçlarını törpülemeye vesile olacaktır. Böylelikle karşılıklı özeleştiri müessesesi belki daha sağlıklı bir şekilde işlevsel hale gelir. 
Böylesi birlikteliklerle ancak insanların ya da siyasi organizasyonların doğru noktada olma iddiasıyla kendini merkezde görme hastalığından kurtulma ihtimali belirebilir. Aksi taktirde benmerkezci bir yapının hakkaniyet merkezli olma iddiası, yani rakibini batıl noktada görme hastalığı devam eder. Karşılıklı empati ve birbirini anlama, var olan noksanlıkları gidermede yardımcı olur. 
Allah dileseydi toplumu tek tipte ve aynı inançta yaratabilirdi. Bunun böyle olmaması, şiddetle ihtiyaç duyulan karşılıklı birbirini anlama ve tanışma ve kaynaşmayı sağlamak içindir; çatıştırmak için değil. Umarım bu manada oluşabilecek koalisyonun hayra vesile olması, oluşturulmaya çalışılan çatışmanın yerini uzlaşmaya bırakmasına vesile olacaktır. Şu an bu fırsat elimizde ve buna şiddetle ihtiyaç vardır. 
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin ifade ettiği gibi:
Hak şerleri hayr eyler.
Ârif anı seyreyler.
Zan etme ki gayreyler.
Mevlâ görelim neyler.
Neylerse güzel eyler.
Bu yazı toplam 424 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.