1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Rum Bakan, Rusya ile anlaşma sağlayamadı
Rum Bakan, Rusya ile anlaşma sağlayamadı

Rum Bakan, Rusya ile anlaşma sağlayamadı

Avrupa Birliği’nin önerdiği mevduatlara vergi getiren kurtarma paketinin Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosunda reddedilmesinin ardından Moskova’ya gelen Rum Kesimi Maliye Bakanı Michael Sarris, Rus meslektaşı

A+A-

Avrupa Birliği’nin önerdiği mevduatlara vergi getiren kurtarma paketinin Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosunda reddedilmesinin ardından Moskova’ya gelen Rum Kesimi Maliye Bakanı Michael Sarris, Rus meslektaşı Anton Siluanov’la görüşmesinde herhangi bir sonuç alamadı.

Basına değerlendirmede bulunan Sarris, “Görüşme çok güzel, yapıcı ve dostça geçti. Bir başka oturumda müzakerelerimizi sürdüreceğiz.” dedi. Rusya’nın desteğini alabilmek için zorlu bir müzakere süreci olduğuna değinen Rum Bakan, görüşmelerin farklı mekanda devam edeceğini söyledi. Sarris ve beraberindeki heyet Rusya ile anlaşma sağlanana kadar Moskova’da kalmayı planlıyor.

Sarris ve Siluanov görüşmesinin 90 dakika kadar sürdüğü, toplantıya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev ve yarımcısı Sergey Şvetsov’un da katıldığı ifade ediliyor.

Rum heyeti, Rusya’da 2016’da süresi dolacak 2,5 milyar dolarlık kredinin süresinin 2021’e kadar uzatılmasını ve yüzde 4,5 olan fazi oranının da düşürülmesini talep ediyor.

Spekülasyonlara göre Rusya’nın Kıbrıs bankalarından birine el konulmasında destek sağlaması da gelen talepler arasında. Moskova ise banka yönetiminde etkin bir oy oranına sahip olmak istiyor.

GAZPROM DEVREYE GİREBİLİR

Kıbrıs Rum Kesimi Ticaret Bakanı Giorgos Lakkotrypis de Moskova’da temaslarda bulunuyor.

Rus oligarklar Mihail Prohorov, özel sektörün de Rum Kesimi’nin kurtarılmasında katkı sağlayabileceğini söyledi. Prohorov, “Eğer biz Kıbrıs’ta yaşanan krizin Rusya’yı etkilemeyeceğini düşünürsek, büyük hata yaparız.” uyarısında bulundu.

Rum Kesimi’nde off-shore hesaplarda 50 milyar dolara yakın parası olan Rusya krizden en az zararla çıkmanın yollarını arıyor. Adanın doğalgaz rezervlerinin Rus enerji devi Gazprom’a devri de alternatif teklifler arasında yer alıyor.

Kıbrıs Rum Kilisesi, krize çözüm için bütün mal varlığını tahsis ediyor

Rum Başpiskoposu Hrisostomos, ekonomik krize çare olması için bütün kilise varlığını Rum hükümetinin hizmetine sunmaya hazır olduklarını açıkladı. Hrisostomos, basılacak devlet tahvillerini alabileceklerini duyurdu.

İflasın eşiğine gelen Kıbrıs Rum Kesimi’nin ekonomik krizle mücadelesine kiliseden somut bir destek geldi. AB yardımına ilişkin yasa tasarısının Rum Meclisi tarafından reddedilmesinin ardından krize çözüm çabalarına destek için kolları sıvayan Başpiskopos Hrisostomos, Rum lider Nikos Anastasiyadis ile 45 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Başpiskopos Hrisostomos, bankacılık sisteminin çökmemesi, halkın desteklenmesi ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin ayakları üzerine doğrulabilmesi için kilisenin bütün mal varlığını hükümetin emrine tahsis edebileceğini duyurdu.

Hrisostomos, Rum lidere krizden çıkış önerisi sunduğunu belirtti. Başpiskopos, devlet tahvili basılması halinde halkın bunu destekleyeceğini söyledi. Devasa büyüklükte olan bütün kilise varlığına ipotek konulabileceği teklifinde bulunan Başpiskopos, bununla devlet tahvillerine yatırım yapılabileceğini, böylelikle devletin sağlayacağı kaynak ile ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ifade etti. Krizin yönetilebileceği yorumunda bulunan Başpiskopos, bütün metropolit, manastır ve kiliselerin tahvil alacakları güvencesi de verdi. Hrisostomos, bu konuda bir komisyonun çalışmaya başlayacağını ve kısa sürede sonuç alınabileceğini ifade etti. Son olarak AB yardımına kapı aralayan yasal düzenlemeyi reddeden milletvekillerini doğru karar verdikleri için tebrik eden Rum Kilisesi lideri Başpiskopos Hrisostomos, Avrupa’nın artık küçük devletlere de saygı göstermeyi öğrenmesi gerektiğini vurguladı.

Rum Meclisi, bankalardaki mevduatlardan kesinti yapılmasını kabul etmedi

Rum Meclisi, dün gece Rum bankalarındaki mevduatlardan kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısını reddetti. Konu ile ilgili açıklama yapan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Meclisi'nden çıkan karara saygı duyduğunu ifade etti.

Rum bankalarındaki mevduatlardan kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısı dün Rum Meclisi'nde oylamaya sunuldu. Rum Meclisi Genel Kurulu’nda Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), Demokrat Partisi (DİKO), Rum Sosyalist Partisi EDEK gibi partilerden 36 milletvekili ile bağımsız Rum Milletvekili Zaharias Kulias’ın mevduatlardan kesinti yapılmasına ret oyu verdi. Buna karşın iktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ)’nin 19 milletvekili ise yasa tasarısı için çekimser oy kullandı.

DİSİ’nin çekimser oy kullanma kararının, yasa tasarısının reddedilmesi ve kabul edilmesi gibi önerilen ele alındığı parti meclisinde DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu’nun önerisiyle, partinin Nikos Anastasiadis’e kolaylık sağlaması ve Avrupalılarla olan köprüleri açık bırakma çabası içerisinde, çekimser kalmanın en akıllıca çözüm olacağına hükmedildiği ifade edildi.

Bu kararın yanı sıra, taktik amacıyla Neofitu’nun, toplantının ertelenmesini istediğini, ancak partilerin, yeni bir ertelemeye gidilmenin hiçbir yararının olmayacağını belirterek, Neofitu’nun isteğine karşı çıktıklarını da aktarıldı.

ANASTASİADİS KARARA SAYGI DUYUYOR

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Rum Meclisi’nin mevduatlardan kesinti yapılması kararının ardından yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in karar saygı duyduğunu dile getirdi. Stilyanidis, şekillenen durumu ele almak üzere bugün siyasi parti liderleriyle görüşeceğini kaydetti.

AKEL ANASTASİADİS’İ ELEŞTİRDİ

DİSİ'nin aldığı karara karşı gelen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Meclis’teki konuşmasında Anastasiadis’in sorumluluklarına ve Avrupa politikalarına odaklandı.

Anastasiadis’in seçim öncesinde sahte umutlarla halkı uyuttuğunu savunan Kiprianu, Rum liderin partileri görmezden geldiğini ve yönetime gelir gelmez, ilk dayanıklılık testinde başarısızla uğradığını ileri sürdü. Kiprianu, tüm mevduatların tıraşlanmasının Rum önerisi olduğuna dair Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’nin tezinin dayanaksız olmadığını ifade etti.

DİSİ’DEN AKEL’E CEVAP

DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu ise konuşmasının büyük bir kısmını, Kiprianu’ya cevap vermekle tüketti. Önceki 5 yıllık felaket dolu yönetimden dolayı Güney Kıbrıs’ın bugün bu durumda bulunduğunu söyleyen Neofitu, ulusal çıkarla söz konusu olduğunda bile bazılarının kaygısının, partisel çıkarla olduğu eleştirisinde bulundu.

Tıraşlamayı, Euro bölgesinin temellerine “harakiri” olarak nitelendirerek Avrupalıların tutumuna ilişkin hayal kırıklığını gizlemeyen Neofitu, Anastasiadis’e yapılan şantajlardan şikayet etti.

Neofitu ayrıca, DİSİ’nin, Anastasiadis’in Brüksel’de verdiği sıkı mücadeleye saygından ötürü, ayrıca yurtdışıyla uzlaşı köprüleri kopmaması için tıraşlamayı reddetmeyip çekimser kaldıkları izahatında bulundu.

Ruslar, Rum Kesimi'ni terk etmeyi düşünüyor

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan Ruslar, kendi paraları üzerinden yapılan tartışmalar sebebiyle adayı terk etmeyi düşünüyor.

On binlerce Rus vatandaşının yaşaması sebebiyle "Limasolgrad" diye adlandırılan Limasol'da büyüyen Anastasia, "Artık kendimize, burada neden kalmamız gerektiğini soruyoruz." dedi. AFP'ye konuşan Anastasia, "Bu ülkeye ve bankalarına güvendik ama birdenbire paramızı almaya kalkıyorlar." tepkisini gösterdi.

Rum Meclisi, mevduatlardan kesinti öngören tasarıyı reddetse de mali kriz sebebiyle aynı teklifin başka bir şekilde yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Bu durum da bankalardaki mevduatların üçte birine denk gelen 31 milyar dolara sahip oldukları tahmin edilen Rusları endişelendiriyor.

Limassol sahilinde bir emlak şirketinde çalışan Yana, "Euro Bölgesi'ne katılana kadar Kıbrıs bir cennetti. Ama son aylarda bizi parmakla göstermeye başladılar. Gün geçtikçe kendimizi daha fazla yabancı gibi hissediyoruz. Burada bazıları, içine düştükleri durumdan Rus parasının sorumlu olduğunu düşünüyor, bazıları da kıskanıyor." dedi.

Yana'nın arkadaşı Tatiana ise bankalar açılır açılmaz Rusların tüm paralarını çekeceğini söyledi ve "Bu adaya bir şans daha vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Lüks oteller, restoranlar, otomobiller ve kürkçü dükkanlarıyla ünlü Limasol'da Rus toplumunun kendilerine ait radyo kanalları, gazeteleri, okulları ve bankaları bulunuyor.

Troyka, Rumları iflastan kurtarmak için bankalardaki tüm mevduatlardan kesinti yapması için bastırıyor.

Güney Kıbrıs'ta bankaların düze çıkarılması için yasa tasarısı hazırlanıyor

Güney Kıbrıs’taki iki büyük bankanın düze çıkarılması için ilgili yasa tasarılarının hazırlanması yönündeki çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Rum Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı teknokratları tarafından hazırlanan ilgili yasa tasarılarına yönelik son noktanın dün konulduğunu ifade edildi. Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin dünkü toplantısına katılan Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis, tüm sigortalı mevduatların taşınacağı ve arkasında sigortasız mevduatlar ile borç ödemelerinin gerçekleştirilmesinin bırakılacağı iki tane köprü banka oluşturulacağını söyledi.

İlgili yasa tasarıları konusunda detaylı açıklamalarda bulunan Dimitriadis, açıklamasında ayrıca kendilerini, Euro bölgesi dışında kalmalarına mecbur edecek tedbirleri alma tehlikesinin de bulunduğunu ancak bunun kesin olmadığını kaydetti.

Bu arada İngiliz “KPMG” ve Avrupa Komisyonu’na bağlı “Moneyval” Komitesi’nin, Güney Kıbrıs’ın kara para aklanmasına ilişkin yasal çerçevesini bugünden itibaren incelemeye başlayacağı da biliniyor. Bu incelemenin Mart ayı sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor.

YABANCI BANKALARIN GÜNEY’DEN AYRILMASI TEHLİKESİ

Öte yandan Rum Meclisi Maliye Komitesi’nde açıklamalarda bulunan Yabancı Bankalar Derneği temsilcisi Marios Anastasiu, mevduatlardan kesinti yapılmasına yönelik yasa tasarısının oylanması durumunda ve de yabancı bankalardan herhangi bir kesinti yapılması durumunda bunun felaket olacağı uyarısında bulundu.

Anastasiu, Güney Kıbrıs’ta şube veya farklı statüde hizmet veren 25 veya 26 uluslararası bankanın bulunduğunu, yasa tasarısının onaylanmasının ardından bunların kepenk indirebileceğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.