1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sabretmeyi öğrendik; sakin sakin soruyorum
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sabretmeyi öğrendik; sakin sakin soruyorum

A+A-

CHP’li dostlar diyorlar ki, “Artık AK Parti’yi hiç eleştirmiyorsun. Yerel yönetimlerin yaptığı hatalardan söz etmiyorsun.”
AK Partili dostlar diyorlar ki, “Ne yapsak sana beğendiremiyoruz. Her şeyi eleştiriyor, hep bizim yaptıklarımızı kötülüyorsun.”
Umurumda değil. Alıştım. Ben aklı başında okuyuculara, bu şehri gerçekten seven insanlara hitaben yazıyorum. Gördüğümü yazıyorum. Bugün  geçmişten bugüne verilip de tutulmayan söyleri değil.. Yakın zaman içinde bu kente taahhüt edilen, ama unutulan sözleri hatırlatmaya çalışacağım.


NE OLDU HAVAALANI?: İktidar partisinin ilimizdeki en önemli  isimleri  açıklamalar yapmışlardı. Cengiz Topel Havaalanı’ndan Türkiye’nin çeşitli illerine, öncelikle Antalya ve Erzurum’a, sonra diğer illere uçak seferleri bahar aylarında başlayacaktı. Benim bildiğim bahar, mart-nisan. O da bitti. THY karda. THY, sürekli yeni uçaklarla filosunu takviye ediyor. THY Şırnak’a, Batman’a, Irak’a, Ukrayna’ya  uçuyor. Ama İzmit’e yok. Hani Bahar’da Erzurum Antalya; sonra Adana, Gaziantep, Diyarbakır uçuşları başlayacaktı?. Bahar bitiyor. Unutuldu mu?


YENİMAHALLE’DEKİ OKULLAR: Malum, çok uğraştık.  İzmit Yenimahalle’deki C Tipi cezaevinin boşaltılması, yıkılması için defalarca yazdık. Geçen ekim ayında iş makinaları geldi, Bakan törene katıldı, Yenimahalle’deki C Tipi Cezaevi binası yıkıldı. Boşalan bu alanda hemen Eğitim Kompleksi inşaatı başlayacaktı. İzmit Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Gazi Lisesi, burada yapılacak yeni, modern, spor salonlu okullara taşınacaktı. Yaklaşık 20 milyon TL’lik proje için sponsor da bulunmuştu. Nuh Çimento okulları inşa ettirecekti. Projeler yapıldı. Bakanlık onayladı.  En son ilimiz yetkilileri dediler ki, “Nisan ayında okulların inşaatı başlayacak.” Bugün 2 Mayıs. Yenimahalle’deki boşalan arazide okulların inşaatı başladı da benim mi haberim yok?


OTOGAR KAVŞAĞI, KÖSEKÖY BATTI ÇIKTISI: İzmit trafiğinin en sıkıntılı bölgelerinden biri, Otogar Kavşağıdır. Yahya Kaptan Köprülü kavşağı yapıldıktan sonra, Kandıra Yolu girişinde trafik daha da hızlandı, Otogar kavşağı daha da sıkıştı. Bu bölgenin trafik sorununu çözecek projeyi Büyükşehir Belediyesi hazırlamış. İnşaatı, Karayolları yaptıracak. Bana geçen yılın sonlarında en yetkili kişilerin söylediği, “2016 başında inşaat başlayacak” vaadiydi. Bugün 5 nci aya girdik. Nerede Otogar Kavşağı inşaatı?. Bu Karayolları Türkiye’nin her yanını ihya etti de, neden bizim kentimizin işlerini yapmıyor?


Bir de D-100 üzerinde Köseköy Battı-Çıktısı var. Projesi hazır. Hatta Kartepe Belediyesi geçtiğimiz aylarda afişlerini bile yaptırmıştı. Yılbaşında başlayacaktı. Köseköy kavşağı önemli. Çünkü, Symbol Köprülü Kavşağı açılınca, bu bölgenin de yükü arttı. Ayrıca, bu Köseköy kavşağından yapımı yakında tamamlanacak yeni Stadyuma da yol yapılacak. Hala başlamadı. Ne zaman başlayacak?. Bir tarih var mı?


GÜNEY MARMARA OTOYOLU: Şubat ayı başında ÇED toplantısı yapılacağı ilan edildi. Tam ÇED toplantısının yapılacağı gün, “Güzergah değişiyor, ÇED iptal” dediler. Sorduk en yetkili kişilere, “En geç iki ay içinde ÇED yapılacak.” diye söz verdiler.


Mayıs’a geldik. Hala ses yok. Bu ay sonunda Körfez Köprüsü (Osmangazi Köprüsü) açılıyor. 60 kilometre uzunluğundaki Güney Marmara Otoyolu ile bizim şehrimiz için Köprü bir anlam kazanacak. Yol, Başiskele; Gölcük, Karamürsel’den geçecek. Hala net bir açıklama yok. Güzergahı neresidir?. ÇED toplantısı ne zaman yapılacak? Bir ses rica ediyorum. Bir bilgi. Bana çok da lazım değil. Kent halkına duyuracağım.

Alçınkaya, 45 gün kelepçe ile ev hapsinde kalacak

Mehmet Alçınkaya.. Çok eskiden beri tanırım. Aslen Erzincan Refahiye’lidir.  1972 yılından beri İzmit’te yaşıyor. 12 Eylül 1980 öncesi sendikacıydı.  Darbe döneminde İngiltere’ye, İsveç’e siyasi iltica talebinde bulunabilir, Avrupa’ya yerleşebilirdi. Arkadaşları gitti. O , “Ben bu toprakları terk edemem” dedi, burada kaldı.
Mehmet Alçınkaya 2010-2015 yılları arasında ilimizde BDP’nin il başkanlığını yaptı. Kürt siyasetini temsil eden partilerde aktif görevler aldı.  Halen, DBP Parti Meclisi üyesi,  Disiplin Kurulu üyesi. İki kız çocuk babası. Emekli.
Alçınkaya, 23 Şubat günü sabaha karşı Şirintepe’deki evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. 26 Şubat’ta Gebze Adliyesi’nde “Terör örgütüne destek vermek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanıp, Kandıra F Tipi Cezaevindeki C5/82 nolu 3 kişilik koğuşa konuldu.  Üst mahkemeye yapılan itiraz sonunda 25 Nisan’da tahliye edildi.


23 Şubat’ta gözaltına alınmasa, 24 Şubat’ta KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde anjiyo olacaktı. Çünkü, 1 nci dereceden kalp hastası teşhisi konulmuştu. Alçınkaya tutuklanıp, cezaevine konulunca, hakkında iki yazı yazdım. O’nun bir silahlı eylemci, bir terörist olmadığını, her zaman barış istediğini bilen biri olarak yapılan haksızlığı eleştirdim. Önceki gün, teşekkür için ziyarete geldi.


Mahkeme kararına göre, Alçınkaya’ya denetimli serbestlik uygulaması gereği, bugün elektronik kelepçe takılacakmış. Bacak bileğine bir cihaz takacaklar. 45 gün süreyle, evden dışarıya adım atamayacak. Bir bakıma, bu nedenle de vedaya geldiğini söyledi. Alçınkaya’ya bir kez daha sordum:


“-Hayatında hiç silah taşıdın mı?” dedim. Hep siyasi mücadelenin içinde olduğunu, özgürlük mücadelesi içinde olduğunu, ama çakı bıçağı bile taşımadığını söyledi.


Alçınkaya, kalp hastalığı nedeniyle tedavi olması gerekirken, 2 ay süreyle, üstelik ortada somut hiçbir gerekçe ve delil yokken tutuklu kaldı. Buna rağmen kimseye kırgın değil.  Dört gün süren gözaltı süresi içinde Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin gösterdiği anlayışa, Gebze Adliyesinde Savcılık ve mahkeme sürecindeki yetkililerin tavırlarına içtenlikle teşekkür ediyor.  Cezaevinde bulunduğu süre içinde arayıp soranlara, HDP, BDP yöneticilerine, avukatlarına teşekkür ediyor. Kendisi ile birlikte gözaltına alınan 22 kişinin 14 Şubat’ta Darıca’da parti adına düzenlenen bir toplantı gerekçe gösterilerek 4 gün gözaltında tutulduğunu, daha sonra da cezaevine konulduklarını anlattı. Alçınkaya, “Demokrasi mücadelemiz, demokratik anayasa, mücadelemiz her ortamda, her koşulda devam edecek” diyor.


İyi gördüm Mehmet’i. Morali yüksek. F Tipi Cezaevinde koşulların iyi olduğunu anlattı.  Kimseye kırgın değil. Bana cumartesi günü uğradı. Herkesin 1 Mayıs bayramını kutladı. Bugünden itibaren 45 gün süreyle ayağında elektronik kelepçe ile, dışarı çıkmadan evinde oturacak. Yılların yorgunluğu var üzerinde. Belki de zorunlu olarak dinlenme fırsatı bulacak. Alçınkaya gibi ben de, Türkiye’nin bir gün, hiçbir insanın hiçbir düşünceyi ifade etmek suçundan özgürlüğünün kısıtlanmadığı bir ülke olacağına inanıyorum.

Körfez’de de trafik çok büyük sorun

Trafik sorunu sadece İzmit’e özgü değil. Gebze bölgesinde sıkıntıları biliyoruz. Son zamanlarda Körfez ilçeden, özellikle Tütünçiftlik bölgesinden çok şikayetler geliyor. Sabah saatlerinde Tüpraş Köprüsünün üzeri tamamen tıkanıyormuş. Hürriyet Caddesi’nde araçlar ilerleyemiyormuş. Tütünçiftlik’teki ucube üst geçit, zaten büyük problem. Sabah saatlerinde Hürriyet Caddesi üzerinde polisler denetim yapınca, trafik daha da tıkanıyormuş.
Değirmendere’de trafik sorunu var. Gölcük içinde sorun var.. Şimdilik herhalde bir Kandıra bu konuda rahat. Başiskele ile Kartepe ilçelerinde de yerleşim alanı içinde çok ciddi trafik sorunu yok.  Ama bu sorun giderek bütün ili kapsıyor. Şimdiden önlemleri daha ciddi biçimde düşünmek gerekecek.


Belde A.Ş. Genel Müdürü bilgilendirdi

Son günlerde İzmit’teki Parkomat uygulamaları ile ilgili yazılarım çıktı. Önceki gün Belde A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı aradı, bilgilendirdi.  İzmit’te ve parkomat uygulaması olan diğer ilçelerde, caddeler üzerindeki 15 dakikaya kadar parkın ücretsiz olduğunu söyledi. Belde A.Ş.’nin işlettiği parkomat uygulamasında, boş bulduğunuz yere arabanızı koyabilir, 15 dakika içinde kaldırırsanız, ücret ödemezmişsiniz. Bu işi pekçok kişinin bildiğini sanmıyorum.
Belde A.Ş. Genel Müdürü Yazıcı bir konuya daha açıklık getirdi, şunları söyledi:
“-Biz halen, eski işletmeci Parkotomat firması ile mahkemelik durumdayız. 1.5 milyon TL’lik alacağımızın peşindeyiz. Şirket iyi niyetli değil. Aslında mahkeme şirkete, 3 aylık kira bedelini teminat olarak yatırın, işe devam edin demişti. Şirket bu parayı yatıramadığı için işletmeyi bıraktı. Bizim elemanlarımıza vatandaşa karşı nazik olmalarını sık sık tembihliyoruz.  Parkomat uygulamasının temel amacı, şehir merkezinde akıcı trafik sağlamaktır. “
Belde A.Ş. şimdilik Derince’de uygulamayı yeniden başlatmayı düşünmüyor. Genel Müdür,  Parkomat sisteminin her geçen gün daha düzenli şekilde işleyeceğine inanıyor.


Makbuş, hayatımızın rengiydi

Dün güne, acı bir haberle uyandık. Bir kaç gün önce, yaşı 80’i aşmış olmasına rağmen yerinde duramadığı için koşturup, Kozluk 6 ncı Yoldaki evinin bahçesini temizlerken düşüp, başını vuran, Özel Cihan Hastanesi’nde arka arkaya beyin ameliyatı geçiren çok sevgili büyüğümüz Makbule Çanakçılı vefat etmişti. Biz Makbuş derdik. Çok özel, çok farklı bir insandı. Ağabeyim, Kankam, Sırdaşım, her şeyim Nazif Çanakçılı’nın,  Ablam Nesrin Efe’nin annesi; Fikret Efe, Şükran Çanakçılı’nın kayınvalidesi,  Kozluk Mahallesi’nin bence fili muhtarı, ablasıydı. Ben çok üstüne giderdim Makbuş’un. Özellikle yaz aylarının tamamını birlikte geçirirdik. Bütün İzmit tarihini ondan dinlemişimdir. Makbule Çanakçılı’nın en büyük şansı, merhum İhsan Çanakçılı gibi biriyle evlenmiş olmasıydı. Çocukları Nazif Çanakçılı ve Nesrin Efe çok özel insanlardır. Gelini Şükran Abla, damadı Fikret Abi gibi gelin ve damadı, Allah herkese nasip etsin. 80 küsur yaşta, ama hiç ölmeyecek gibi  koşturan bir kadındı. Çok üzüldük. Makbuş’uma rahmet diliyorum. Bütün sevenlerine başsağlığı. Hastalanıp yatarak ölmek yakışmazdı Makbuş’a.. Bence, istediği gibi öldü. Koşturarak temizlik yaparken, düşüp ölmek, tam O’na yakışacak bir ölümdü.

Birlik’e değil, Gölcük’e üzüldüm

Futbolun 2 nci ve 3 ncü Liginde sezon kapandı. Bir hafta önce Eskişehir’deki final maçıyla Kocaelispor’umuzu BAL’dan 3 ncü Lige yükseltmiştik. Geçen hafta sonunda da Birlikspor’un şampiyonluk turuna hazırlanıyorduk.
Birlikspor’un önüne şampiyonluk altın tepsi içinde geldi. Son iki maçını kazansa, şimdi PTT 1.Ligine yükselmiş olacaktı. Bunu bile beceremediler. 2 maçta ancak 2 puan aldılar. Manisa,  geriden gelip şampiyon oldu.
Cumartesi günü Gölcükspor’un 3 ncü Lig’te Play Off’a kalma şansı vardı. Gölcük, maçını kazandı. Ama üstündeki rakipleri Çorum ve Beylerbeyi de ihtiyaç duydukları puanları aldılar. Gölcükspor’a biraz daha önem verilse, biraz daha kent desteği sağlansa, eminim en azından Play-Off’a kalır, yükselme umudunu sürdürürdü. Olmadı. Gelecek sezon Gölcükspor’dan büyük bir hamle bekliyorum.
Birlikspor’a ise inanın üzülmüyorum. Bir kulüp, bir takım bu kadar kendi kendisine ihanet edebilir. Son maçta, 3 futbolcusu kırmızı kart gördü. Play-Off mücadelesine de yaralı başlayacaklar. Bu kadar maddi güç. Bu kadar siyasi destek.. Ama futbol ruhla oynanıyor. Birlikspor’un ruhu yoktu, samimiyeti yoktu. Ruhu olan Manisa şampiyonluğu kazandı.
Şimdi şu kadere bakın. Birlikspor Play-Off’un ilk ayağında Gümüşhane ile eşleşti. Malum, Fikri Işık ve Nevzat Doğan da Birlikspor’un kurucuları, öncüleri. Bu Gümüşhane ile oynanacak çok kritik final maçlarında acaba  hangi takımı tutacaklar?..

 

Bu yazı toplam 1854 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum