1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Rum bankacılık sisteminde köklü değişiklikler yapılacak
Rum bankacılık sisteminde köklü değişiklikler yapılacak

Rum bankacılık sisteminde köklü değişiklikler yapılacak

Rum bankacılık sistemini kökten değiştirecek yeni uygulamalar geliyor. Bu doğrultuda Rum Meclisi, bankaları ayakta tutabilmek için yeni yasa tasarılarını onaylamaya hazırlanıyor. Bu yasa tasarıları içerisinde

A+A-

Rum bankacılık sistemini kökten değiştirecek yeni uygulamalar geliyor. Bu doğrultuda Rum Meclisi, bankaları ayakta tutabilmek için yeni yasa tasarılarını onaylamaya hazırlanıyor. Bu yasa tasarıları içerisinde en dikkat çekeni, Rum Maliye Bakanı ve Rum Merkez Bankası Müdürü’ne, acil ve kamu yararına olacak durumlarda, sermayenin hareketlerinin kısıtlanması kararını alabilmeleri yetkisini vermesi olarak gösteriliyor.

Rum Meclisi'nin bugün onaylayacağı düşünülen bu yasa tasarısıyla Rum bankaların açılacağı günde sermaye kaçışını ve hareketlerini engelleyerek bankacılık sisteminin korunmasını amaçlıyor.

Bu yasa tasarısının yanı sıra, Rum Meclisi'nde onaya sunulacak olan diğer bir yasa tasarısında ise Rum bankalarının ıslahını düzenlemek amacıyla, Rum Merkez Bankası’nın bankalarda ıslah yapılması konusunda yetkili kılarak, bankaların ıslahın şartlarının belirlendiğini ifade ediliyor.

LAİKİ BANKASI ISLAH EDİLİYOR

Öte yandan Rum Alithia gazetesi, bankaların ıslahına ilişkin Rum Meclisine sunulan yasa tasarısının, Avrupa Merkez Bankası’nın, Eurogroup ile pazartesi gününe kadar anlaşmaya varılamazsa Rum bankalarına sağladığı likidite akışını keseceği uyarısında bulunmasının ardından, en kritik durumda bulunan “Laiki Bankası”nın ıslahını hedeflediğini yazdı.

Habere göre, Rum Merkez Bankası Müdürü Rum hükümetine, söz konusu bankanın düzensiz iflasla karşı karşıya bulunduğunu, bu yüzden de ıslahının gerektiğini acil olarak bildirdi.

Bu durumu göz önüne alan Rum Bakanlar Kurulu hazırladığı yasa tasarısıyla söz konusu bankayı “İyi Banka” ve “Kötü Banka” şeklinde ikiye bölerek düzenleme yoluna gidilecek yasa tasarısını hazırladı.

Yasa tasarısının bugün onaylanması durumunda söz konusu banka “iyi” ve “kötü” olarak ikiye bölünecek. 100 bin Euro’ya kadar olan ve garanti kapsamına giren mevduatlar “iyi bankaya” aktarılacak ve banka çalışanları işlerine devam edecekler.

“Kötü Banka” formatında olacak ve yine devlete ait olacak bankada ise garanti kapsamında bulunmayan tüm yatırımlar, takipteki alacaklar ve bankanın tüm kötü unsurları toplanacak.

Kötü Banka’nın başına bir yönetim kurulu atanacak ve bankanın sorunlarının uzun vadede çözülmesinin ardından banka lağvedilecek.

Gazete, alınacak bu önlemlere Güney Kıbrıs’ın ihtiyaç duyacağı kredi miktarının 2 milyar Euro’ya kadar düşürülebileceğini öne sürdü.

Rum bankacılar, meclisten geçecek yeni yasa tasarılarına tepki gösterdi

Rum Meclisi’nin “Laiki Bank’ın düze çıkarılması ve Dayanışma Yatırım Fonu’na ilişkin yasa tasarılarını oylamak üzere yapacağı toplantının öğleden sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Rum haber kaynaklarına göre, saat 10.00’da yapılması planlanan toplantı, söz konusu yasa tasarılarının Rum Meclisi Maliye Komitesi’ndeki görüşmelerinin sürmesinden dolayı akşam üzeri yapılacak.

Bu arada bir grup banka çalışanının, Güney Kıbrıs’taki bankacılık sektörünün yeniden düzenlenmesine ilişkin yasa tasarılarını protesto etmek amacıyla Meclis önünde toplandığı belirtildi.

Ellerinde pankart taşıyan banka çalışanlarının, ilgili yasa tasarısına karşı sloganlar attığı kaydedildi. Rum polisi, olası bir olayı önlemek amacıyla Rum Meclisi önünü trafiğe kapatıp, geniş güvenlik önlemi aldı.

Rusya: Rumlarla görüşmeleri tamamladık, önerileri ilgimizi çekmedi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında müzakerelerin sona erdiğini, Kıbrıs delegasyonun önerilerinin ilgilerini çekmediğini söyledi.

Basına değerlendirmede bulunan Siluanov, “Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Michael Sarris ve beraberindeki heyetle son görüşmeleri dün tamamladık. Müzakereler sona erdi. Rus şirketleri önerilere ilgi duymadı…” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi’ne ait bir kısım banka hisseleri ve diğer varlıkların satışı ile ilgili Rumların teklifleri olduğunu ifade eden Siluanov, “Bizim yatırımcılarımız ilgi duymadı. Banka hisselerinin devri konusunda ticari bankalarımız istekli değil. Doğrudan kredi konusu ise gündemde değil. Çünkü, Avrupa Birliği ile çözüm süreci devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Siluanov, AB’nin vereceği cevaba göre Rusya’nın da durumu yeniden değerlendirmeye alacağını söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rumların doğalgaz rezervleri ile ilgili öneride bulunduğunu doğrulamış, fiyat ve Türkiye ile sorunlar nedeni ile konunun cazip olmadığını ifade etmişti. Medvedev, askeri üs konusu ile ilgili iddiaları ise, “alternatif öneriler var” şeklinde cevaplamıştı.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ise yaptığı değerlendirmede Kıbrıs’da kriz yaşandığını, çözümün öngörülen rakamların çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu. Klepaç, “Krizin hızlı bir şekilde çözülebileceğini düşünmüyorum. 6 milyar Euro ile krizi daha önce çözmek mümkündü. Avrupa Birliği sorunu çözebilecek kapasiteye sahip. Ancak her şey geçen süre içinde maliyetin artacak olmasına bağlı…” uyarısında bulundu. Klepaç’a göre krizin sadece Kıbrıs bankalarını değil, Euro Bölgesi’nde de sorunlara neden olma riski var.

Mevduatlardan yüzde 10’lara kadar vergi almanın dışında çözüm yolları olduğuna değinen Klepaç, “En basit yol adaya 10 milyar Euro değil, 16 milyar Euro vermek. Avrupa Merkez Bankası için bu çok büyük rakam değil. Aksi durumda sonuçları çok daha masraflı olabilir.” dedi. Klepaç, Her şartta adada bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı olduğuna söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.