1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık: “100 yıl su sorunumuz yok”
Sağlık: “100 yıl su sorunumuz yok”

Sağlık: “100 yıl su sorunumuz yok”

Şubat ayında yeni binanın hizmete açılacağının müjdesini veren Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Sağlık, Su problemi konusunda da “100 yıl su sorunumuz yok” diyerek vatandaşın içinin rahat etmesini söyledi

A+A-

ŞUBAT’TA YENİ BİNA AÇILIYOR

Son yıllarda yaptığı geri dönüşüm projeleriyle tüm Türkiye’ye örnek olan Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU)’nün yapımı devam eden ek binasının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Biz de Özgür Kocaeli Gazetesi olarak hem altyapı çalışmaları hem de yeni binanın durumu hakkında bilgi almak için Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Sağlık’ı, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile ziyaret ettik.

 

ali-saglik---(2).jpg

ALİ SAĞLIK- Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Sağlık, 100 yıl boyunca su problemi yaşamayacağımızı belirtti.

 

4 bin 500 metrekare olarak yapılan yeni binayla birlikte 8 bin metrekarelik kapalı alanla Kocaelililere daha iyi hizmet vereceklerini belirten İSU Müdürü Sağlık, “Binamızda aynı zamanda; kütüphanemiz, fitness salonumuz, 4 ila 6 yaş arası çocuklar için kreşimiz ve kafeteryamız bulunuyor. Personelimizin çalışma koşullarını en iyi seviyeye çıkartıyoruz” diyerek Şubat itibariyle binanın kullanıma açılacağının müjdesini verdi.

İşte İSU’nun çalışmalarını anlatan röportajımızdan öne çıkan konu başlıkları…

Yeni ek binayla alakalı hummalı bir çalışma var. Ne zamana tamamlanmış olacak?

İSU büyük bir yapı. Nüfusun artmasına bağlı olarak çalışma alanlarımız her geçen gün artıyor. Bu nedenle de yeni personeller almak zorunda kalıyoruz. Mevcut binamız bize yetmiyordu. Biz de bu sorunu ek bir binayla çözüm yoluna gittik. Çok da güzel bir bina yaptık. Seçimlerden önce, en geç Şubat ayına kadar orayı kullanmaya başlayacağız. Tabii mevcut binamızda birimlerimiz devam edecek.

 

yeni-bina--.jpg

YENİ BİNA- Seka’nın ilk sosyal tesisi binasının yıkılmasıyla yapılan yeni bina inşaatında artık sona gelindi. 2 ay içerisinde bina kullanıma açılacak.

 

Baya donanımlı bir bina yapıyorsunuz. Çalışanlara yönelik nasıl ayrıcalıklar var?

Binamızın alt katında bir kadınlar için bir de erkekler için fitness salonumuz bulunuyor. Aynı zamanda burayı dışarıdan gelen vatandaşlarımızda kullanabilir. Öğle paydoslarında veya mesai bitimlerinde personellerimiz sporlarını yapıyor. Onun üst katına ise sağlık birimini getirdik. Bunlara artı olarak bir de 2 sınıflık kreş yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu da kreş yapılmasını çok istemişti. 42 çocuk kapasiteli yapısı direk Milli Eğitim’e bağlı kreşimiz artık var. Sadece Büyükşehir’de ve İSU’da çalışan personellerimizin çocukları burada eğitim alabiliyor. Mescitlerimiz bulunuyor. Benim en çok önem verdiğim yer ise kütüphanemiz. Sadece dijital olarak ulaşılabilecek bin 600 tane kitabımız mevcut. Kütüphanemiz aynı zamanda vatandaşlarımıza da açık. Bizim niyetimiz suyla alakalı her yayının ve kitabın burada bulunması.

 

kres-yaptilar--.jpg

KREŞ YAPTILAR- Çalışan anneleri de düşünen İSU, 42 kişi mevcutlu 2 sınıflık kreş yaptı. Büyükşehir ve İSU çalışanları kreşten yararlanabiliyor.

 

fitness-salonu--.jpg

FİTNESS SALONU- Personellerinin motivasyonuna önem veren İSU, sağlıklarını da düşünerek tesis içinde fitness salonu da yaptı. 

 

isu-yemekhane-(9).jpg

 

Personel eksikliğiniz var mı?

Şu an için bin 560 personelimiz var. Herhangi bir alanımızda eksik yok. Zaten ihtiyaç olduğu anda da gerekli alımı yapıyoruz.

Su problemimiz var mı?

Normal şartlarda Yuvacık, Avluburun, Denizli Göleti, Kullar ve Namazgah Barajı’mızda halihazırda 245 milyon metreküp suyumuz var. Kocaeli’nin 2018 yılı sonu itibariyle 159 milyon metreküp suya ihtiyacı var. Yağışlar ve mevsimler normal seyrinde giderse bizim su problemimiz yok.

Günde ortalama kaç metreküp su kullanıyoruz?

Kış aylarında ortalama 350 bin ton metreküp, yaz aylarında bu rakam 450 binlere çıkıyor.

Ali Bey, 2-3 ay yağış olmazsa Yuvacık barajımızdaki su hemen azalıyor ama…

Suyumuzun yüzde 82’sini Yuvacık Barajı karşılıyor. 3 ay yağmur yağmazsa biz stres altına giriyoruz. Bunun nedeni barajımızın rezervuarı küçük. 51 milyon metreküp kapasitesi olan bir baraj. Bunu nasıl aşabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Buna ek olarak Kocaeli sürekli büyüyen bir kent, her yıl ortalama yüzde 4 abone sayısı artıyor. Bu şehir nereye doğru gidecek. 2060 yılında 4 milyon nüfusumuz olacak. İşte biz bugüne değil, gelecek yıllar için çalışmalar yapıyoruz. Bizim zaten bugünümüzle alakalı sıkıntımız yok.

 

sorulari-yanitladi---(3)-001.jpg

SORULARI YANITLADI- Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Sağlık, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ün sorularını tüm detaylarıyla açıkladı.

 

Sapanca’dan temin edilen su çok pahalı bir su. Bu nedenle Ballıkayalar’dan verilen bir su var biraz da onu anlatabilir misiniz?

Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle su tüketimimiz bir anda yükseliyor. O zamanlarda sıkıntı yaşamak istemediğimizi Devlet Su İşleri’ne bildirdik. Onlarda bize istersek Sakarya için ayrılan Ballıkayalar Barajı’ndan yüzde 42’lik bir bölümü verdi. Yılda 80 milyon metreküp suyu oradan alacağız.

Karamürsel’de İhsaniye Barajı yapımı ne durumda?

Yatırımlar kısa bir süreliğine durmuş olsa da suyu çok tutma imkanımız olmadığı için çalışmalara yeniden başlanacak. Ballıkayalar Barajına ek olarak; 15 milyon metreküplük Karamürsel’de İhsaniye Barajımız ve 10 milyon metreküplük de Avcıdere Barajı’mız olacak.

Ballıkayalar ve 2 barajımızı da hesaba katarsak uzun bir süre su sorunumuz olmayacak…

Çalışmalarımız bittikten sonra önümüzdeki 100 yıl boyunca su sorunumuz olmayacak. Kentimizdeki bütün tatlı sulara hakimiz.

Kuyularımız da var…

Tabii kentimizin muhtelif yerlerinde şu anda 106 kuyumuz var. Yani zor günlerimiz için yerin altında 20 milyon metreküp suyumuz da bulunuyor.

Kocaeli, kayıp kaçakla mücadele önemli yol mesafe alırken aynı zamanda geri dönüşümü konusunda da birçok şehre örnek. Geri dönüşüme kaç metreküp su kazandırıyoruz?

Arıtılmış 38 milyon metreküp suyu tekrar arıtarak geri kazanıyoruz. Arıtılan bu sular ise fabrikalara veriliyor ve yeşil alan sulamasıyla kent temizliğinde kullanılıyor.

Arıtma işleminde durumumuz nedir?

Kentimizin civarındaki illeri baz alırsak, 100 arıtma yapan tek il biziz. Bütün belde ve ilçelerimizdeki atık suyun tamamı arıtılıyor. Ama atık su konusunda o durumda değiliz. Köylerle ilgili sıkıntımız var. Kandıra Dikilitaş, Babalı, Pınardüzü, Ballar bölgesi. Oraya bir arıtma tesisi ve içme suyu şebekesini yeniden yapmayı düşüyoruz. 2019 yılında bunun startını vereceğiz. Aynı şekilde Körfez İlimtepe, Sevindikli bölgesinde, Gebze Feritlipınar’a da arıtma tesisleri yapacağız. Biz aynı zamanda enerji işine de girdik.

Enerji alanında tam olarak neler yapıyorsunuz?

Yılda 35 ila 40 milyon elektrik giderimiz var. Biz bunu nasıl düşürürüz diyerek Namazgah’ta hidroelektrik santrali kurduk. Yaklaşık günde 35 bin kilovat elektrik üretiyoruz. Elimizdeki basınçlı hatların üzerinde de elektrik üretiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de ilk defa atık su arıtma tesislerinin havuzlarının üstüne güneş enerjisi panelleri koyduk. Bunun haricinde çamur yakma tesisi yaptık. Bizim en büyük sorunumuz atık su arıtmasında çıkan çamurdu. Çünkü arazimiz yok ki çamuru gömelim. Bir tane Kullar’de bir tane de Gebze’de çamur yakma tesisi yaptık. Orada aynı zamanda çıkan buhardan da elektrik üretiyoruz.

Kayıp-kaçakla mücadelede gelinen son rakam nedir?

Geçen yıla oranla 1 milyon metreküp suyumuzu kurtardık. Çalışmalarımız devam edecek. Kim nerde ne yapıyor hepsi bizim gözetimimizde. Elimizdeki suya sahip çıkacağız.

İSU’nun bir başka görevi de altyapı çalışmaları. Altyapı yetersizliği var mı?

Sürekli büyüyen bir kent olduğumuz için her zaman altyapı yetersizliğimiz olacak. Aslında yetersizlikten ziyade çalışmalarımız olacak. 3 yıldır yağışlarımız beklediğimiz seyirde değil. Bir günde yağmasını hedeflediğimiz yağmurlar 10 dakika içinde yağabiliyor. O zamanda sizin yaptığınız bütün çalışmalar hiçbir anlam ifade etmiyor. Yoksa terfi borularımız hazır düşünün 2 saniyede 10 ton basan borular ama işte felaketin önüne de bir noktaya kadar geçilebiliyor.

Derince’de devam eden altyapı çalışmanız devam ediyor mu?

Derince ve Körfez’de müteahhit firmayla ilgili sorunumuz oldu. Körfez’de çok az bir işimiz kaldı fakat Derince’de yapılması gereken işler var. Birçok ilçemizde ihtiyaca yönelik çalışmalar olacak. Mesela Karamürsel’e şimdiye kadar hiç girmedik.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum