1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sadece Kandıra bölgesi Türkiye’yi beslemeye yeter
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sadece Kandıra bölgesi Türkiye’yi beslemeye yeter

A+A-

Benim şansıma diye düşünüyorum. Çarşamba günü, benim hafta tatilimde, bu gazetenin eski ortaklarından hayatta kalanlar, Ben, Nazif Çanakçılı ve Hazım Özbay buluştuk. On dakika kadar nereye gidelim de keyif yapalım tartıştık. Ortak karar Kerpe çıktı.

Pırıl pırıl bahar havası. Yola çıktık. Kocaeli, Türkiye’nin yüzölçümü açısından en küçük illerinden biri. Ama sırf Kandıra yolundan Kerpe’ye kadar gittiğinizde bile, bu kentin aslında ne kadar büyük, hala ne kadar bakir olduğunu görebiliyorsunuz. Doğa yemyeşil. Göz alabildiğine uzanıyor. Tahıl ekili alanlar yeşil otlar halinde gözüküyor. Çok geniş bir alan boş. Üstelik bölgenin toprağı çok verimli. Su var. İklim müsait…

…………………….

Birbirimize soruyor, tartışıyor, kavga ediyoruz ve çözüm bulamıyoruz. Neden markette patlıcan 20 TL, Kabak 17 TL, biber 19 TL? Üreticinin 3 TL’ye elinden çıkarttığı meyve, sebze neden markette 20 TL?

Çünkü üretim yok. Üretim çok az. Ülkenin güneyindeki bölgelerde kurulu seralardan çıkacak malla, 80 milyonu doyuramazsınız. Hele o seralar bölgesinde de sel, fırtına, hortum olunca işin içinden hiç çıkamazsınız.

Bundan 10-15 yıl önce aynı güzergahtan giderken, hep bostanların içinden geçerdik. Nazif Çanakçılı bana arabayı kenara çektirir, bostana dalardı. Yol kenarındaki bostanda yetişen sebzeleri dalından toplar, sonra piyasa fiyatına göre değerini belirleyip, bedelini sebze fidelerinin dibine nakit olarak bırakırdı. Kandıra yolu güzergahında artık bostan yok. Çarşamba pazarına girdik. Kandıra köylüsünün ürünlerini getirdiği bölgede tezgahlar alabildiğine zayıf, cılız. Çok az ürün var ve fiyatları da market düzeyinde.

Sadece Kandıra bölgesindeki boş ve verimli alanları değerlendirsek, bu bölgede tarımı teşvik etsek,  emin olun Türkiye’yi, hadi bilemediniz Marmara bölgesini doyuracak ürün yetiştiririz. Koyun üzerine Bayraktar bölgesini, Akmeşe bölgesini, Kartepe’yi.. Gölcük ve Karamürsel bölgesinde de meyveciliği özendirin, soğuk hava deposu falan kurun..

Her şeyi yetiştiririz bu bölgede. Hem üreten kazanır, hem ürün bol olunca halk ucuza taze malı yer.

Yıllar geçti. Hala Kandıra Gıda OSB kurulacak. Bölgede sebzecilik bitmiş, hayvancılıktan eser kalmamış. Çünkü bölge insanı çalışsa, didinse, üretse malını değerlendiremeyeceğini düşünüyor.

Yazık, bu koca alanlar boş duruyor. Geçen gün Kocaelispor’un eski Başkanlarından Serhan Gürkan’la sohbet ederken laf arasında anlatmıştı. Gürkan ailesi, Kandıra’nın Çubuklu Bala köyünden. Kendilerine ait yol kenarındaki bir arazide Serhan Gürkan bir kapalı pazar yeri inşaatını başlatmış. Bu yaz sezonuna yetiştirmeyi planlıyor. Sadece bölgenin üreticileri, kendi yetiştirdiklerini bu kapalı pazar yerinde, yol kenarında satışa sunacaklar. Bu tür girişimler bile bölgede üretimi teşvik edebilir. Patlıcanın, kabağın, biberin, domatesin, aklınıza gelen bütün sebzelerin en iyisi, en lezzetlisi bu topraklarda yetişebilir. Ama topraklar bomboş uzanıyor. Gençler ekmiyor. Yaşlılar bıkmış, kenara çekilmiş.

Etrafı bomboş verimli arazilerle dolu yoldan Kerpe’ye ulaştık. Rahmi Karagöz’ün alev alev yanan odun sobasının ısıttığı salonda efkar dağıttık. Kandıra’da bırakın alabildiğine uzanan verimli toprakların boşluğunu, artık bu mevsimde bile balık yok. Rahmi’nin tezgahındaki balıklar, tekir, hamsi, sümüklü mezgit. Bu mevsimde lüfer yok, kalkan yok.

Çok büyük potansiyele sahibiz. Her türlü ürünün en iyisini yetiştirip, ülkemiz insanına ucuz, Avrupalılara pahalı satma imkanı varken, yan gelip yatıyoruz. Sonra, “Patlıcan neden 20 TL, biber neden 18 TL” diye soruyoruz. Bu kafa ile gidersek, gelecek yıl bu fiyatları da ararız.

AK Parti sahaya

yeni çıkacak

31 Mart seçimlerine gidilirken sanki ilimizde AK Parti ortalığı biraz boş bırakmış gibi görünüyor. İlçe adaylarının geç açıklanması da bu tablonun ortaya çıkmasında etken.. Muhalefet, “13-0 olmaz” iddiasını bu boşluktan da güç alarak “3-4 belediyeyi biz alırız” iddiasına taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlere yönelik partisinin manifestosunu dün açıkladı. AK Parti’nin bütün adayları dün Ankara’da toplandı ve hepsi liderlerinden gereken enerjiyi, gazı aldılar.

Siz bugünden sonrasına bakın. AK Parti bütün teşkilatları, bütün kılcal damarları ile sahaya çıkacak. Çalmadık kapı, dokunmadan seçmen bırakmayacaklar. Elbette sokakta iktidara yönelik tepki var. Pek çok insan, özellikle daha önce hep AK Parti adaylarına oy vermiş seçmenlerin önemli bölümü rahatsız. Ama AK Parti teşkilatlarının çalışma ve organizasyon gücünü biliyoruz. Bugünden itibaren çok yoğun ve çok güler yüzlü çalışarak herkese ulaşacaklardır. Şimdiye kadar arazide sadece Tahir Büyükakın çalışıyordu. Bundan böyle bütün adayları ve partinin bütün teşkilat sorumlularını her an karşınızda görebilirsiniz. AK Parti için yine 13-0 yapmak çok önemli. Bunu gerçekleştirmek için de ellerinden gelen her şeyi mutlaka yapacaklardır.

Bulvar’da cep yapmak şart

Körfez Mahallesi Şehit Rafet Karacan Bulvarı. İzmit’te trafik sorununun giderek büyüdüğü bölge burası. Yeni Kapalı Pazar yeri bu bulvar üzerinde. Telekom, Sepaş, pek çok önemli işyeri bu bulvar üzerinde. İnsanlar işleri gereği bu işyerlerine arabaları ile geliyor. Otopark yok. Araçlar Bulvar üzerinde kenarda park ediyor. Bir şerit kapanınca yol arapsaçına dönüyor. Kandıra sapağına ulaşmak büyük bir sorun.

Bu bölgede en azından bir tarafta, kaldırım daraltılarak cep park yerleri açılmalı. İnsanlar mecbur, Sepaş’a, Telekom’a, İzgaz’a gelecekler. Arabalarını 5-10 dakika park etmek zorundalar. Bu sorun giderek daha fazla büyümeden mutlaka bir formülün bulunması lazım.

DUVAR YAZISI

Kocaelispor, bu transfer

dönemini de boş geçti. Artık

elde KEV tesisi de yok. Bakalım

temmuz ayında transfer işi ne olacak?

Bu yazı toplam 7283 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum