1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Raporlarda mühür şartı aranmayacak
Raporlarda mühür şartı aranmayacak

Raporlarda mühür şartı aranmayacak

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yapılan muayeneler sonucu düzenlenen sağlık kurulu ve tek tabip raporlarının onaylanması esnasında kuyruklar oluştuğu yönündeki şikayetler üzerine harekete

A+A-

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yapılan muayeneler sonucu düzenlenen sağlık kurulu ve tek tabip raporlarının onaylanması esnasında kuyruklar oluştuğu yönündeki şikayetler üzerine harekete geçti. Bakanlık, hasta ve yakınlarının tasdik işlemlerini yaptırma amacıyla zaman kaybı yaşadıklarını, bu sebeple raporlarda mühür şartı aranmayacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, hastanelerde sağlık raporları konusunda uzun kuyruklar oluşması üzerine bir genelge yayımladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun imzasıyla valiliklere gönderilen genelgeyle 29 Ocak 2007’de yayımlanan konuyla ilgili genelgenin yürürlükten kaldırıldığı belirtildi. Sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen ilaç, üçlü heyet, durum bildirir raporlarda mühür düzenlemesi yapıldığı kaydedildi.

Genelgede, “İstirahat, tıbbi malzeme raporlar ile sağlık kurumlarınca düzenlenen diğer sağlık kurulu raporları ile tek tabip raporlarında da ilgili mevzuatında zorunlu tutulmayan haller dışında mühür ve başhekim onayı aranmayacaktır. Başhekim onay ve mühür işlemleri dışında kalan uygulamalara (kayıt, arşivleme) aynen devam edilecektir.” denildi.

"Gereksiz bürokratik işlemlere sebebiyet verilmeyecek"

Bakanlığa ulaşan başvurulardan, hastanelere yapılan muayeneler sonucunda düzenlenen sağlık kurulu ve tek tabip raporlarının onaylanması esnasında kuyruklar oluştuğu belirtildi. Hasta ve yakınlarının tasdik işlemlerini yaptırma amacıyla zaman kaybı yaşadıkları, bu durumun hem hastane yönetimi hem de hasta ve hasta yakınlarını zor durumda bıraktığına işaret edilen genelgede, şöyle denildi:

“Bu nedenle, e-rapor uygulamasının hayata geçirilmesi de gözönünde bulundurulduğunda, konu ile alakalı olarak uygulamada karşılaşılan tereddütlerin giderilmesi ve sorunların çözüme kavuşturulması bakımından 2007’deki genelge iptal edilmiştir. Raporların tasdiki ve ilaç kullanım raporları yeniden düzenlenmiştir. Geri ödeme kurumları ve serbest eczanelerce, bu genelge eki rapor formatına uygun olarak düzenlenen ilaç raporları için hastalardan ve raporu düzenleyen sağlık kurum ve kuruluşlarından, Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilmeyen başkaca herhangi bir bilgi ve belge aslı veya fotokopi ilave edilmesi talep edilmeyecek. Gereksiz bürokratik işlemlere sebebiyet verilmeyecek ve hastalar mağdur edilmeyecektir.”

Rapor formatında raporun tedavi edilen kişiye ait olup olmadığının tespiti amacıyla ‘T. C Kimlik Numarası’ hanesi yer alıyor. Bu nedenle rapor formunda ayrıca, hastanın fotoğrafının bulunmasına gerek görülmeyecek. Yeşil kartlılara Sağlık Uygulama Tebliği hükümleri doğrultusunda işlem yapıldığından, yeşil kart sahiplerinin ilaç kullanım raporları da elektronik ortamda düzenlenecek. Aile hekimliği sözleşmesi imzalayan aile hekimliği uzmanı ve diğer uzman hekimleri aldıkları eğitim dahilinde ıslak imza ve kaşe ile ilaç kullanım raporları düzenleyebilecek. Bu hususta İl Sağlık Müdürlüklerince gerekli tedbirler alınacak.

Sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen ilaç, üçlü heyet, durum bildirir, istirahat, tıbbi malzeme gibi raporlarda mühür şartı aranmayacak. Genelgede, “Sağlık kurumlarınca düzenlenen diğer sağlık kurulu raporları ile tek tabip raporlarında da ilgili mevzuatında zorunlu tutulmayan haller dışında mühür ve başhekim onayı aranmayacaktır. Başhekim onay ve mühür işlemleri dışında kalan uygulamalara (kayıt, arşivleme) aynen devam edilecektir. Bilgilerinizi ve uygulamanın Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine ve iş bu genelge esaslarına uygun olarak yürütülmesi gerektiğinin ve ilgide kayıtlı genelgemiz ile eki (Ek–1) rapor formatının işlemden kaldırıldığı hususlarının iliniz dâhilindeki ilgili tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına imza mukabilinde tebliğini önemle arz ve rica ederim.” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.