1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Referans gösterilen gazete olmak
Referans gösterilen gazete olmak

Referans gösterilen gazete olmak

Hiç kimse aksini söyleyemez ki, Türkiye’de medyanın itibarı sarsılmıştır.

A+A-

Bu durum, sadece gazeteler için geçerli değil. Televizyon, radyo, sosyal medya; haber servisi yapan bütün medya kurumları için bu durum geçerlidir. Sosyal medyanın alabildiğine yaygınlaşması, sosyal medyada kontrolsüzlük, tam tabiriyle bu işin cılkını çıkartmış, tüm medya kurumlarının güvenilirliğini daha da zedelemiştir.

Günümüzde televizyon kanallarını, radyoları, sosyal medyayı insanlar en azından görünülür biçimde, anında bir bedel ödeyerek takip etmiyorlar. Sadece gazeteler bayiden satın alınarak takip edilen haber kaynaklarıdır. Eskiden bir gazetede yer alan haberin doğruluğunu insanlar tartışmazdı, “Gazete yazdıysa, doğrudur” diye kabul ederlerdi.

Bu inanış tamamen değişti. İnsanlar artık gazetelere güvenmiyor. Hangi gazetede hangi haber nasıl bir içerikle, hangi başlıkla yer almış, buna bakıyor, kendince haberin kullanılış maksadını yargılıyor. Bu durum, sektördeki bütün kurumları etkiledi. Günlük gazete satışları Türkiye için utanç verici seviyelere düştü. Zaten okur, alıştığı günlük gazetenin de bütün haberlerine, sevdiği, beğendiği yazarların makalelerine internet üzerinden ücretsiz ulaşabiliyor. O halde gazeteyi kim gidip bayiden alacak, neden alacak?..

Bu tablo, bu olumsuz gidişat ister istemez gazeteleri zorluyor. Gazeteciliğin ahlakını bozuyor. Gazeteler, gazete yöneticileri, kendilerini değişmek, sosyal medya ağzına uyum sağlamak,  sansasyon peşinde koşmak zorunda hissediyorlar. Nasıl olsa; sosyal medyada her isteyen her istediğini yazıyor, saçma sapan, tamamen yalan dolan haberler bile “Tıklama” alıyorsa, gazeteler neden bu gidişata ayak uydurmasın gibi bir anlayış; giderek mesleği çemberi içine alıyor.

Ben, ÖZGÜR KOCAELİ’yi tamamen bu yozlaşmanın dışında tutmak konusunda kararlıyım. Her şeye rağmen ve hala bu gazetenin günlük tiraj riski bulunmuyor. Evet, 5-6 yıl önceki seviyemizde değiliz. ÖZGÜR KOCAELİ de şartlardan etkilendi. Tiraj kaybetti. Ama hala bu ülkede en yüksek günlük satış rakamlarına sahip yerel gazete bu gazete.

Biz ısrarla doğru haber yapmanın peşinde olacağız. Bu gazeteyi alıp okuyan okurun, bu gazetede yer alan haberlerin hiç biri hakkında en küçük bir şüphe duymaması için çizgimizi korumaya gayret göstereceğiz. Yazı İşlerinde her gün bunun kavgasını veriyoruz. Kulaktan duyma, ertesi gün yalanlanacak bir haberin ÖZGÜR KOCAELİ’de yer almaması için kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Tabii bu ortamda zor bir iş.. Ama ben böyle gördüm, böyle öğrendim. Bu mesleğin içinde kaldığım sürece, bu kent için bir gazete hazırlama sorumluluğunu omuzlarımda taşıdığım sürece ÖZGÜR KOCAELİ’nin güvenilen ve referans gösterilen bir gazete çizgisinde kalması için mücadelemi tavizsiz sürdüreceğim.

Muhabirlerden, ya da ajanslardan veya vatandaştan gelen her ham haberde kafama takılan en küçük unsuru bile sorarım. Kimi haberleri mutlaka kaynağından bir kez daha doğrulatmaya çalışırım. Bu kentteki insanların, okurların bütün şikayetlerini, bütün bildirimlerini dikkate alır, ama dedikoduya, altına imza atılmamış ihbarlara, başkalarını karalamaya yönelik girişimlere kesinlikte itibar etmem. Bütün titizliğimize rağmen, yanlış bir haber gazetede yer almış, birine karşı haksızlık yapılmışsa, en kısa zamanda bunun düzeltmesini yapmak isterim.

Bu nedenle ÖZGÜR KOCAELİ güveneceğiniz gazetedir. ÖZGÜR KOCAELİ’de yer alan haberlerin bir kısmı, sizi ilgilendirmiyor olabilir. Ama bu gazetedeki haberler yalan, asparagas, kafadan uydurma değildir. Bu açıdan bu gazeteye olan güveninizin hiç sarsılmamasını dilerim.

ÜST KATTAKİ HEYECAN

Geçenlerde de bahsettim. Haldız Grup bünyesinde yeni bir günlük gazetenin hazırlığı yapılıyor. Ekip oluşturuldu. Genç arkadaşlar, yeni yılın ilk günlerinden itibaren çıkması planlanan BÜYÜK KOCAELİ için gerçekten büyük bir heyecanla hazırlık yapıyorlar.

Uzun meslek hayatımda, iki kez sıfırdan gazete kurmanın heyecanını yaşadım. Nasıl bir koşuşturmadır, nasıl bir adrenalin salgısıdır bilirim.  Zaman zaman, ÖZGÜR KOCAELİ binasının 3’üncü katında oluşturulan BÜYÜK KOCAELİ gazetesinin genç kadrosundan arkadaşlarla bir araya geliyoruz. Tamamen yeni, bambaşka, ÖZGÜR KOCAELİ’ye göre çok daha hareketli, genç bir gazetenin çalışması yapılıyor. Ben arkadaşlara mesleğin temel ilkeleri hakkında, bir gazete hazırlamanın ne kadar uzun soluklu bir iş olduğu ve gazete yönetenlerin ne kadar özverili olduğu konusunda deneyimlerimi anlatmaya çalışıyorum.

BÜYÜK KOCAELİ’nin başarılı olacağına inananlardanım. Genç arkadaşlarım, yaptığımız bu işin ne kadar zor olduğunu, her gün bir gazete hazırlamanın ne denli yıpratıcı olduğunu işin içine fiilen girince daha iyi anlayacak diye düşünüyorum.

İlimizde yeni ve farklı bir günlük yerel gazeteye kesinlikle ihtiyaç vardı. Hatta boşluk vardı. BÜYÜK KOCAELİ bu nedenle çok uygun bir zamanda çıkıyor. Bizim ÖZGÜR KOCAELİ olarak önümüzde bizi biraz zorlayabileceğini düşündüğümüz bir rakiple yarışmaya ihtiyacımız vardı. BÜYÜK KOCAELİ’nin çıkışını, bu nedenle de önemsiyorum.

Aynı binada, pek çok şeyi, özellikle teknik hazırlıkları ortak kullanacağız. Ama birbirinden tamamen farklı, tamamen değişik bakış açısına sahip ekipler tarafından hazırlanan iki ayrı gazeteyi çıkartacağız.

Son yıllarda pek çok değerini, pek çok kurumunu kaybeden bu kentin, elinde kalan yerel gazetelerini sahiplenmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bizim, yani gazete yapanların da bu şehre layık olmamız gerekiyor.

Hep birlikte çok zor geçen bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Her yıl sonunda olduğu gibi, bu yıl sonunda da bu kentte neler olup bittiğini, kimleri kaybettiğimizi içeren bir almanak hazırlama görevi de yine bana düşecek. Bu hafta, 2016’nın gündemine geri dönecek, her gününde neler olup bitmiş, tek tek gözden geçirip, size yıl sonunda 2016’daki Kocaeli’nin geniş bir özetini sunmaya çalışacağım.

Gazetelerin her gün çok çarpıcı haberlerle çıkması, gazetedeki her haberin, her okurun ilgisini çekecek nitelikte olması beklenemez. ÖZGÜR KOCAELİ’nin böyle bir hedefi de hiç olmadı. Bu kentte hangi gün saat kaçta, hangi etkinlik var. Hangi konser, hangi tiyatro oyunu, hangi sinemada hangi film var. Hangi amatör maç hangi statta saat kaçta. Bütün bunlar farklı grupların ilgi alanına giren konulardır. Bu gazetede her zaman bulanabilir..

Çocukların içinde bulunduğu okul haberleri, yaşlıların, engelli vatandaşların etkinlikleri, faaliyetleri, kentin her köşesindeki sorunlar, sıkıntılar, talepler bu gazetenin ilgi alanı içindedir. Günün birinde, bu kentte yaşayan herkesin ihtiyaç duyduğu anda ulaşabileceği, okuruyla  arasında ticari bir ilişki değil, bir arkadaşlık ilişkisi bulunan gazete yapmak bizim önceliğimiz olmuştur.. Böyle kalmaya da gayret edeceğiz.

Bütün okurlara sağlıklı bir hafta, başarı ve mutluluklar dilerim. Hedefimiz hep birlikte kentimizin daha az sorunlu, daha mutlu insanların kenti haline getirmek olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.