İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Renkler

A+A-
Her rengin bir hikayesi var aslında, her bir karakterin, her bir insanın bir değeri olduğu gibi . Her güne , her ana baktığımız, gözlerimizle gördüğümüz her şeyin içinde renkler var, renklerin gücü, yansıttığı anlamlar, sözler var. Ifade edemediğimiz duygularda gizli renklerin hikayesi de.. Kendimizi, kim olduğumuzu, var olmamızın yarattığı gücü ve enerjiyi yansıtan , bazen de hayattaki duruşumuzu, yerimizi anlatan renkler aslında bizlere oldukça çok şey anlatıyor. Renklerin uyumu ve onun da ötesinde renklerin birebir yarattığı sinerji duygularımızdan, hayattaki seçimlerimize ve ihtiyaçlarımıza kadar bir çok şeyi anlamlandırıyor. Dilerseniz renklerin gücüne, anlamlarına bir bakalım bu hafta.. 
Sarı
Mutluluk, bilgelik ve hayal gücünün rengi Sarı, zihinsel olarak maceracı, yenilik ve kişisel tatmin arayışında olan kişilerce seçilir. Sarı, genelde neşeli ve gözü açık kişiliklerle, iyi ticaret kafası ve güçlü bir mizah duygusu olanlarla iyi gider. Zekanın ve akılla ilgisi olan her türlü şeyin rengidir. Sarı insanlar genelde kendi akli kapasitelerine dair iyi fikirleri ve yüksek amaçları olan açık ve net düşünen tiplerdir. Bazı anlarda, düşünce ve eylem özgürlüğünü tercih ederek sorumluluktan uzak durma eğilimleri olabilir.
Turuncu
Rahatın ve keyfin bu rengi, canlı bir sosyal çevreden hoşlanan havalı ve eğlence düşkünü kişilere hitap eder. Turuncu insanlar olayları biraz abartma eğiliminde olabilirler ve insanların dikkatini çekerler, ama genelde iyi huylu ve popüler kişilerdir. Biraz kararsız ve tereddütlü olabilirler, ama fikirlerinin kabul edilmesi için uğraşırlar. Turuncu, gençliğin, gücün, korkusuzluğun, merakın ve huzursuzluğun rengidir.
Kırmızı
Güç, kuvvet, sağlık ve canlılığın rengi Kırmızı, genelde dışadönük, kavgacı, coşkulu ve atılgan kişiler tarafından seçilen bir renktir. Hırslı bir doğayladoğayla barışıktır, ama bu rengi seçenler zaman zaman sert, hayattan alabilecekleri her şeyi almaya kararlı, insanları yargılarken ve taraf tutarken aceleci olabilirler. Kırmızı insanlar genelde iyimserdir ve monotonluğa dayanamazlar; daha ziyade huzursuz olup hiç de içedönük değillerdir. Bu yüzden de kendi eksiklerinin farkında olmayabilirler. Objektif olmak onlara zor gelir ve bir sorun olduğunda başkalarını suçlayabilirler. Kırmızıyı tercih eden sessiz insanlar, bu rengin verdiği sıcaklığa, güce ve yaşam enerjisine ihtiyaç duyabilirler veya ciddi bir dış görünüş ardında gerçek hislerini örterler. Kırmızı genelde hayat sevinci olan açık ve karmaşık olmayan doğaya sahip insanlar tarafından seçilir.
Yeşil
Denge ve uyumun rengi Yeşil, umudu, yenilenmeyi ve huzuru sembolize eder ve genelde nazik ve içten insanlar tarafından beğenilir. Yeşiller genelde samimi, toplum zihniyetli, sosyal sayılabilecek ama bedeli ne olursa olsun huzuru tercih eden kişilerdir. Yeşil insanları, kendinden çok ödün veren, mütevazı ve sabırlı olabilirler, bu yüzden başkaları tarafından istismar edilebilirler. Genellikle incelikli, medeni ve saygıdeğer kişiliklerdir.
Mavi
Yumuşak, rahatlatıcı, merhametli ve ilgili Mavi, temkin ve içedönüşün, muhafazakarlığın ve görev duygusunun rengidir. Sabırlı, azimli, vicdanlı, hassas ve kontrollü Maviler, istikrarlı karakterleri ve bilgelikleriyle başkaları tarafından hayran olunmak isterler. İnançlıdırlar, ama çoğu zaman kısmen esnek olmayan inançlardan endişelenirler ve çok tedbirli olabilirler, havalı tiplerden şüphe duyarlar.
Mor
Morlar, benzersiz ve farklı olmaya dair duydukları kuvvetli arzuyla oldukça bireysel, zor beğenen, zeki ve hassas insanlardır. Huysuz, açık sözlü ve sanatçı bir Mor kişisi, yanlış anlaşıldığında ilgisiz ve alaycı olabilir. Mor rengi seçiyorsanız, otorite konumuna gelme ihtimaliniz olup sıradışı, hoşgörülü ve ağırbaşlı olma eğilimindesiniz.
Kahverengi
Bir Kahverengi insanı, çok katı ve sağlam, vicdanlı, güvenilir, istikrarlı ve muhafazakar olma eğiliminde olup sabır ve tahammül timsalidir. Kahverengiler, atılgan değillerdir ve belirsiz ve düşüncesiz olabilirler, ama sorumluluğu severler, güvenilir ve iyi niyetlidirler. Kahverengiyi seçiyorsanız, inatçı ve dik kafalı olma eğilimine dair dikkatli olun.
Gri
Tedbir ve uzlaşmanın rengi çalışkan Gri, huzur ve dinginliği arar ve çoğu zaman karşılığını almasa bile çok çalışır. Daha yaşlı Griler, biraz iniş çıkışlı koşturmacalı bir hayattan hoşlanırlar. Genç Griler, hayattan geri duruyor ve kişiliklerini bastırıyor olabilirler. Griler, çoğunlukla iyi iş becerilerine sahip olup çok çalışma eğilimindedirler.
Hikaye- Kısa Çizgi
     Öğretmen sınıftaki zeki fakat kıskanç öğrenciye “Niçin arkadaşlarını çekemiyor, onların yaptıklarını bozup kavga ediyorsun?” diye sordu. Öğrenci, bir süre düşündükten sonra, “Çünkü onların beni geçmelerini istemiyorum” dedi. “En iyi ben olmalıyım.
      Öğretmen, masasından kalktı, eline bir parça tebeşir aldı ve yere 15 cm. uzunluğunda bir çizgi çekti, kıskanç öğrenciye bakarak, “Bu çizgiyi nasıl kısaltırsın?” dedi.
      Öğrenci bir süre bu çizgiyi inceleyip içinde çizgiyi birçok parçaya bölmek de olan birkaç yanıt verdi. Öğretmen, yanıtları kabul etmedi ve yere ilkinden daha uzun bir çizgi çekti. “Şimdi birinci çizgi nasıl görünüyor?” diye sordu.
     Öğrenci utana sıkıla, “Daha kısa” diyerek başını öne eğdi.
     Öğretmen bu yanıt üzerine öğrencisine unutmaması gereken şu öğüdünü verdi:
     “Bilgini ve yeteneklerini artırarak kendi çizgini uzatman, rakibinin çizgisini bölmeye çalışmandan daha iyidir.” 
“Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz.”
Nietzsche
Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.