1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Roman Festivaline Goran Bregoviç yakışır
Roman Festivaline Goran Bregoviç yakışır

Roman Festivaline Goran Bregoviç yakışır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Roman Açılımına en büyük destek Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçen yıl Ramazanda Romanlara Antikkapı’da iftar

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Roman Açılımına en büyük destek Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçen yıl Ramazanda Romanlara Antikkapı’da iftar verdi, Kurban Bayramında Roman Festivali düzenledi.

Roman Açılımının en önemli halkalarından biri de ilimizdeki 1000 Romana 1000 adet keman dağıtılmasıydı. Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal’ın geliştirdiği bu proje kapsamında çocuk, genç, yetişkin 1000 Roman vatandaşa kemanları önceki gün Atatürk Spor Salonunda dağıtıldı. Kemanlar Romanlara zimmetli verilmiş. Üç ay kurs göreceklermiş. Kursa devam etmeyenin kemanı geri alınacakmış ve kursun sonunda 1000 kişilik Roman Orkestrası konser verecekmiş.

Peki ne zaman?

Romanlar 5, 6, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde Hıdrellez’i “Kakava” şenlikleri adı altında kutluyorlar. Bu kapsamda 5-8 Mayıs tarihleri arasında Sekapark’ta 1. Uluslararası Roman Festivali programı düzenlenecek. Bu festivalde 1000 kursiyer hep birlikte keman çalarak bir rekora imza atacak. Bu festivalle Türkiye’nin, Kafkasların ve Balkanların değişik coğrafyalarından Kocaeli’ye gelen ve yaklaşık 50 bin kişi oldukları tahmin edilen Romanların kültürlerini yaşatmak amaçlanıyor.

Sekapark’ta Uluslararası Roman Festivali düzenlemek, nereden bakarsanız bakın, bu alanda binlerce Romanın buluşması, tanışması ve kaynaşması demektir.

1000 kişilik Roman Orkestrası da konser versin.

Yeter mi?

Yetmez…

Bir konser daha lazım.

Özgün bir konser.

Romanlara özgü bir konser.

Bu konseri dünyada sadece bir kişi verir:

Goran Bregoviç.

Emir Kusturica’nın yönettiği Çingenelerin yaşamını trajikomik anlatan “Çingeneler Zamanı” filminin müziklerini Goran Bregoviç yapmıştır.

Üstüne gölge düşen bir halkın türküsüydü “Çingeneler Zamanı”.

Filmi hatırlayanlarınız olacaktır. Palmiyeleri, altınları, kanları, canları, ödülleri, festivalleri geçiniz, hepsinin ötesinde sinemanın sanattan çok, büyü olduğunu haykırır gibiydi.

Kız kardeşini yürütebilmek için bir çetenin elemanlığına soyunan, emeksiz kazandığı paranın hayallerini körleştirip onu bozacağı bir serüvenin kadersiz yolculuğuna soyunmuştur Perhan…

Görüntü yönetmeni Vladi Flac’ın eşsiz Hıdrellez görüntüleri eşliğinde, bir ara Perhan’ın babaannesine yönelen Kusturica kamerası ve o ince gözyaşları nasıl bir zamana tanıklık ettiğimizi anlatacaktır. Bu, Çingeneler Zamanı’dır...

Emir Kusturica, alttan alta Tito Yugoslavya’sının eriyişini, bundan duyduğu derin hüznü Perhan’ın kişiliğinde yansıtır. Bunun ötesinde, derin şiirsellik filmin her karesine yüzyılın önemli çağdaş ozanlarından Goran Bregovic’in müziğiyle yansıyacaktır. Kusturica, daha sonraları “Arizona Dream”de de sık sık kullanacağı ruhun bedenden yükselişini, gelinlik metaforuyla “Çingeneler Zamanı” için ölümsüz kılacaktır.

Anlatılan; horlanan, kabul görmez bir halkın hikayesidir de… Kusturica öyle anlatır ki, günahıyla sevabıyla kimsenin kimsede hakkı kalmaz.

Anlatılan bu kederli zaman Çingenelere çalar ama bir ırkı anlatmanın insanı anlatmaktan geçtiği çok iyi bilinir.

“Çingeneler Zamanı”nın müziklerini yapan efsane müzisyen Goran Bregoviç, her yaz İstanbul’da düzenlenen konser organizasyonuna katılıyor.

Büyükşehir Belediyesi için Goran Bregoviç’i Uluslararası Roman Festivali’ne getirmek çocuk oyuncağıdır.

Böyle bir teklifi Goran’ın seve seve kabul edeceğine de eminim.

Yeter ki Büyükşehir Belediyesi Goran Bregoviç’in kim olduğunu bilsin. Gerisi çok kolay.

Haydi Büyükşehir, başar bu işi!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.