1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği'nden CHP’li Akar’a yanıt
Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği'nden CHP’li Akar’a yanıt

Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği'nden CHP’li Akar’a yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 25 Mayıs 2014 tarihinde İl Başkanı Cihat Altınyuva ile basın toplantısı düzenlemiş; Derince Limanında yaşanan olumsuzluklara değinerek limanda tam bir köle düzeninin hakim olduğunu ileri sürmüştü.

A+A-
Bu haber üzerine Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş.’den açıklama geldi. Av.Erkan Çınar tarafından gönderilen cevap metninde aynen şöyle denildi: 
“26.05.2015 tarihinde Özgür Kocaeli isimli gazetenin 1 ve 8 nci sayfalarında müvekkil Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletilmekte olan Derince Limanı hakkında gerçeğe aykırı ve asılsız isnatları içerir bir haber yayınlanmış olup; söz konusu haber, müvekkil şirketin toplum nezdindeki itibarını zedeleyecek niteliktedir. 
Söz konusu haber içeriğinde; müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanında gerçeğe aykırı bir şekilde sigortasız işçi çalıştırıldığı okuyucuya yansıtılmıştır. Ayrıca yayının içeriğinde CHP Milletvekili Haydar Akar’ın düzenlediği basın toplantısında, limanın işletmesini yapan taşeron firma tarafından sigortasız ve çocuk işçi çalıştırıldığını, çalışanların giriş çıkış kayıtları olmadığını, limanda tam bir köle düzeninin hakim olduğunu, iş makinelerinin ehliyetsiz ve sertifikasız kişiler tarafından kullanıldığını dile getirdiği belirtilmiştir. Söz konusu haber içeriğinde yer alan iddialar asılsız olup, maddi gerçekten tamamen uzaktır. 
Şöyle ki: 
Derince Limanı, haber içeriğinde iddia edildiği gibi taşeron firma tarafından değil, müvekkil şirket tarafından işletilmekte olup; LAM Lyonel A.Makzume Vapur Acenteliği A.Ş., Zafer Vinç Denizcilik Hizmetleri ve Turizm Ltd.Şti. ve Ahtapot Denizcilik Tahmil, Tahliye, Nakliye Sanayi Ticaret Ltd. Şti. müvekkil şirkete bağlı taşeronluk hizmeti vermektedir. 
Müvekkil şirket tarafından işletilen Derince Limanı, TCDD ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca sürekli olarak denetlenmektedir. Nitekim bu hususa ilişkin olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından limanın ihale süresi boyunca denetlenmesi amacıyla üç kişilik bir kontrol ve denetim ekibi görevlendirilmiştir. 
Müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanında haber içeriğinde iddia edilenin aksine, yasal mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara istisnasız bir şekilde uyulmaktadır.
Nitekim Derince Kaymakamı Sayın Mesut Yıldırım da bu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanında yerinde yapılan inceleme ve tespitler neticesinde taşeronlar dahil olmak üzere tüm şirketlerde gerek kadrolu gerekse çağrı sistemi üzerine yevmiye usulüyle çalışanlar da dahil, 18 yaşın altında hiçbir işçi çalıştırılmadığı gibi, sigortasız işçi çalıştırıldığı iddialarının da gerçeklerle bağdaşmadığını, iş güvenliğine ilişkin mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara da riayet edildiğini, iş mevzuatının ihlali anlamına gelebilecek her hangi bir bulguya rastlanmadığını belirtmiştir. 
İşbu sebeplerle, Özgür Kocaeli isimli gazetenin 26.05.2015 tarihli haber içeriğinde yer alan hiçbir iddiayı kabul etmediğimizi ve müvekkil şirketin şeref ve haysiyetini ihlal edici, müvekkil şirketin ticari itibarını zedeleyici ve gerçeğe aykırı yapılan yayınla ilgili olarak her türlü hukuki yola başvuracağımızı bildirir, değerlendirmeyi kamuoyunun takdirlerine saygıyla sunarız.” 
Safi Derince Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş. 
Vekili Av.Erkin Çınar
Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.