1. YAZARLAR

  2. Mehmet SÖNMEZOĞLU

  3. RIZIK ALLAH’TANDIR (1)
Mehmet SÖNMEZOĞLU

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

RIZIK ALLAH’TANDIR (1)

A+A-

Rızık sözlükte; Allah’ın yaratmış olduğu tüm canlılara lütfu olan nimet, yenilen, içilen şey, azık, kısmet, bolluk ve servet manalarına gelmektedir. Ayrıca insanın yararlanabildiği her türlü mal ve varlık da rızık olarak ifade edilmektedir. Ehl-i sünnet inancına göre, kendisinden yararlanılmak üzere Allah’ın canlılara verdiği her şey rızıktır. 

Yüce Allah’ın yaratıp ilâhi imtihan gereği dünyaya gönderdiği insanlar ve tüm canlı varlıklar hayatlarını devam ettirebilmek için Allah’ın nimetlerine muhtaçtırlar. Kur’an’da şöyle buyrulur: “Ey insanlar! Siz Allah’a muhtaçsınız. Allah ise her bakımdan sınırsız zengin olandır…” (Fâtır, 35/15) 

Allah’ın rızıklandırması, ikram ve ihsanı olmadan hiçbir varlık ihtiyaçlarını karşılayamaz, dolayısıyla hayatını idame ettiremez. Şüphesiz O, lütuf ve keremiyle her canlının rızkını vermeyi üstlenmiş, bu konuda teminat vermiştir. “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın” (Hûd, 11/6) ayeti de bu gerçeği teyid etmektedir. Ayet-i kerimedeki “Yeryüzünde” ifadesiyle, sadece karada yaşayan canlılar değil, aynı zamanda dünya hayatındaki havada ve denizde yaşayan tüm canlı varlıklar kastedilmiştir. Bu ayetle, insanların rızık konusunda Allah’a tam olarak güvenmeleri hedeflenmiştir.

Allah’a inanan, mülkün gerçek sahibinin Allah olduğunu kabul eden kimse, kendisini yaratan Rabbinin rızkını da vereceğini de bilir, bu konuda Allah’a tam bir güven içindedir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Eğer siz Allah’a gereği gibi güvenseydiniz, (Allah), kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları hâlde akşam doymuş olarak dönerler” (Tirmizî, Zühd, 33) buyurarak insanın rızık konusunda Allah’a güvenmesi gerektiğini belirtmiştir. Başka bir hadis-i şerifte ise, Allah’a güvenen ve tevekkül eden kimseleri kuş kalpli olarak vasıflandırmış ve bu gibilerin cennete gireceklerini bildirmiştir. (Müslim, Cennet, 27) Zira kuşlar her sabah, hiç bir endişe duymadan yuvalarından ayrılırlar, gün boyu dolaşırlar ve karınlarını doyurmuş olarak yuvalarına dönerler. Allah Teâlâ, “Nice canlı yaratık vardır ki rızkını (biriktirip yanında) taşımaz. Allah ona da size de rızık verir” (Ankebût, 29/60) ayetinde buyurduğu gibi onlara ve diğer tüm canlılara günlük rızıklarını verir. 

İnsanların rızıkları bazı sebeplere bağlı olarak azalıp çoğalabilir. İnsan takdir-i ilâhî gereği rızkının genişleyebileceği gibi daralabileceğini de kabullenmelidir. Zira Yüce Mevlamız bizim bilemediğimiz bir takım hikmetlere binaen kullarının rızıklarını azaltıp, çoğaltır. Kimi kullarına bol bol rızık verirken kimine de daha az verir. Ayet-i kerimede şöyle buyrulur: “De ki: ‘Şüphesiz Rabbim rızkı kullarından dilediğine bol bol verir ve dilediğine de kısar...” (Sebe’, 34/39) 

Ama hangi durumda olursa olsun Müslüman, elindekiyle yetinmeye çalışmalı, bol nimete kavuştuğunda Rabbine şükretmeli, nimetleri yerli yerinde kullanmalı, Allahu Teâlâ rızkını daralttığında ise bunu bir imtihan vesilesi olarak görerek sabretmeli, iffetini korumalı ve insanlardan dilenmemeye bakmalı, helalinden rızık aramaya devam etmelidir. Fakirliğin de zenginliğin de Allah’tan geldiğine inanmalı ve her iki halde de bir kul olarak üzerine düşen görevlerini ihmal etmemelidir.

İnsanın rızkı çeşitli sebeplerle azalıp çoğalır. İnsanın sahip olduğu nimetlere şükretmesi onun sahip olduğu nimetin artmasını sağlar. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır: “Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım.” (İbrahim, 14/7) Akrabayı kollayıp gözetmek de rızkın çoğalmasına vesiledir. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s.), “Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin” (Buharî, Edeb, 12; Müslim, Birr, 20, 21) buyurmuştur. 

    Yine Kur’an’da haber verildiğine göre iman edip salih amel işleyenlere de bol rızık verilecektir: “İçinizden kim Allah’a ve Resûlü’ne itaat eder ve salih bir amel işlerse, ona mükâfatını iki kat veririz. Biz, ona bereketli bir rızık hazırlamışızdır.” (Ahzâb, 33/31; Ayrıca bkz. Sebe’, 34/4) Rızkın artmasının sebeplerinden biri de takva sahibi olmak yani Allah’tan gereği gibi sakınmaktır. Ayet-i kerimede şöyle buyrulmuştur: “…Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış (kurtuluş) yolu açar. Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter… ” (Talâk, 65/2-3)

Toplumun korunmaya muhtaç kesimlerinden fakirleri, zayıf ve kimsesizleri kollayıp gözetmek rızkın çoğalması için önemli bir vesiledir. Hz. Peygamber (s.a.s.) hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sayesinde Allah’tan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın.”  (Ebû Davûd, Cihad, 70)

(Devam edecek)
    
     

Bu yazı toplam 1512 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.