• BIST 79.366
  • Altın 126,236
  • Dolar 3,0883
  • Euro 3,3729
  • Kocaeli 15 °C

RUS RULETİ..

Cem ŞAKOĞLU
Biz bir tuhaf insanlar olduk. Eskiden de böyle miydik bilemiyorum ama şu zamanlarda gerçekten acayip enteresan bir yapı olduk. Kim haklı, kim haksız tartışmaları ülke sınırlarınıza girmiş menşei ne olursa olsun bir uçağın düşürülmesi üzerine yapılıyor. Ki o bölgede bildiğiniz savaş var. Sınır ihlali kaza ile aşılmış bir durum olsa amenna ancak defalarca yapılan uyarı sonrası siz hala ihlali sürdürüyorsanız orada bir durmak lazım. Durmadık biz. Millet olarak bütün değerlerimizi bir kenara bıraktık ve siyaset uğruna kendi içimizde başladık birbirimizi yemeye, birbirimizi satmaya, birbirimizi bildiğiniz gammazlayıp, şikayet etmeye. Nasıl yani yahu? Birilerini devirmek için her şey bu kadar mı mubah hale geldi. Şaka mısınız siz?
Şimdi çok açık bir şekilde yazıyorum kendi düşüncelerimi. Bu uçak düşürülme olayında iki devletin karşılıklı salvolarından daha öte bir durum asla olmaz, olmayacakta. Bu işler karşılıklı güç göstergesi gibi dursa da durum bana göre daha başka bir eksende. Fazlasıyla danışıklı dövüş gibi geliyor. Bu bir yerlere bir şeylere mesaj ya da yarın oluşacak başka bir yapının ön hazırlığı. Bu benim kendi komplo teorim ama iş öyle yerlere geldi ki, bu iş gerçekten de böylesine kör gözüm parmağına bir konumda gerçekleşmiş olsa. Yani biz Rusya ile böyle bir durumdan dolayı birbirimize girsek demek ki kendi içimizde parçalayacağız önce birbirimizi. Eyvallah savaş hiçbir dönemde ve hiçbir şekilde doğru bir hareket olmadı ve olmayacak da ancak demek hakikaten savaş olsa, biz birbirimizi yemeye başlayacağız önce. Sonra savaşacağımız ülke bize şöyle bir bakacak ve ‘Yahu sizinle ne uğraşacağım, siz zaten birbirinizi yiyorsunuz. Sonunuz zaten gelmiş. Ben elimi niye kirleteyim ki?’ diyecek ve arkasını dönüp çekip gidecek. 
O kadar üzüldüm ki bu duruma anlatamam size. Birlik beraberlik mesajlarının çok gerilerde kaldığını gördük bildiğiniz. Kimse kimsenin siyasi fikir veya uygulamalarını tasvip etmek zorunda değil arkadaşlar ama başka bir ülkenin uçağı benim ülke sınırlarımı ikaz edilmesine rağmen ihlal edecek ve ben bakacağım öyle mi? Yok öyle bir durum. Ne diyeceğiz adamlara ‘Aaa ne güzel yaptınız, buyurun gelin İstanbul’a kadar girin. İsterseniz bomba da bırakabilirsiniz. Biz zaten bu siyasi erki yıkamıyoruz, belki siz vesile olursunuz’ mu diyeceğiz Allah aşkına. Şaka mı bu? Sanki bazen siyaset uğruna kantarın topuzunu kaçırıyoruz gibi geliyor. Halk da bunu görüyor bilesiniz. Ve hatta bunu hala bilemediğiniz için bu gün ki konumunuzdasınız farkında mısınız? 
Eski film sahnelerindeki gibi toplu tabancada tek mermi, bir masanın etrafında iki kişi. Toplu şarjör çevriliyor ve iki kişi sırasıyla silahı şakağına dayayarak tetiği çekiyor. Kimde patlarsa artık. Büyük kumar. Gerçekten öyle. Şayet kendinize gelmezseniz büyük bir kumar oynanıyor farkına varmadan. Yine söylüyorum, artık kimin elinde patlarsa…
BAKIYORUM DA HERKES YERLİ YERİNDE MAAŞALLAH..
Aslına bakarsanız başarı da, başarısızlık da dünyanın hemen her yerinde aynı etkiyi yaratıyor insanlarda. Çünkü her ikisi de el ile tutulup, dokunulası şeyler olmasa da, görsel olarak parmakla gösterebileceğiniz materyalleri yoksa mutlu veya mutsuz ediyor insanları. Gerçi işin içerisine mutlu ve mutsuz kavramları girince, kime ve neye göre soruları da arkasını takip ettiği için durum biraz karışıyor ama bizim memleketimizde başarı ve başarısızlık kavramları artık önemini de, anlamını da çoktan yitirmiş vaziyette. 
Uzun zaman süreçlerinden bu yana ülkede iktidarı tek parti olarak sürdüren bir parti var. 7 Haziran seçimlerine kadar önüne çıkan bütün partilerin tozunu atan bir oluşum. Hani eskiden pehlivan güreşleri olurmuş ya günler süren biraz onlar gibi böyle. Yalnız burada durum hep atasözünden ilerliyor. Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali ‘Ben bir daha güreşeceğim’ diyen tonla yönetici var ortalıkta. Hayır işin tuhaf tarafı kazanan, iktidarı elinde bulunduran siyasi oluşumun idarecileri, yöneticileri değişiyor, heyecanını kaybeden, enerji katamayanlar elenip yerine yenileri monte oluyor olmasına rağmen, kaybedenlerde neredeyse hemen hiçbir hareket yok. 
Tabi işin aslına bakarsanız balık baştan kokuyor. İmam, cemaat misali ya da baş nereye giderse, ayak oraya gidiyor atasözünde olduğu gibi. Alan memnun, satan memnun. Kimse kendisini başarısız olarak addetmiyor. Yukarı bakıyor, bu işin lideri tüm başarısızlıklara rağmen koltuğunda, ‘Yahu ben buraya bu kadar emek, bunca para verdim. O gitmiyorsa ben niye gideyim ki?’ dediği anda zaten gerisi bir dolu kendisini haklı çıkartma senaryoları ile besleniyor.
İşin tuhaf tarafı ne biliyor musunuz? O siyasi partinin gönüldaşları, taraftarları, üyeleri de bu duruma adam gibi bir tepki vermiyor. Çünkü yıllardır o kadar alıştılar ki bu duruma. Böyle miydi eskiden. Daha seçim akşamı net sonuçlar açıklanmadan havlu atan partinin yöneticileri istifalarını açıklarlardı gazetelere. Daha iyi yapabileceklerin ya da en azından taze bir kana, yeni bir heyecana yer açmak için onurlu bir şekilde kenara çekilirlerdi. Oysa bu gün ‘Ulan biz şimdi çekiliriz, ilk seçimlerde parti iktidar olur, yutkunur kalırız’ mantığı var sanki. Böyle düşünüyorum çünkü desem ki kendilerini başarısız görmüyorlar adama ‘Neyin kafası bu böyle’ demezler mi arkadaş. Demezler. Demiyorlar çünkü. Ne söylerseniz söyleyin, ne yaparsanız yapın aldırış etmiyorlar, etmiyoruz. Gözümüzü başka bir şeyle boyayıveriyorlar. Mesela çok hisli insansa yönetici(!!!) kendisi çekiliyor ama başa yine kendi ekibini oturtmak ve erki elinden kaçırmamak için, varlığının devamını gizli kapılar ardında sürdürmek için o makamın başına kendi piyonunu getirmeye çalışıyor. Sonuç net ve hatta buyurun seçim sürecindeki partilerin adaylarına şöyle bir bakın ne dediğimi hemen herkesler görecek ve anlayacaklardır. Başarısızız diyemiyoruz maalesef. Davul ve tokmak hep bizde olsun. Voltran hep biz olalım istiyoruz. 
Siyasi partilerde amaç ne? Memleketin kendilerine göre kötü gidişatını değiştirmek. Yahu sen daha başındaki yöneticileri değiştiremiyorsun ki memleketin gidişatını olumlu yönde nasıl değiştirebileceksin? İşte buna inanmıyor seçmenler. Onun için oy atmıyorlar size. Başarısız isen arkadaş al ceketini ve lütfen çekil kenara da yerinize bu işleri daha iyi yapabilecek insanlar gelsin. Siyaseti meslek olarak yapmaktan vazgeçin. Başarılı değilsiniz çünkü. Bırakın da onurlu insandı en azından desinler.
Elin Japon’u kendi memleketinden binlerce kilometre uzakta bir memlekette köprü yapıyor, o köprünün halatlarından bir tanesi kopuyor ve adam bu başarısızlığın utancını daha fazla taşıyamayarak canına kıyıyor. Ki sonradan ortaya çıkan manzarada bizimkilerin kullandığı kalitesiz malzemeye bağlandı olay. Oysa ‘Pardon’ diyebilirdi adam. ‘İş kazası, maalesef oluyor böyle durumlar, telafi ederiz’ diyebilirdi. ‘Ortada büyütülecek bir durum yok. İnsanlar ölüyor, köprünün halatı kopmuş ne ki? Şükür can kaybı yok. Halledilir’ diyebilirdi ve biz de hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam edebilirdik. Adamda bizim memleketimizde paşalar gibi hayatını sürdürmeye devam edebilirdi. Korkunç paralar kazanmaya, ikili sohbetlerde milletin bir tarafına koymaya devam edebilirdi. Etmedi. Onurunu kaybettiğini düşündü ve intihar ederek canına kıydı. Biz de bu iş çok eskilerde namus davalarında ve yine maalesef mağdur tarafından ifa edilirdi ancak. Bakmayın o zamanlarda da sebep olan ya da olanlar hayatlarına devam ederlerdi. 
Kıssadan hisse hani diyoruz ya neden hiçbir şey değişmiyor diye, işte bu yüzden. Sistemin değişmesini istemeyen bir sistemin içerisine soktular bizi. Fark etmediğimiz de bu maalesef. Hayat bu yenmek de var, yenilmek de elbet. Başarı da var, başarısızlık da ve hatta başarısızlığı telafi edeceğine inanarak yeniden deneme hakkı da. Ancak bir klasik ile bitirelim yazımızı, ‘Bir insan beni bir kere kazıklarsa, Allah o insanın cezasını versin. Aynı insan beni ikinciye kazıklarsa, Allah o insanın yine cezasını versin ama aynı insan beni üçüncüye kazıklıyorsa, adamın bir kabahati yok, Allah benim cezamı versin’ 
ÖZLER LEZZET PAZARI VE BEN..
Evet son birkaç ayın klasik sorusunun cevabı niteliğinde olsun bu yazı. Olsun ki hem merakları giderelim, hem de dostlarımız adresimizi bilsinler. Beni tanıyanların birçoğunun ve hatta okurlarımın bile dikkatle takip edenlerinin bildiği üzere kızımın İstanbul’da bir okulu kazanmasının üzerine buradaki ticari hayatımızı noktalayarak İstanbul’un yolunu tutmuş ve oraya yerleşmiştik. Durum hala bu minval üzerinde devam ediyor aslında. İstanbul’da eski sektörümüz olan medyaya girmek üzere yaptığımız birkaç sortinin son derece pozitif ön görüşmelerinin bir türlü resmi anlaşmalara dökülememesi üzerine uzun süre evde kukumav kuşları gibi oturmak insanın ruhsal yapısını altüst ediyor. Yıllardır her ne kadar başarı ile ters orantılı olarak ilerlese de 18 yaşından bu yana ticari hayatın içerisinde olmak, sabahın erken saatleri itibariyle işyerine koşmak gibi alışkanlıklar üzerine bu denli evde oturmak çok akıl karı ve bize göre değil. 
İstanbul’a giderken kendi kendime bir karar almıştım. ‘Bundan sonra asla ticaret yapmayacağım’ diye. Bunda bu saatten sonra yabancı bir memlekette tanımadığın, huyunu suyunu bilmediğin insanlarla ticaret yapmanın ne kadar doğru olacağı fikriyle birlikte bu güne kadar kendi memleketinde sadece iyi niyet çerçevesinde fazla güvenin enayilik ile aynı çizgide yürüdüğü, ticaretin kurallarını sert olarak uygulamazsan sonunun pek de hayırlı olmadığını yaşadığımız acı tecrübelerle sabitledik. Tabi bu arada bu acı tecrübeler sadece şahsi olarak bana değil çevremdeki yakınlarıma da zarar verdi. Kim bilir belki onlara daha da fazla zarar verdi. Keşke olmasaydı demenin artık son derece geç olduğu bilinciyle artık ne kendimi, ne ailemi, ne de yakınlarımı üzmenin bir anlamı olmadığı fikriyle ‘Cem Şakoğlu ticaret hayat buraya kadar. Şu ana kadar saçtıkların ve iyi niyet adı altında (ki asıl adı enayilik) kaybettiklerin birçok insanın hayatını garanti altına alabilecek rakamlar. Onun için artık aklını başına devşir ve faydalı olabileceğin işler yap’ mantığı ile 49 yaşımda ticaret adamı olmadığımı anladım. 
Hayat önünüzden akıp giderken bazen neleri kaçırdığınızı fark etmiyorsunuz. Yine de her yeni gün aslına bakarsanız hepimiz için yeni bir başlangıç ve hiçbir şey için de geç değil. İşte bu süreçleri yaşarken geçtiğimiz yaz aylarında okulların tatil olması sebebiyle İzmit’te olduğumuz dönemlerde Balaban’a gidip gelirken önünden geçtiğim Özler Lezzet Pazarının yapım aşamalarında hem müşterisi olduğum, hem eski dost olan Sevgili Nurettin Öz ağabeye destek olabilmek adına birkaç telefon görüşmesi, yüz yüze yapılan birkaç dost sohbetinin ardından daha ilk günlerde ilk teklifimi almıştım kendisinden ‘Cem gel birlikte çalışalım’ diye. İlkler zordur. İyi olur Allah’tan, kötü olur kuldan diye bir sözümüz vardır bizim. Ben de Sevgili Nurettin ağabeye ‘Ağabey dur bakalım, şurası bir otursun. Belki bana ihtiyacınız yoktur. Ben nasıl olsa şu an size yardım edebilmek, destek verebilmek adına gelip gidiyorum’ demiştim kendisine. 
İlerleyen zaman içerisinde Sevgili Nurettin ağabey, Sevgili Eda ve ben karşılıklı oturup konuştuktan sonra profesyonel olarak birlikte çalışma kararı aldık. Özler Lezzet Pazarında birçok konuda danışmanlık yapmak üzere anlaştık. Reklam, basın ve halkla ilişkiler, sosyal medya, müşteri ilişkileri gibi ve tabi ki adı bunlar olduğu için sadece bunlarla asla sınırlı kalmayacağım daha birçok konuda aile ile birlikte çalışmalara başladık. 
Şimdi çok keyifli ve heyecanlı bir sürecin içinden geçiyoruz. Bir şeyleri oluşturmaya çalışırken ortaya çıkmaya başlayanları görünce mutluluk sarıyor insanı. Olumlu tepkilerin olması ve git gide istenilen seviyeye yaklaşmamız inanın bizi de müthiş keyiflendiriyor. 
Kıssadan hisse yaklaşık 2.5 – 3 aylık bir sürecin yaklaşık 1.5 ayını Özler Lezzet Pazarında danışman olarak sürdürüyorum. Tabi bu 3 aylık süreç içerisinde mekanımıza gelen dostların ya da sosyal medya üzerinden bizi takip eden dostların bir çoğunun merak ettiği ve sürekli sorduğu bir soru var ‘Özler senin mi?’ ya da ‘Buraya ortak mısın?’ sanıyorum yukarıda yazdıklarım bir çoğunuzun bu sorularına bir yanıt olacaktır. 
Reklam, basın ve halkla ilişkiler ve sosyal medya konularında danışmanlığım sadece Özler Lezzet Pazarı ile sınırlı olmasa da şu an için enerjimin büyük bir kısmını neredeyse yalnızca buraya harcıyorum. Sevgili Nurettin Öz ağabey 45 yıllık tecrübesini harika bir mekan ile taçlandırdı ve müthiş lezzetli ürünlerin sunulduğu bir mekan açtı. Mekanlar insanlar yani sizlerle güzel. Gelirseniz daha da güzelleşecek, sahiplenirseniz daha da keyiflenecek bir yer olacak Özler Lezzet Pazarı. Tamamen kendi dükkanınızmış tadında bir samimiyet sunmaya çalışıyoruz sizlere. Aileniz ve dostlarınızı evinizdeymiş gibi ağırlayabileceğiniz, sadece ızgara ürünleri ile değil, örneğin Kuzu Kavurma, Milföy Hamuruna sarılmış Kuzu İncik ya da Kuzu Tandır gibi mutfak ürünlerini de bulabileceğiniz bir mekan Özler Lezzet Pazarı. Hanımların günlerini, şirketlerin toplantılarını organize edebilecekleri özel salonu, yol üzerinde hiçbir park problemi yaşamaksızın etin en kalitelisini alabileceğiniz kasap reyonu mevcut. Tüm ürünler yeni mekanın altında bulunan imalathaneden çıktığı için yeni segment ürünleri de tezgahlarımızda görebileceksiniz. Fıstıklı ve hellim peynirli sucuk şimdilik bunlardan sadece bir tanesi. 
Özler Lezzet Pazarı çok kısa bir süre içerisinde ilk planda sadece Yahya Kaptan semtine hizmet vermek üzere Kasap ürünlerini çiğ olarak bir telefonunuzla evlerinize servis edecek. Yani yarım kilo kıyma, bir kilo kuşbaşı et ya da mangal için pirzolanızı paketlenmiş olarak yarım saat içerisinde evinize getirttirebileceksiniz. 
Daha bir dolu yeniliklerimiz olacak. Allah’ın izni ile biz bir yola çıktık. Bizimle yolda yürümek, bizi ziyarete gelmek, hal, hatır, sohbet etmek isteyen tüm dostlar için kapımız açık. Yeni adresimiz belli ÖZLER LEZZET PAZARI. Bekleriz efendim. 
YİRMİ SANİYEDE
Şeytan hizmetçi kılığına girmiş ve yirmi sene Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri'nin yanına gidip gelmişti. Bir türlü gönlüne vesvese vermeye, ona istediklerini yaptırmaya muvaffak olamamıştı. Bir gün: 
- Ey Üstat! Yoksa siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? dedi. Hazreti Cüneyd: 
- Sen lanetli İblissin. İlk geldiğin andan beri seni tanıyorum, buyurdu. Şeytan: 
- Ey Sultanül Muhakkikin! Sizin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir size hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım, dedi. 
- Defol melun! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan! diye bağırdı. 
İnsanın en zayıf damarı "Sensin!" denilerek, koltuğunun altına girmektir. Nice cahil, günahkâr, kendisini âlim ve faziletli zannederek bu şekilde İslam'a zarar vermiş, verdirilmiştir. Günümüzün de en tehlikeli hastalıklarından da birisi budur. 
ALLAH RIZASI..
Vakti zamanında odunculukla geçinen, çalışkan, dürüst, dindar bir adam vardı. O zamanda yaşayan bazı insanlar, yakın bir çevrede bulunan ve nadir yetişen bir ağaca kutsallık izafe etmişlerdi. Adaklarını, dileklerini o ağaç aracılığıyla yapıyorlardı. 
Bu oduncu anılan ağacı şirk (Allah'a ortak koşma) sebebi olarak görüyordu ve bunun için kesmeye karar verdi. O zamana kadar kimse buna cesaret edememişti. Oduncu bir gün baltasını aldı ve verdiği kararı uygulamak üzere yola koyuldu. Yolda karşısına acayip görünüşlü, insana güven vermeyen biri çıktı. 
Oduncu "sen kimsin?" diye sordu, o da "Ben şeytanım" diye cevap verdi. 
Oduncu "Vay alçak vay hain demek insanları yoldan çıkaran sensin, şimdi seni geberteyim" diye söylenip üstüne çullandı. 
Bir anda şeytanı altına alıp boğazına abandı : 
- "Demek ki insanları kandırıp o ağacı kutsallaştıran da sensin alçak herif" dedi. 
Şeytan, "Boşuna uğraşma, çabalama, beni öldüremezsin, çünkü Allah tarafından kıyamete kadar insanları saptırmak için bana mühlet verildi. Sen o ağacı kesmekten vazgeç sana bir öneride bulunacağım" diye karşılık verdi. 
Oduncu : "Kabule şayan ne önerin olabilir muzır herif?" diye çıkıştı. Şeytan şu öneride bulundu: 
- Sen o ağacı kesmekten vazgeçersen sana her sabah bir altın getirir yastığının altına koyarım. Böylece seni geçindirmeye bile yetmeyen odunculuktan kurtulmuş olursun. 
Oduncu biraz yumuşar gibi oldu ve sordu: 
- Peki vadettiğin bir altını getirmezsen ne olacak? 
- O zaman bana dilediğini yap... 
Oduncu öneriyi, kabul etti, ağacı kesmeden geri döndü. O gece yattı. Sabah olunca yastığının altına baktı ve gerçekten bir altın konmuştu. Buna çok memnun oldu. Merakla ertesi günü bekledi. Ertesi gün oldu ama yastığının altına para konmamıştı. Belki başka bir yere koymuştur diye her yanı alt üst etti yine altın çıkmadı. Buna çok içerleyen oduncu hemen bıçağını baltasını alıp şeytanı bulup öldürmek üzere yollandı. 
Aynı yerde şeytanla yine karşılaştılar. Oduncu şeytanı görür görmez hemen üzerine atıldı. Ama önceki nin tersine şeytan kendisini bir un çuvalı gibi savurdu. Adam kalktı, şeytanın üzerine yeni bir hamle yaptı. Ama elini bile süremedi. Artık insiyatif şeytana geçmişti. Şöyle dedi: 
- "Boşuna uğraşma arkadaş, sen geçen sefer beni neredeyse haklıyordun, çünkü o zaman Allah rızası için yola çıkmıştın. Şimdi ise bana kızgınlığın kendi nefsin için... Bundan dolayı artık bana gücünü geçiremezsin, aksine sen mağlup olursun..."
TEMEL’CE..
Lokantaya giden Temel, hamsi yerine başka bir şey denemek ister. Istakoz ister.
Istakoz gelir, Temel bakar ki ıstakozun tek bacağı var.
-Ha bunun diğer bacağuna nolmuş ula?
Ukala garson:
-Efendim, bilirsiniz ıstakozlar çok kavgacı olurlar. Bu ıstakoz da herhalde bir kavgadan yenik çıkmış, bacağının birini kaybetmiş olacak.
Temel epey sinirlenip tabağı elinin tersiyle itmiş.
-Çok konuşma ula bunu al da bağa galip ıstakoz getur...

GÜNÜN ÖZÜ..
Sular hep aktı geçti
Kurudu vakti geçti
Nice han, nice sultan
Tahtı bıraktı geçti
Dünya bir penceredir
Her gelen baktı geçti (Yunus Emre)
Bu yazı toplam 234 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37