1. HABERLER

  2. Redif Binası yetmez!
Redif Binası yetmez!

Redif Binası yetmez!

İzmit’te ayakta kalmış önemli Osmanlı eserleri arasında Redif binası olarak anılan eski askeri mahkeme binası gelmektedir. Bu bina, Osmanlı döneminde tümen komutanlığı olarak kullanılmış, iç

A+A-

İzmit’te ayakta kalmış önemli Osmanlı eserleri arasında Redif binası olarak anılan eski askeri mahkeme binası gelmektedir.

Bu bina, Osmanlı döneminde tümen komutanlığı olarak kullanılmış, içi benzersiz duvar ve tavan resimleriyle süslü bir eserdir.

Redif binasının restorasyonunun tamamlandığını ve Atatürk Müzesi olması için sergilenecek eser arandığını dün gazetemizde haber yapmıştık.

19 sene gecikerek de olsa bu binanın restorasyonunun tamamlanması AKP ve kentimiz adına çok olumlu bir puandır. Okurlarım bilir, bu sütunlarda sık sık AKP’yi eleştirmekten geri kalmam.

Ancak bu kez yiğidin hakkını teslim etmek gerektiğine inanıyorum.

Hiç unutmam, Redif binasının ve Sultan Kasrı olarak bilinen binaların onarımları ilk kez 1991 yılında dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın, İzmit ziyaretinde gündeme gelmiş ve bir avuç İzmitli’nin baskısı ile bakan zorla Redif binasına ve Sultan Kasrı’na getirilmiş ve böylece restorasyon kararları alınmıştı.

Aradan tam 19 yıl geçmiş…

Bu süre bile İzmit’in tarih ve kültürüne karşı yapılmış bir ihmal ve daha ötesinde büyük ayıptır.

Ama şükür ki, Sultan Kasrı restorasyonu bitirildi ve Redif binası da bu günlerde tamamlandı.

Geçenlerde Redif binasının yanından geçtim ve dışarıdan da olsa yapılan restorasyonu inceledim.

Gerçekten de düğün pastası gibi etkileyici ve çok güzel bir restorasyon olmuş. Yapan ve yaptıranların ellerine yüreğine sağlık.

Ancak içine girerek ayrıntılı bir inceleme yapma olanağı olmadı. Bu binanın odalarında muhteşem tavan resimleri vardır. Şayet yapılan restorasyonda bu tavan resimlerinin üzerine bir badana geçildi ise, yapılan iş bir restorasyon değil ihanettir. Umarım böyle bir rezaletle karşılaşmayacağız. Hele bina açılsın da göreceğiz bakalım tavan resimlerine nasıl bir uygulama yapılmış…

Redif binasından aşağı, Acısu Parkı’na inildiğinde en az Redif binası kadar önemli olan bir başka yapı da dikkati çeker.

Şimdi defterdarlık yemekhane ve misafirhanesi olarak kullanılan, Kurtuluş Savaşı öncesi yapılan Fransız koleji binası…

Bu bina pembe kesme taşlardan yapılmış ve bir benzeri yurdumuzda görülmeyecek kadar güzel ve değişik bir mimari niteliğe sahiptir.

Gönül ister ki bu eşsiz bina da bir müze olarak, örneğin Resim Heykel Müzesi olarak değerlendirilsin.

Ancak ne acı ki güzelim binanın bahçesi polis ve maliye araçlarının park yeri olarak kullanılıyor ve çevresindeki araç yoğunluluğundan tam bir mezbelelik haline dönüşmüş.

Özellikle Acısu Parkı biraz daha bakım görerek o eşsiz bina ile bütünleştirilebilir ve İzmit yeni bir kültür alanına daha kavuşabilir.

Hele o Acısu Parkı tam bir panayıra benziyor. Bir tutam çimen yok, park içinde kurumuş ağaçlar görünüyor ve kalabalıktan ve rastgele atılmış sandalyelerden park içinde adım atmak mümkün değil.

Bu durumda İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a iki çift laf etmek gerekiyor.

Sayın Nevzat Doğan. Belediye başkanı olduğunuzda bakırcılar çarşısını bakırın kızıl ışıltısına yeniden kavuşturacağınızı ve bölgeyi düzenleyeceğinizi büyük bir heyecanla söylüyordunuz..

Aradan geçen bunca zaman içinde değil bölgede olumlu bir iş yapmak, bölge tamamen kaderine terk edilmiş bir mezbelelik ve pislik yuvası görünümüne bürünmüş. Bölgede rahat adım atacak yer yok.

Sayın Nevzat Doğan, şayet bu kentte hakkıyla belediye başkanlığı yapmak gibi bir niyetiniz varsa,  sağanak yağışlar başlamadan koltuğunuzdan kalkın ve o bölgeyi bir inceleyin.

Tek partilik AKP iktidarında defterdarlık binasını kültür amaçlı kullanıma açmak ve bölgeyi adam etmek çok kolay yapılacak işlerin başında gelmektedir.

Ama şayet hakkını vererek belediye başkanlığı yapmak gibi bir niyet varsa…

Evet Nevzat Bey... Haydi koltuğunuzdan kalkın da bu kent kültürü için bir pırıltı gösterin bakalım…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.