1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Saffet Sancaklı'nın sözleri dikkat çekici, heyecan verici
Saffet Sancaklı'nın sözleri dikkat çekici, heyecan verici

Saffet Sancaklı'nın sözleri dikkat çekici, heyecan verici

Geçen pazartesi gece yarısına doğru TRT1'de Bank Asya Günlüğü programının konuğu Saffet Sancaklı'ydı. Saffet yayının ilk dakikalarında Süper Lig'deki Anadolu ihtimaliyle ilgili düşüncelerin

A+A-

Geçen pazartesi gece yarısına doğru TRT1'de Bank Asya Günlüğü programının konuğu Saffet Sancaklı'ydı.  Saffet yayının ilk dakikalarında Süper Lig'deki Anadolu ihtimaliyle ilgili düşüncelerini dile getirirken Kocaelispor'dan da bahsetti. Sevgili Saffet, uzun yıllar Yeşil-Siyahlı takıma hizmet ettiği, buradaki potansiyeli çok iyi bildiğini belirterek, “Bursaspor şampiyon oldu. Aynı başarıyı bir Eskişehir, bir Kocaelispor da yakalayabilir. Oralarda da bu potansiyel var” dedi. Saffet konuşmasında Kocaelispor'un yönetim anlamındaki sahipsizliğine bir anlam veremediğini, bu duruma çok üzüldüğünü de belirterek, “ Vali ve Büyükşehir Başkanı istesin, destek versin Kocaelispor'un maddi sorunu çözülür. Kocaelispor iyi bir yönetimle layık olduğu yere geri döner.  10 kişilik bir ekiple göreve geleyim. 2-3 yıl sonra Kocaelispor yeniden Süper Lig'de olur” dedi.

Aradığımız güvenli el, işi bilen

Saffet Sancaklı Türk futbolunun bir dönemine damgasını vurmuş, Kocaelispor'da efsane olmuş bir isim. Faal futbolculuğunun ardından menajer olarak sektörün içerisinde yer alıyor. Bir ara kulüp başkanlığı da yaptı. Türkiye'de futbolu en iyi bilenlerden biri. Yani işin ehli. Onun gibi değerli birinin Kocaelispor'u yönetmeye talip olması bence önemli ve heyecan verici. Saffet 2-3 yıl içinde Kocaelispor'u Süper Lig'e çıkartacağını söylüyor. Yapabilir mi? Bence yapar. Futbol kulübü yönetiminde uzman, bizi de yakından tanıyor. Kocaelispor'un başına geçse zekasıyla, bilgi birikimiyle, deneyimleriyle kulübümüzü çok iyi yerlere taşır diye düşünüyor ve buna inanıyorum. Kulübümüzü gözü kapalı emanet edebileceğimiz biri olarak görülüyorum Saffet'i. Güvenli el, işin uzmanı olarak görüyorum. Peki bu birliktelik olabilir mi? Esas mesele bu. Saffet, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın mutlak devreye girmesi gerektiğini söylüyor. Daha doğrusu maddi sorun çözülmeli diyor. Bu olmazsa olmaz bir şart zaten. Başka türlü Kocaelispor'u maddi krizden, çıkmazdan kurtarmak mümkün değil.

Kocaelispor'a yönetim arıyoruz. Valinin, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın birilerini işaret etmesini bekliyoruz.  Saffet Sancaklı bu göreve gönüllü olarak talip. Eğer birisi işaret edilecek, birisine destek verilecekse Saffet Sancaklı en uygun isim diyorum. Kent spor kamuoyunun genel düşüncesinin de bu yönde olduğunu düşünüyorum. Kocaelispor'u güvenli ellere, işi bilenlere emanet etmek istiyorsak Saffet Sancaklı ismi üzerinde durulmalı diyorum. Konuyu Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın dikkatine sunuyorum.

Bir sonraki seminer spor salonunda

Araya kent için, Kocaelispor camiası için anlamlı ve önemli Sakaryaspor maçı girince, pazartesi akşamki eğitim semineriyle ilgili değerlendirmeyi bugüne bıraktık. Kent spor tarihi geçtiğimiz pazartesi akşamı tarihi bir olaya, etkinliğe tanıklık etti. Futbolda Spor Psikolojisi konusu eğitim seminerinden söz ediyorum. Bugüne kadar yapılan eğitim seminerleri genellikle boş salonda olduğu için Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki organizasyona da katılımın düşük kalacağı beklentisi vardı. Ancak öyle olmadı. 500 kişilik salon ağzına kadar doldu. Öyle bir tablo ortaya çıktı ki böylesine bir kalabalığı kimse tahmin edemiyordu. Yüksek katılım olur diyordum ben de ama bu kadarını beklemiyordum. Şaşırdım ve çok sevindim. Taban birliklerinin ortak çalışmasıydı. Her birlik koşturdu, yoğun bir çalışma temposu içerisine girildi. Davetiyeler gönderildi, telefonlar edildi. Katılımın mümkün olduğunca fazla olması için taban birlikleri adeta seferber oldu. Sıkı bir çalışma sonrasında da salon dolduruldu.

İşte amatörün gücü

Taban Birliklerini aynı ayrı kutluyorum. Demek birlik olunca, birlikte hareket edince önemli işler başarıyorlar. Hep böyle olmalılar. Seminer için salonu tahsis eden, bir anlamda organizasyonun sponsorluğunu üstlenen İzmit Belediyesine de teşekkürlerimizi gönderelim. Başkan Nevzat Doğan'ın bizzat oraya gelmesi önemliydi. Sadece Başkan değil, yardımcısı Hüseyin Üzülmez de geldi. Duyarlılık işte budur. Başkan Doğan gördüğü kalabalıktan çok etkilendi ve bunu kürsüden açık açık söyledi. Eğitim amaçlı bir seminerdi. Soğuk bir kış günüydü. Üstelik haftanın ilk iş gününün akşamıydı. Bu koşullar altında gösterilen ilgiye şaşırmamak elde değildi. Başkan Doğan amatörün gücünü gördü. Bu güç karşısında mesajı verdi. “Amatörlere desteğimiz artarak devam edecektir” Amatörler her fırsatta bu güçlerini gösterseler siyasilerden büyük destek alırlar. Ne yazık ki bu güçlerini her zaman gösteremiyorlar.

Takim halinde gelenlere özel alkış

Seminerin başlama saati 18. 30 olarak ilan edilmişti. Her etkinlik gibi başlama saati sarktı. Yarım saat sonra start verildi. Televizyon programım olduğu için çok fazla kalamadım salonda. ASKF Başkanı Murat Aydın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nden Nihat Özgün'un konuşmalarını dinleyebildim. Salonda kimler var kimler yok dikkatle baktım. Her taban birliğinden katılım vardı. Başkanı, yöneticisi, antrenörü, futbolcusu, hakemi, gözlemcisi, saha komiseri herkes oradaydı. Dikkat ettiğim noktalardan biri takım halinde katılımlardı. Önümden eşofmanlı grup halinde iki takım geçti. Biri Derince Birlikspor; diğeri Selanikspor'du. Erkan ayrıldığım için başta takım halinde gelen olup olmadığını Futbol İl Temsilcisi Mithat Ağa'ya sordum.  İnsaniyespor genç takımı, Güneşspor, İzmit G. B, Başaranspor takım halinde gelmişler. Gebze'den D. Marmara ile Sultanorhan kulüpleri ortak otobüs tutup gelmişler. Nusretiyespor'un da 8-9 futbolcu ile katıldığı bilgisini aldım.  Bu gibi eğitim seminerlerine takım halinde katılmak gerekir. Bu ilgiyi, duyarlılığı gösteren kulüpleri özel olarak kutluyorum.

Kulüplerin dertleri dinlenmeli

Seminerde Körfezspor teknik sorumlusu İsmail Şişman ile karşılaştım. Hakem hatalarından canı yanan Körfezspor dertliydi. Şişman, içini sökmek istiyor, kafasındaki sorulara yanıt arıyordu. “Mutlaka söz alıp konuşacağım. Bize yönelik haksızlığı haykıracağım” dedi. Şişman'ın tavrından seminerin ilerleyen dakikalarında tansiyonun yükseleceğini anladım. Nitekim öyle olmuş. Ben çıktıktan sonra Disiplin Kurulu Başkanı Bora Uluç kürsüye çıkmış. Uluç'a Şişman ve diğer canı yanan isimler soru sormak istemiş. Bunu izin verilmeyince kısa süreli gerginlik yaşanmış. Elbette sıkıntısı olanların konuşma haklı vardır. Ancak yeri orası değildi. Bu etkinlik bir seminerdi. Soru-cevapların yapılacağı yer panellerdir. En kısa süreçte bir panel düzenlemek, kulüpleri dinlemek ihtiyacı doğmuştur. Yetkililerin dikkatine sunulur.

Derince Belediyesi örnek olsun

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar'ın amatör spora olan desteğinden sıkça söz ediyorum. Kent genelinde şansı amatör kulüpler kimlerdir diye sorulsa ilk olarak Derince kulüpleri derim. Derince Belediyesi, tesis, ulaşım, maddi destek anlamında gereken her türlü katkısı veriyor. Derince'deki amatör kulüpler başları sıkıştığında, bir sorun yaşadığında Derince Belediyesi Hızır gibi yetişiyor. Derince Belediyesinin amatör spora katkısı ilçeyle sınırlı da değil. Diğer bölgelerdeki kulüplere de yardım yapıyor Derince Belediyesi. Son örneği kısa bir süre önce yaşandı. Derince Belediyespor, Güneşspor'dan genç bir futbolcu transfer etti. Derince Belediyesi bu transfer sonrasında Güneşspor'un yetiştiricilik katkısını, emeğini unutmadı. Derince Belediyesi Güneşspor'a tam takım eşofman yaptırdı. Derince Belediyesi istese, hiçbir bedel ödemeden futbolcuyu alırdı. Kimi kulüpler böyle yapıyor zira. Ancak Derince Belediyesi son derece duyarlı davrandı. Sonuçta bir emek vardı ve bu göz ardı edilemezdi. Kış öncesinde Güneşsporlu futbolcular eşofmanlarına kavuştu. Derince Belediyesinin bu hizmeti makbule geçti. Derince Belediyesi hayır duası aldı.  Güneşsporlu yönetici ve futbolcular Derince Belediye Başkanı ve kulüp yönetimine teşekkür ediyorlar. Ben de buradan aynı teşekkürü gönderiyorum. Belediye Başkanı Aziz Alemdar, kulüp başkanı Vedat Özer ve yönetimine ben de buradan teşekkürlerimi gönderiyorum. Allah razı olsun. Derince Belediyesinin bu davranışı örnek olsun. Futbolcu yetiştiren kulüplerin emekleri unutulmasın, emeğin karşılığı mutlaka verilsin.

İyi ki varsin Bedri ağabey

Bedri Dölkeleş ağabeyi çok istememe rağmen dinleyemedim. Çok şey kaçırdığımın farkındayım. İl Temsilcisi Mithat Ağa'ya rica ettim, bir dahaki semineri pazartesi gününe denk getirmeyecek. Böylece ben de başından sonuna kadar semineri takip edeceğim. Bedri ağabeyi dinleyenlerle konuştum. Beklediğim yanıtları aldım. Hepsi çok etkilenmiş. Bedri ağabey konuşmacıların oturduğu masadan kalkmış, ceketçini çıkartmış davetlilerin arasına girip öyle sunum yapmış. Hem de ne sunum. Onu dinlerken sıkılmaz mümkün değildir. 24 saat konuşsun, büyük bir keyif ve dikkatle dinlerim. Bir insan kendisini ancak bu kadar dinlenebilir. Allah vergisi bir yetenek. Bunca yılın bilgi birikimi. Bedri Dölkeleş'in bu ilde olması gerçekten büyük şansımız. Onun kıymetini bilelim ve fırsat buldukça onun bilgilerinden, tecrübelerinden faydalanalım. Allah Bedri ağabeye uzun ömür versin, hep bizimle olsun.

Seminerdeki kalabalık beni umutlandırdı, cesaretlendirdi. Biraz daha sıkı çalışma, biraz daha duyarlılık halinde bu ilginin artacağına inanıyorum. Bu nedenle de bir sonraki seminerin Atatürk Spor Salonu'nda yapılmasını öneriyorum. İnanıyorum orasını doldurmamız da zor olmaz. Asıl hedef ise bu gibi seminerleri kapasitesi 10 binin üzerinde olan İsmetpaşa Stadı'nda yapmak olmalı. İlimiz amatör futbolunda bu potansiyel fazlasıyla var. İnanıyorum o günler de gelecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.