1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Rusya ile vizeler kaldırılıyor
Rusya ile vizeler kaldırılıyor

Rusya ile vizeler kaldırılıyor

Rusya ve Türkiye arasında bir aya kadar süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmada önemli bir adım daha atıldı. Vizesiz uygulamanın yürürlüğe girebilmesi için gerekli olan

A+A-

Rusya ve Türkiye arasında bir aya kadar süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmada önemli bir adım daha atıldı. Vizesiz uygulamanın yürürlüğe girebilmesi için gerekli olan 'Geri Kabul Anlaşması' bugün Moskova'da imzalandı. Anlaşmaya Rusya adına Federal Göçmen Servisi Başkan Yardımcısı Nikolay Smorodin, Türkiye adına da Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Şakir Fakılı imza koydu.

Yasadışı göçle mücadelede etkin bir hukuki araç olan Geri Kabul Anlaşması Türkiye ile Rusya arasında Moskova'da RF Federal Göç Servisi binasında imzalandı. Söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla iki ülke arasında Mayıs 2010’da imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşmasının yürürlüğe girmesi için bir adım daha atılmış oldu.

Türkiye'de Vize Muafiyet Anlaşması 21 Haziran 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanıp, 27 Temmuz 2010'da Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için iki tarafın da 'Geri Kabul Anlaşmaları'nı parlamentolardan geçirmeleri gerekiyor. Türkiye'nin onay sürecini tamamladığı 'Vize Muafiyet Anlaşması' ile ilgili süreç Duma'da henüz başlamadı.

İmza töreninde açıklamada bulunan Smorodin, "Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin gelişmesine yönelik yoğun çalışmaların uygulamaya geçtiği bir süreci yaşıyoruz. Bugün imzalanan anlaşmanın ileride etkin bir şekilde uygulanmasını ümit ediyoruz. Böylece iki ülkenin gelişimine katkı sağlayacak. Umarım sorun yaşanmayacak. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşıldığında da her zaman çözüme hazırız" şeklinde konuştu.

Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Fakılı da yaptığı değerlendirmede Türkiye ile Rusya arasında her zaman özellikle de son 20 yılda dostluk ve işbirliği ortamının geliştiğini ifade ederek, "İnsani ilişkiler ve geliş gidişler açısından yoğun bir dönem yaşıyoruz. Şu anda 'Geri Kabul Anlaşması'nı imzaladık. En kısa sürede yasal sürecin tamamlanarak vizesiz geliş gidişlerin başlamasını ümit ediyoruz" dedi. Mevcut anlaşmalarla uygulamada doğabilecek sıkıntıların aşılmasında her zaman çözüm üretilebileceğine değindi.

Onayların tamamlanmasından 30 gün sonra uygulama başlayacak

Anlaşmaların onaylama sürecinin tamamlanmasından 30 gün sonra vize muafiyetinin yürürlüğe gireceğine değinen Fakılı, "Onay sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Rusya tarafının da tamamlamasını bekliyoruz. Vize muafiyetinin ardından Türkiye'ye daha çok turist gelmesini bekliyoruz. Bu durumda kazançlı olacağımızı düşünüyorum" dedi.

Vizeler turizm sezonuna yetişecek

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin daha önce Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Rus tarafının iç onay sürecini tamamlamasını bekliyoruz. Bunun için Geri Kabul Anlaşması'nın da imzalanması ve hem TBMM'den hem de Duma'dan geçerek yürürlüğe girmesi gerekiyor. Gerekli değişiklik taleplerini bir Nota ile Rus tarafına ilettik. Uygulamanın yeni turizm sezonuna yetişeceğini ümit ediyorum"

Ekonomik, siyasi ve kültürel alanda gelişen Rusya-Türkiye ilişkileri stratejik ortaklık yönünde hızla ilerliyor. Samsun-Ceyhan petrol boru hattında 2012'de kazma vurmaya hazırlanan iki ülke, Mersin-Akkuyu nükleer santral anlaşmasında uygulama aşamasına geldi. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmayı mümkün kılacak yeni bir ivme yakalanırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eş başkan oldukları ortak kabine 'Üst Düzey İşbirliği Konseyi' (ÜDİK) 2011'in ilk yarısında Moskova'da toplanacak. Zirve için hazırlıklara başlayan taraflar ÜDİK'in alt yapılarından biri olan 'Toplumsal Forum' kurullarını oluşturmuş durumda.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.