1. HABERLER

  2. Sabiha Gökçen’e böyle bir servis gerekliydi
Sabiha Gökçen’e böyle bir servis gerekliydi

Sabiha Gökçen’e böyle bir servis gerekliydi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 24 saat boyunca servis uygulaması başlatmasına herkes gibi ben de çok sevindim.

A+A-

Bizim internet sitemizin (www.ozgurkocaeli.com.tr) haberlerin okunma sayısını gösteren bir sayacı var. Sabiha Gökçen’e belediye servisi koyulmasıyla ilgili haber rekor kırmış. Bu konuyla ilgili beklentiyi buradan bile hesap etmek mümkün. 
Bir dönem Kocaelispor maçlarını takip ederken Türkiye’nin birçok iline ayda en az 3 kez seyahat ediyordum. İlk zamanlar otobüsle uzun süreli yolculuklar yapardık. Daha sonra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan günübirlik Van’a, Diyarbakır’a, Mardin’e bile gider olmuştuk. İzmit’ten, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaştıktan sonra işimiz kolaydı da, havaalanına gitmek tam bir dertti. 
İzmit’ten servis aracı bulmak, direkt havaalanı içine ulaşmak mümkün değildi. Adapazarı trenleri henüz kaldırılmadığı dönemde, Kurtköy’e kadar gidip oradan taksi ile havaalanına ulaştığımı hatırlıyorum. İzmit’ten 40-45 dakikalık yol, bazen Yollarda 3-4 saat sürerdi. Sonra Havaş ve Akmis Seyahat geldi. Havaş’ın konforu daha yüksekti. Ama kar edemedikleri gerekçesiyle, Türkiye’nin her yerinde havaalanlarının yer ulaşım hizmetlerini sağlayan Havaş, İzmit seferlerini kaldırdı. Akmis Seyahat tek başına kalmıştı. 
Akmis Seyahat bu kentin bir markası. İşletmecileri İzmitli, sahip çıkmak gerekli. Ancak personel kalitesini bir türlü yükseltemediler. Servis araçları yeterince rahat ve uzun yolculuk için uygun değildi. Üstelik servis ücretleri de çok pahalıydı. Bu yüzden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 10-12 TL’ye havaalanına ulaşım alternatifi sunması, üstelik daha rahat araçlarla bunu gerçekleştirmesi müjde gibi geldi. Akmis Seyahat’in artık fiyatlarında indirime gitmesi ve araç kalitesini yükseltmesi kaçınılmaz olacaktır. 
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na servis koyulmasıyla ilgili tek endişem, hemen burnumuzun dibinde olan, kendi havaalanımız Cengiz Topel Havalimanı’nı gereksiz hale getirmesidir. Dilerim böyle bir düşünce oluşmaz. Cengiz Topel Havalimanı’nı açmak için çok uğraştık. Bugün sadece Trabzon’a sefer var. Ama bir gün Cengiz Topel çok gerekli, bölgenin en önemli limanlarından biri olacaktır. 

Kızılay’dan açıklama geldi

Kızılay Kocaeli Şubesi’nin Muzaffer Şişmanoğlu başkanlığındaki yönetimi temmuz ayının ortalarında görevden uzaklaştırılmıştı. Kızılay’ın mevcut işleyişinin devamı için Ankara’dan kayyum heyeti atandığını biliyorduk. Bu heyetin nasıl çalıştığını ve kim olduklarını bilmiyorduk. İlimizde tanınmış, bilinen çok sayıda üyesi olmasına rağmen, böyle bir heyetin Kızılay’ın başında uzun süre kalması yadırgayıcıydı. Kızılay Haftası’nda da etkinlik ve program açısından çalışma göremeyince, ne yaptığı bilinmeyen bu heyet yerine Kızılay Kocaeli Şubesi’ne biran önce kendi üyeleri arasından ve kentin de tanıdığı bir yönetim ataması yapılması gerektiğini belirten bir yazı yazmıştım. Kızılay Kocaeli Şube Başkanlığı Genel Hizmet Yöneticisi Burçak Aydın’la geçtiğimiz günlerde tesadüfen bir toplantıda tanıştık. Yazımla ilgili üzüntüsünü dile getirerek bazı bilgiler verdi. Öncelikle şuan işleri yürüten heyetin “kayyum” değil, “tedvir” heyeti olduğunu açıkladı. Demek ki, çıkan haberlerde hata olmuştu. Heyet müfettişlerden oluştuğu için çok fazla göz önünde bulunmadığını belirtti. Yakın zamanda, Kocaeli’deki üyeler arasından yönetim kurulu sayısı olan 7 kişilik bir kayyum heyeti atanacağını ve bu heyetle kongre süreci başlayacağını bildirdi. Bununla birlikte “tedvir” heyeti döneminde yapılan faaliyetleri de bildirdi. Onları aktarmak isterim: 
-15 Temmuz Demokrasi Nöbetlerinde 2.184 su, 17.000 meyve suyu, 15.000 kek, 4.000 lokum, 1.000 maden suyu dağıtıldı. 
-Ramazan Ayı’nda bir marketten 150 adet gıda koli bağışı alımı gerçekleşti. 
-Kurban Bayramı’nda 159 kurban bağış vekaleti alındı. (Geçen yıl 91 adet bağış alınmıştı, kayyum döneminde neredeyse ikiye katlanmış)
-Ramazan Ayı ve sonrasında bugüne kadar 205 aileye gıda kolisi dağıtıldı. Her gıda kolisi içine 2 adet Kızılay konserve etleri koyuldu. Toplam 410 adet Kızılay konserve etleri dağıtıldı. 
-38 aileye muhtelif kıyafet bağışı yapıldı. 
-Fevziye Camii önünde 1.000 adet aşure dağıtıldı. 
-29 Ekim-4 Kasım arası gerçekleşen Kızılay Haftası kutlamaları yoğun talep nedeniyle bu ay sonuna kadar devam ediyor. Toplam 32 program yapılıyor. 
Kızılay Kocaeli Şubesi’nde belli ki, tedvir döneminde hiçbir şey yapılmamış değil. Bu konuda bir miktar haklarını yemiş olabiliriz. Hatta kurban bağışı ile ilgili geçen yıla göre artış da olmuş. Ama bu kentin her zaman ulaşılacak tanınan, bilinen bir yönetime ihtiyacı var. Prestij açısından da bu önemli. Kızılay’ın ilimizdeki faaliyetlerinin artışı için de bu gerekli. Burçak Aydın’a verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum. 


Yeni Adliye Sarayı Çayırköy veya Köseköy’e

Kocaeli Adliyesi’nde geçtiğimiz günlerde 4.Ağır Ceza Mahkemesi açıldı. Bundan 10 yıl kadar önce Kocaeli’de sadece 2 ağır ceza mahkemesi vardı. Kentin büyüme hızını ve buna bağlı suç oranlarındaki artış miktarını buradan görmek mümkün. Kocaeli 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nin açılması, sadece Fetö operasyonlarıyla ilgili diyemeyiz. 
Kocaeli’de mahkemeler artık davalara yetişemiyor. Doğal olarak mevcut adliye binası da yetersiz kalıyor. Bu konu geçen ay Gölcük Adliye Binası’nın açılışı için ilimize gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a da iletilmiş, “Yer gösterin yapalım” sözü alınmıştı. Yeni Adliye Sarayı’nın Çayırköy veya Kartepe Köseköy bölgesine yapılabileceği şeklinde bilgiler geliyor. İzmit’te 1’inci geçit ile Mehmet Ali Paşa arasında zaten yer kalmamıştı! Adliye Sarayı’nın şehir merkezi dışına taşınmasına karar verilmesi sevindirici.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum