1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ruhsat verme süresi kısalacak
Ruhsat verme süresi kısalacak

Ruhsat verme süresi kısalacak

Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi kapsamında işyeri açma ve işletme ruhsatı verme hakkında yerel yönetici ve çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı

A+A-

Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi kapsamında işyeri açma ve işletme ruhsatı verme hakkında yerel yönetici ve çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Eğitimler Doç. Dr. Nail Öztaş ve Zeynep Çakır tarafından verildi.

Yerel yönetim ve sanayici temsilcilerine eğitim verildi

Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantı Antikkapı Restoran’da gerçekleşti.  Büyükşehir Belediyesi, il müdürlükleri ve sanayici temsilcilerine süreçle ilgili bilgilendirme yapılırken iş yeri açma ve işletme ruhsatı verme konusunda katılımcılara eğitim verildi. Bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Osman Poyraz, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü,  Dilovası Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Ticaret Odası ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili personeli katıldı.

Cezalar çok ağır

Doç. Dr. Nail Öztaş tarafında yapılan sunumda ruhsat verme konusunda yaşanan sorunlar katılımcılarla paylaşıldı. Nail Öztaş elde ettikleri sonuçları paylaşırken, ruhsat verme konusunda tespit ettikleri en önemli sorunların küçük belediyelerin ruhsat verme konusunda araç ve personel sıkıntısı, belediyeler tarafından uygulanan cezaların iş yeri kapatma veya çok ağır para cezası şeklinde olması ve uygulanan cezaların iş yerlerinin kapanmasına neden olması şeklinde sıraladı.

Yasalardaki boşluklar giderilecek

Nail Öztaş konuşmasında, “Kurullar arasında koordinasyon eksikliği bulunmakta ve kurumlar bilgileri birbirileriyle paylaşmamakta. Ayrıca yönetmelikler ve mevzuattan doğan boşluklarda ruhsat verme sürecini uzatmakta. Bazı kurumlarda ruhsat verme süreci 15 gün sürerken bir diğer kurumda süreç 3 ayı bulmakta. Elde edilen anket sonuçları ilgili bakanlıklara aktarılarak yasalardaki boşluklar ortadan kaldırılacak” dedi.

Yasal düzenlemelere gidilecek

İçişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği-Türkiye Katılım Öncesi Mali İşbirliği Programı kapsamında, Avrupa Birliği'nin mali, Birleşmiş Milletler Kalkınma programının teknik desteği ile yürütülen proje kapsamında işyeri açma ve işletme ruhsatı alma konusunda elde edilen sonuçlar katılımcılara aktarıldı. Anket sonuçlarından elde edilen veriler ilgili bakanlıklara iletilerek ruhsat verme konusunda yaşanan sıkıntıların aşılması için yasal düzenlemelere gidilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.