1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Sadece Akademi Ligi dersek, yönetime haksızlık ederiz
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Sadece Akademi Ligi dersek, yönetime haksızlık ederiz

A+A-

Geçtiğimiz hafta Kocaelispor’da alt yapı seçmeleri vardı. Servisten görevli gönderdiğim Zafer Onar ile Kenan Meriç döndüklerinde, “Müdürüm müthiş bir ilgi var” dediler. Pazartesiden cumartesiye 6 gün başından sonuna kadar seçmeleri takip eden sevgili Ali Okumuş namı diğer Bardakçı Ali Ağabeyin tespiti, “Son 20 yılda böyle kalabalık seçme görmemiştim” şeklindeydi. Merak ettim, dün alt yapı koordinatörü sevgili Aydın Günaydın’dan rakamları aldım. Geçen yıl 60’ları bile bulmayan sayı, bu yıl 200’leri aşmış. Yani katılım üçe katlanmış. Ciddi bir artış bu. 

AKADEMİ LİGİ ÖNEMLİ AMA 
Kuşkusuz bunda Akademi Ligi oluşumuna katılmanın önemli bir payı var. Akademi Ligi yetenekli futbolcu için bir vitrin. Veliler özellikle bu oluşumda yer alan kulüpleri seçiyorlar. Ancak bu büyük artışı sadece Akademi Ligi’ne bağlamak yanlış bir tespit olmakla birlikte yönetimimize haksızlık olur. Bahri Yavuz liderliğindeki yönetimimiz duruşuyla, yarattığı güven ortamıyla Kocaelispor’un dibe vurmuş, yerlerde sürünen itibarını ayağa kaldırdı. Üstüne sportif başarı da gelince Kocaelispor eski cazibesini kazanma yolunda önemli mesafe kat etti. Yönetimin alt yapıya verdiği önem, her sezon çok sayıda yeteneğin A takıma yükseltilmesi gibi faktörler de var. 

KAYITSIZ KALAMAZLARDI 
 Kocaelispor son iki yıldaki doğru adımlarla yeniden marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Böylesi güzel bir gidişat karşısında gelecek planı yapan genç yetenekler ve çocuklarının istikbalini düşünen veliler elbette ki kayıtsız kalamazdı, kalamadılar da.  Doğru adres Kocaelispor’du ve o kapıdan içeriye girmek için seçmelere adeta akın ettiler. Özetle, alt yapı seçmelerindeki bu rekor artışta, yıllar sonra veli ve futbolcu için istikbalin adresinin Kocaelispor olmasında Bahri Yavuz ve yönetiminin, daha doğrusu son iki yılda yaptıklarının önemli bir payı var. Farkındayız mutlaka ama ben yine de hatırlatmak istedim. 

Bu açıklama hiç olmadı

Körfez’de Kulüpler Birliği oluşumunun hayata geçirilmiş olmasını memnuniyetle karşılamış ve Kocaeli Birlikspor’un ilçede kalması için verdiği mücadeleyi de köşemde alkışlamıştım. Şunu da ilave edeyim yıllardır Esenspor’u ayakta tutmaya çalışacak, büyük fedakarlıklar yapan Kenan Ay’ı çok sever, takdir ederim.

SON AÇIKLAMAYA ÇOK ŞAŞIRDIM 
 Sadede geleyim. Körfez Kulüpler Birliği’nin Kocaeli Birlikspor alt yapı oluşumuna dair son açıklamasına çok şaşırdığımı ve hatta öfkelendiğimi belirtmek isterim. Okuduğumda ilk tepkim, “Böyle açıklama mı olur Allah aşkına” oldu.   Önce açıklamaya bakalım. Şöyle deniyor : “Kocaeli Birlikspor'da yeni oluşan yönetim kurulu belli bir maddi yükün altına girecek. Devir tasarruf devri. Alt yapıda görevli yönetici arkadaşın biraz daha görevine ağırlık vermesi,  "Koordinatör" olayının ortadan kaldırılması, geçen yıl başarılı olan hocalarımızın branşlarında devam etmesi, işleyen sistemin geçiş döneminde de işlemeye devam etmesi ve yapılabildiği kadar tasarruf yapılmasına yardımcı olunması için Körfez Kulüpler Birliği olarak desteğimiz şartsız verilecektir”

MASÖRÜN KİM OLACAĞINI DA SÖYLEYİN!
Kulübün ilçede kalması, A takımın başına ilçeden birini getirilmesi yönünde görüş belirtmek, öneride bulunmak elbette oluşumun en doğal hakkıdır. Bunlara saygı duyuldu, hatta takdir edildi. Ancak, “Yöneticiler daha çok çalışsın, koordinatörlük kalksın, aynı teknik ekip devam etsin, böylece tasarruf sağlansın” gibi açıklama görüş veya öneri getirmekten çok akıl vermeye, yönetimin işine karışmaya girer ki, bu hiç doğru değil. Oldu olacak, malzemeci ile masörün kim olacağını da söyleyin! Böyle bir şey yok. Abartmayın lütfen.  Sonra çok önemli bir nokta var: Akademi Ligi’ne katılan kulüplerde Gençlik Geliştirme Sorumluluğu zorunlu bir görevlendirme.  Öyle kafana göre koordinatörlüğü kaldıramazsın. Ayrıca, koordinatörlük tamamen teknik bir iş ve akademi liginde bu görev için en az UEFA A diploması olmak üzere belli bir bilgi gerekir, bu gerçek varken o görevi yöneticilerin yapmasını istemek de abesle iştigal. 

Körfez’de son nakit yardımlar 

 Pek çok ilçe belediyesi sınırları içindeki amatör kulüplere otobüs ve malzeme desteği veriyor. Kartepe Belediyesi bunlara ilaveten her kulübe 3 aktarma bedeli katkısı sağlıyor. Sanıyorum ki, epeydir amatör kulüplere nakit para veren tek ilçe belediyesi Körfez’di. Ancak o da bitiyor.  Yunus Pehlivan döneminde meclis kararıyla başlayan uygulama bu yıl itibariyle sona eriyor.  Meclis haziran ayındaki toplantısında 2017’de yardım yapılmayacağına dair karar almıştı. 
 

Başkan’ın sportif danışmanı Metin Özkan kardeşimden aldığım bilgi, son nakit yardımlarla ilgili ödemelere bugünden itibaren başlanacak. Merak edenler vardır, rakamları da yazayım. İlçenin BAL’daki tek takımı olan Hereke Yıldızspor’a 100 bin TL yardım yapılacak. 1.Küme’de yer alan kulüplere 15’er, 2.Küme kulüplerine 10’ar bin TL katkı sağlanacak. Futbol dışında faaliyet gösteren kulüplerin payına da 5’er bin TL düşüyor. Son nakit yardımları Körfez kulüpleri güle güle harcasın. 

Bu yazı toplam 1496 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.