1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Rumlar iflastan kurtarılıyor
Rumlar iflastan kurtarılıyor

Rumlar iflastan kurtarılıyor

Kıbrıs Rum Kesimi 13 milyar dolarlık kurtarma paketi karşılığında kemer sıkma önlemleri ve mevduatlardan kesinti yapmayı kabul etti. Euro Bölgesi maliye bakanlarının onayladığı anlaşma ile Rum Kesimi,

A+A-

Kıbrıs Rum Kesimi 13 milyar dolarlık kurtarma paketi karşılığında kemer sıkma önlemleri ve mevduatlardan kesinti yapmayı kabul etti. Euro Bölgesi maliye bakanlarının onayladığı anlaşma ile Rum Kesimi, Euro'dan çıkarılma tehlikesinden de şimdilik kurtulmuş oldu. Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Euro bölgesinden çıkmalarının felaketle sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu akşama kadar anlaşma sağlanmaması durumunda Rum Kesimi'ne nakit akışını kesecekleri uyarısını yapmıştı. Avrupa Komisyonu ve ECB ile kurtarma paketine katkı yapan IMF Başkanı Christine Lagarde, "Anlaşmanın kalıcı, istikrarlı ve tamamen finanse edilebilir olduğuna inanıyoruz." dedi.

Anlaşmaya göre Rumlar, 13 milyar dolarlık destek karşılığında 7,5 milyar dolar kaynak oluşturmak zorunda. Bu miktarın büyük kısmı mevduatlardan yapılacak kesintiyle; kalanı ise vergi artışları ve özelleştirmelerle sağlanacak. Bu kapsamda Rum Kesimi'nin ikinci büyük bankası Laiki yeniden yapılandırılacak, banka hesaplarında 100 bin Euro'dan fazla parası olan mudilerden de büyük kesintiler yapılacak.

Önlemlerin Rum Kesimi'ndeki resesyonu daha da derinleştireceği tahmin ediliyor. AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Yakın gelecek bu ülke (Rum Kesimi) ve halkı için çok zor olacak. Ama bu önlemler ekonomilerini yeni bir temel üzerinde tekrar inşa etmeleri için gerekli." diye konuştu.

Rumlar, Yunanistan'la bankaların devri konusunda anlaşamadı

Rum bankaların Yunanistan’daki şubelerinin Pire Bankası tarafından alınması konusunda anlaşma sağlanamadı.

Rum Politis gazetesi, Rum bankalarının Yunanistan’daki şubelerinin Pire Bankası’na devredilmesi anlaşmasının Anastasiadis tarafından dondurulduğunu yazdı. Anastasiadis’in bu anlaşmanın, Brüksel’de devam etmekte olan müzakerelerde koz olarak kullanmak istemesi nedeniyle imzalanmaması direktifi verdiği belirtildi.

Gazeteye göre dün sabah saatlerinde imzalanması beklenen devir anlaşması “Laiki” Bankası’nın Olağanüstü Likidite Mekanizması’ndan (ELA) aldığı toplam 9,5 milyar Euro’dan, Yunanistan’daki şubelerine aktardığı 5,5 milyar Euro’luk bölümünün Güney Kıbrıs’ın omzuna yüklüyor. Bu da Yunanistan’da bulunan Rum banka şubelerinin, 5,5 milyar Euro’yu Güney Kıbrıs karşılayacağından, neredeyse hiçbir bedel ödemeden Pire Bankası’nın ve Mihalis Salas’ın tasarrufuna geçeceği anlamına geliyor. Güney Kıbrıs ayrıca bu şubelerin sermayelerinin yeniden yapılandırılması için Pire Bankası’na 750 milyon Euro daha verecek.

Habere göre, Yunanistan’daki Rum banka şubeleriyle ilgili anlaşma Atina ziyareti sırasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras arasında siyasi düzeyde karar verildi. Gazete nihai kararın ise Eurogroup’tan bugün çıkacak anlaşmaya bağlı olduğunu kaydetti.

Gazete haberinin “Atina Devletleştirme Emri Vermekle Tehdit Etti... Müzakere ve Karşılıklı Tehditler” başlığıyla ayırdığı bölümünde Anastasiadis’in ilgili kararının Rum ve Yunan hükümetleri arasında yoğun bir soğukluk oluşturduğunu yazdı. Rum tarafındaki ekonomi çevreleri ise avantajlı bir çözüm bulunmaması halinde Rum Merkez Bankası’nın, Yunanistan’daki Rum banka şubelerinde bulunan sermayeleri, bankaların Kıbrıs’taki ana merkezlerine taşıyabileceğini söyledi. Gazete böyle bir gelişmeyle Yunanların bu bankalardaki mevduatlarını kaybedeceklerine işaret etti.

Anastasiadis: Enkaz devraldım

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, iflasın eşiğindeki bir hükümeti teslim aldığı için öfkeli olduğunu söyledi.

Anastasiadis, bir anma törenine gönderdiği ve Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos tarafından okunan mesajında öfke hissine sahip olduğunu, itibarlı ve müreffeh bir halkın bugünkü sefilliğe düşmesinden dolayı kızgınlık hissettiğini ifade etti.

İnsanların, işlerini, paralarını kaybettiklerini; halkın, yardımların dağıtıldığı pazarlarda ve karavanalarda kuyrukta beklediklerine dikkati çeken Anastasiadis, 25 gün önce devraldığı ülkenin, tarihinin en derin ekonomik krizi içerisinde olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’ın olağanüstü hal durumunda olduğunu vurgulayan Anastasiadis, şu anda, ülkeyi konomik krize kimlerin nasıl sürüklediğini incelemediklerini, bu aşamada sorumluların kim olduğu tartışmasına girme niyetinde olmadığını söyledi.

Yurtsever rasyonellik ve realist politikadan da bahseden Anastasiadis, "cesur inisiyatiflerin ve sağduyunun bölünmüş ülkenin yeniden birleşmesi ve Türkleşmenin önüne geçilmesi için yeni bir dinamik yaratabileceğini" aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.