1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rüzgar gülü olmak
Rüzgar gülü olmak

Rüzgar gülü olmak

Bunlar ne zaman dönerler diye merakla bekliyordum. Ve sonunda “Taraf olan bertaraf olur “ sözü etkili oldu referandum sürecinde iktidarla ters düşen Patronlar kulübü rüzgar gülü gibi iktid

A+A-

Bunlar ne zaman  dönerler diye merakla bekliyordum. Ve sonunda  “Taraf olan bertaraf olur “ sözü etkili oldu referandum sürecinde iktidarla ters düşen Patronlar kulübü rüzgar gülü gibi iktidarın dümen suyuna girmek için yeşil ışık yaktı.

Genel kurullarına davet ettikleri Başbakan ile kamuoyu karşısında samimi pozlar veren patronlar iktidarla kavga etmenin kendilerine yarar getirmeyeceğini de gördüler. Bu nasıl iştir nasıl bir vizyondur anlayan birileri varsa konuşsun.

Ülke ekonomisinin kilometre taşlarını oluşturan dev şirketlerin patronları siyasetin gölgesine sığınmaktan başka çıkış yolu bulamıyorlarsa vay benim ülkemin haline. Yazık geçmişte yaşananlar günümüzde de sürüyor.

Duyarlı toplum bireylerinin geçen hafta iş dünyası ile siyasetçiler arasında yaşanan bu olayları iyi analiz etmelerinde yarar var. Devlet teşviklerini yatırım alanlarında kendileri için çıkış noktası olarak gören sermayenin patronları o zaman toplumsal gerilimlere konu olan çekişmeleri bir yana bırakıp ülke kalkınmasında  bu tür polemikleri yaşam dışında tutmalarında yarar var. O zaman adama sorarlar kardeşim neden konuşuyorsun?

Konuşacaksan fikir beyan edeceksen sözünün nerelere gideceğini sonuçlarının neler olacağını önceden  bilmek zorundasın. Karşına aldığın eleştirdiğin iktidar politikalarını ister beğenirsin ister beğenmezsin. Sonuçta ülke yönetiminde belli bir süre söz sahibi olmuşlar.

Geçmiş dönemlerde siyasetin içinde yer alanlara gösterilen tepkinin aynısını yapmak adına çok ama çok iyi düşünmek gerekir. Sonuçta  yapılan çıkışların  ne kadar hedefe isabet ettiğini bilmekte yeti ister. Beceri ister. Şimdi bunu yapan patronlar ani bir dönüş ile iktidarın dümen suyuna girdiler. İster eleştiri olarak algılayın ister algılamayın.

Bana göre Rüzgar gülüne dönen patronlar kulübünün söylediklerini artık ciddiye alacak olanlara şaşarım. Ülke ekonomisinde olan biten gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerin halk yığınlarına kaygılarını dile getirmek adına söylemlerinin arkasında durmalarını beklerken.  Bu ani dönüşün nelere mal olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Şimdi iktidar kendi söylemine göre “Babalara nasıl bir elbise biçecek?”  göreceğiz  hey benim olan bitenden habersiz vur ensesine al lokmasını sessiz tepkisiz çoğunluğumuz. Yıllardır servetlerine servet katan devlet bonoları ile patronluk yapanların  iktidar  ile nasıl  barış çubuğu yaktıklarını kamuoyu önünde gördünüz.

Artık her şey süt liman birkaç yumurta atan marjinal öğrenci gurupları ile arada sırada  sokaklarda yürüyen slogan atan  işçi sendikalarından  başka  muhalefet eden de yok nasıl olsa  dertsiz tasasız mutlu bir toplum olmak gerçekten insana huzur veriyor .

Taşlar yerine oturmaz

Şunun şurasında dört ay gibi bir süre sonra genel seçimlerin yapılacak olması ülke geleceği açısından büyük önem taşıyor.  Seçmen olan her vatandaşın duyarlılık gösterip vatandaşlık görevini en iyi şekilde yapacağından kuşkumuz yok.

Esas olan bu sürecin sonucunda siyaset dengelerinde taşların yerine oturup oturmayacağını tartışmak gerekir diye düşünüyorum.

Merkez partilerinden demokrat partinin yen i genel başkanının seçimimdeki yaşananlar ile iktidar partisinin referandum sürecinde eski ülkücü kesimle yapmış olduğu dayanışmanın yansımaları da hem demokrat partide hem de milliyetçi hareket partisinde bir takım sıkıntılara yol açtı. Çok stratejik bir hamle ile  AKP bu partilerin yumuşak karınlarına söylemleri ile etki etmeye çalışıyor.

Kamuoyuna yansıyan görüntülere bakılırsa seçim atmosferinde bu tür söylemler kampanya dönemimce epey renkli olacak. Daha şimdi den istifalar farklı partilerde aday olmak istekleri gündeme gelecek. Hele daha önceleri siyasette marka olmuş isimlerin bile sürprizler yapma olasılıkları olduğunu da göz ardı etmeyelim. Siyasetin sağı solu rüzgarların hangi yönden eseceğini kestirmek bu dönemde kolay olmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.